Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

Maszyna do szycia – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Maszynę do szycia, gdy nie jesteś z zawodu krawcem, na ogół kupujesz raz na całe życie. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, która z nich będzie najlepsza. Według naszych badań, jakie przeprowadziliśmy wśród konsumentów wynika, że najlepszą maszyną roku 2024 jest Singer 8280. Maszyna ta nie tylko jest modelem najczęściej wybieranym do zakupu przez klientów, ale też otrzymała najwięcej pochlebnych opinii osób używających jej. Drugim najlepszym modelem został Janome Juno E1015, który uzyskał nieznacznie słabsze, lecz nadal bardzo wysokie wyniki. Nasza najlepsza maszyna do szycia jest maszyną mechaniczną z czternastoma automatycznymi programami szycia. Posiada płynną regulację długości i szerokości ściegów i zatrzaskowy system mocowania stopek. Mamy tu możliwość szycia podwójną igłą, haftowania, fastrygowania czy pikowania. Urządzenie radzi sobie również bardzo dobrze z przyszywaniem guzików, obrębianiem z zawijaniem, czy szyciem na wysięgu. Dodatkowo posiada wbudowany pojemnik na wyposażenie. Wśród bogatego wyposażenia znajdują się między innymi różnego rodzaju stopki, w tym do zamków i guzików, nożyc do dziurek, śrubokręt, kilka szpulek i wiele innych.  

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie ma niewielkie wymiary, dlatego nie zajmuje wiele miejsca i jest łatwe w przechowywaniu. Dodatkowo jest ono funkcjonalne i pozwala na wykorzystanie wielu różnych ściegów. Maszyna cicho pracuje, dlatego też nie przeszkadza ona domownikom.

Wady

Produkt nie został wyposażony w wyłącznik lampy. Choć doskonale oświetla ona miejsce pracy, to w dzień często nie jest potrzebna. Może się zdarzyć, że oświetlenie będzie wręcz przeszkadzać w przypadku szycia w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu.

Podsumowanie

Sprzęt okaże się bardzo pomocny podczas przyszywania guzików, obszywania dziur czy haftowania. To urządzenie idealne zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z krawiectwem. Maszyna jest łatwa w obsłudze i bezproblemowo się ją reguluje.

Drugi wybór

Zalety

Produkt został wyposażony w bardzo duże i czytelne pokrętła, które ułatwiają ustawienie odpowiedniego ściegu. Ma on wolne ramię pozwalające na bezproblemowe szycie na okrętkę, a także zapasowe stopki zwiększające funkcjonalność maszyny.

Wady

Przy szybkim tempie pracy urządzenie może okazać się za mało stabilne. To sprawi, że zacznie się ono zsuwać z blatu stołu i wystarczy chwila nieuwagi, by spadło na podłogę. Zła stabilność może spowodować również nierówne zacerowanie lub obszycie tkaniny.

Podsumowanie

Sprzęt wyróżnia niezwykle elegancki design, dlatego może być on świetną ozdobą pomieszczenia. Ustawianie maszyny jest intuicyjne, więc wybranie właściwego ściegu nie powinno sprawiać żadnych problemów nawet w przypadku osób początkujących.

Rozważ też

Zalety

Maszyna do szycia została stworzona z myślą o dzieciach, które są zainteresowane projektowaniem i szyciem ubrań. Obsługa sprzętu nie jest skomplikowana. Przy użyciu pokrętła można łatwo ustawiać tryb pracy, w zależności od tego, jakie zadanie chcemy wykonać.

Wady

W komentarzach można przeczytać, że szpulka na nici jest mała. Trzeba być przygotowanym na to, że sprzęt może nie poradzić sobie dostatecznie dobrze z szyciem grubszych tkanin.

Podsumowanie

Ogólna ocena urządzenia jest bardzo dobra. Maszyna do szycia dla dzieci ma sporo przydatnych funkcji m.in. automatyczne szycie. Można wybrać, czy będziemy kontrolować sprzęt ręcznie czy z poziomu pedału nożnego. Maszyna do szycia ma szufladkę na akcesoria.

 

 

10 najlepszych maszyn do szycia. Opinie w 2024 roku

 

Zakup maszyny do szycia to zakup na lata. Przedstawimy, zatem ranking maszyn do szycia, aby ułatwić Tobie wybór odpowiedniej.

 

1. Maszyna do szycia Singer 8280

 

Maszyny firmy Singer używały już nasze babcie. To znana i szanowana marka. Maszyna Singer 8280 to również produkt tej firmy. Jest to urządzenie kompaktowe o niewygórowanej cenie, do użytku domowego posiadające 7 ściegów. Sa to między innymi ściegi: Obrzucający, zygzakowy , zygzakowy potrójny, kryty elastyczny i kryty. Maksymalna długość ściegu to 45 mm i szerokość 55 mm.

Zarówno szerokość jak i długość ściegu można płynnie regulować. Tą maszyną możemy automatycznie, w czterech cyklach, obszyć dziurki na guziki, przyszyć guziki, a także cerować, czy haftować. Singer 8280 posiada szereg funkcji ułatwiających użytkowanie.

Są to np. automatyczny naciąg nici, czy nawijacz nici na szpuleczkę. Wszystkie podzespoły wykonane z metalu, zapewnią długą, bezawaryjną żywotność urządzenia. Ze względu na niewielkie rozmiary urządzenia: szerokość 38,5 x głębokość 19 x wysokość 31cm, oraz niewielką wagę wynoszącą 6,22 kg, łatwo maszynę przenieść i schować. Przenoszenie ułatwi również wbudowana rękojeść.

Dodatkowe wyposażenie, takie jak stopki, szpulki czy igły, zostało umieszczone we wbudowanym w maszynę pojemniku. Opinie, jakie maszyna zbiera mówią o tym, że ma duży zakres regulacji i funkcji oraz jest prosta w obsłudze. Dodatkowo użytkownicy zwracają uwagę, że istotnym jest to, że maszyna posiada instrukcję w języku polskim. Kolejnym atutem wymienianym przez użytkowników jest jej niska cena i cicha praca.

Pierwszy produkt, który chcemy zaprezentować to Singer 8280. Jest to najlepsza maszyna do szycia w 2024 roku. Urządzenie ma praktyczne ściegi oraz funkcje. Poza tym jest bardzo kompaktowe. Nie można też zapomnieć, że jest to propozycja znanego na całym świecie producenta maszyn do szycia.

 

 

 

 

 

2. Maszyna do szycia Janome Juno E1015

 

Maszyna do szycia Janome Juno E1015 to maszyna dla osób zaczynających przygodę z szyciem, lub osób, które nie oczekują wyrafinowanych funkcji urządzenia. Janome Juno E1015 posiada duże, czytelne i łatwe w użyciu pokrętła do wyboru ściegów.

Pokrętłami tymi możemy wybrać 15 różnych programów ściegowych. Poza podstawowymi, znajdziemy tu ściegi ozdobne i owerlokowe. Długość szwa do wyboru to maksymalnie 4 mm, a szerokość – 5 mm. Maszyna posiada również stojak na dwie szpule nici i możliwość szycia podwójną igłą, do wykonania ściegów ozdobnych.

Dla łatwiejszego szycia „na okrągło” – np. nogawki – maszyna ma tak zwane „wolne ramię”, dzięki któremu szyty element jest nakładany na to ramię i obracany podczas szycia. Tak jak większość urządzeń tego typu, model ten ma możliwość szycia wstecz i funkcję obszywania dziurek, a także nawijania nici na szpulkę bębenka.

Jako wyposażenie dodatkowe znajdziemy obok stopki podstawowej – uniwersalnej – zapasowe stopki do wszywania zamków, cerowania, czy obszywania dziurek, a także zestaw igieł i 3 zapasowe szpuleczki. Klienci posiadający tę maszynę opisują ją jako zgrabną, cichą i o atrakcyjnym wyglądzie.  Dla klientów atrakcyjna też jest cena maszyny a także  urządzenie dobrze sprawdza się w pracy.

Kolejna propozycja to maszyna do szycia Janome Juno E1015. Stanowi idealną propozycję dla osób początkujących.

 

 

 

 

 

3. Maszyna do szycia Łucznik Mini

 

Maszyna do szycia Łucznik Mini to idealna propozycja dla dzieci, które wykazują zainteresowanie szyciem i projektowaniem ubrań. Sprzęt ma kompaktowe wymiary, jest poręczny i dlatego łatwo znaleźć odpowiednie miejsce do jego użytkowania. Model jest dostępny w komplecie z dodatkowymi akcesoriami: szpulką, nawlekaczem i igłami.

Maszyna do szycia jest zasilana 4 bateriami AA, więc można z niej korzystać właściwie w każdym miejscu. Sprzęt ma diodę LED, która oświetla miejsce pracy i ułatwia zachowanie odpowiedniej precyzji. Na obudowie znajduje się praktyczna rączka do przenoszenia. Model ma szufladkę na akcesoria i nożyk do obcinania nici.

Prezentowana maszyna do szycia jest dobrze oceniania przez rodziców, którzy zapewniają, że podoba się ona dzieciom. Mają one do wyboru aż 12 różnych programów szycia. Urządzenie pozwala także na łatwe obszywanie dziurek (specjalny 4-stopniowy mechanizm).

Łucznik Mini to maszyna do szycia przeznaczona dla dzieci. Ma ona 12 dostępnych ściegów. Waga sprzętu wynosi niecałe 2 kg.

 

 

 

 

 

4. Owerlok Juki MO-50E Profesjonalny sklep

 

Juki MO 50E to domowy owerlok, czyli maszyna, która jest zbliżona do przemysłowej. Stelaż i wszystkie podzespoły są wykonane z metalu, dzięki temu owerlok jest mocny i trwały. Ten model jest prostym modelem wśród owerloków – zaledwie 2 igłowy i 4 nitkowy z wbudowanym rolowaniem, czyli możliwością wykonania mereżki. Regulacja szerokości ściegu jest możliwa w zakresie 5 – 7 mm, a długości od 0,5 do 4 mm.

Przełączenie ściegów między owerlokowym i mereżką odbywa się jednym ruchem za pomocą wbudowanego ruchomego języczka w płytce ściegowej. Jakość wykonania i prędkość szycia do 1300 ściegów na minutę powoduje, że jest to doskonała maszyna dla krawców, którzy chcą używać profesjonalnej maszyny w warunkach domowych. Waga tego modelu to zaledwie 7,4 kg.

Wygodnym elementem wyposażenie jest demontowany pojemnik na skrawki materiału i resztki nici. Dzięki takiemu rozwiązaniu wokół maszyny nie tworzy się bałagan ze skrawkami. Użytkownicy owerloka chwalą go za łatwość obsługi i solidność wykonania. Konsumenci również podkreślają bardzo dobrą jakość szwu, a także cichą pracę maszyny.

Kolejne miejsce w naszym zestawieniu zajmuje maszyna do szycia Juki MO 50E.

 

 

 

 

 

5. Maszyna do szycia Brother BN27

 

Wieloczynnościowa maszyna do szycia Brother BN27 posiada 27 różnorakich ściegów. Znajdziemy tu zarówno ścieg prosty i zygzakowy, jak też ściegi elastyczne, podwójne i potrójne, a także ozdobne. Płynna regulacja długości i szerokości ściegu umożliwia precyzyjny wybór i uzyskanie wymaganych parametrów potrzebnych do szycia. Szycie podwójną igłą i dwoma różnymi kolorami nici pozwala uzyskać atrakcyjne wzory ściegów ozdobnych.

Również specjalny system mocowania szpulki w bębenku ułatwia pracę, a 6-punktowe ząbki dobrze przytrzymują i przesuwają szyty materiał. Bardzo wygodne rozwiązanie zastosowane w tej maszynie to automatyczny nawlekacz, samodzielnie przewlekający nitkę przez oczko. Podobnym ułatwieniem pracy jest to, że stopki są mocowane na zatrzask i wymiana ich to bardzo prosta i szybka czynność.

Do zestawu zostało dołączone wyposażenie dodatkowe jak stopki do przyszywania guzików, czy zamków błyskawicznych. Ciekawym wydaje się dołączenie, obok instrukcji obsługi, również filmu instruktażowego na DVD. Opinie o tych maszynach do szycia, jakie zebraliśmy od klientów chwalą łatwość obsługi, trwałość maszyny i jej cichą pracę.

Maszyna do szycia Brother BN27 to kolejny model, na który warto zwrócić uwagę.

 

 

 

 

 

6. Maszyna do szycia Husqvarna E20 Profesjonalny sklep

 

Maszyna Husqvarna Viking E 20, jak pisze producent, posiada 70 różnych funkcji szyjących. Czy będzie to zatem najlepsza maszyna do szycia? Przyglądniemy się tym funkcjom, ntomiast ocena jak zawsze, należy do konsumentów. Model ten został wyposażony w 32 różnych ściegów. Najważniejsze z nich to prosty i prosty wzmocniony, zygzakowy i zygzakowy potrójny, albo wzmocniony, dekoracyjny, elastyczny, a także owerlokowy otwarty i zamknięty.

Dzięki regulacji docisku materiału maszyna dobrze się sprawdza przy szyciu grubych materiałów a nawet do ich pikowania. Metalowe podzespoły wpływają korzystnie na żywotność całego urządzenia, a dodatkowe wyposażenie ułatwia użytkowanie. Pośród tego wyposażenia znajdziemy 7 stopek – różnego kształtu i zastosowania. Dołączone zostały również zapasowe szpulki, przecinak do szwów oraz igły i oliwiarka, potrzebna w każdym urządzeniu precyzyjnym.

Opinie przekazane przez klientów mówią, że maszyna dobrze i łatwo szyje grube materiały, a regulacja szerokości i długości działa płynnie i bez zastrzeżeń. Łatwo też jest korzystać z nawlekacza igły, a zakładanie dolnej szpuleczki nie wymaga wysiłku.

Maszyna Husqvarna Viking E 20 to przedostatni produkt, który chcemy Państwu przedstawić.

 

 

 

 

 

7. Maszyna do szycia Łucznik Everyday 16 ściegów

 

Od wielu lat opinie o maszynach do szycia Łucznik są pozytywne, a użytkownicy są bardzo zadowoleni z jakości wykonania urządzeń, a także komfortu pracy. Dobre recenzje otrzymuje model Everyday polecany w szczególności osobom początkującym, którym zależy na niewielkim, lekkim, ale sprawnie działającym sprzęcie. Wymiary modelu to: 39 cm x 19 cm x 33 cm, a jego waga wynosi 3,45 kg. Moc sprzętu wynosi 70 W.

Maszyna do szycia Łucznik osiąga prędkość szycia do 1200 obrotów na minutę. Liczba ściegów wynosi 16. Urządzenie daje możliwość obszywania dziurek na guziki, regulacji naprężenia nici i szycia wstecz. Maszyna przyda się do szycia bielizny, wszywania gumek, naszywania aplikacji czy nawet haftowania. Z jej pomocą szybko i solidnie przyszyjemy guziki.

 

 

 

 

 

8. Zabawka maszyna do szycia dla dzieci 7901 Klein

 

Twoje dziecko wykazuje zdolności manualne i chcesz zapewnić mu ciekawą rozrywkę? Maszyna do szycia dla dzieci to zabawka, która powinna spodobać się nie tylko dziewczynkom, ale też chłopcom. Sprzęt ma wymiary ok.: 20 cm x 18 cm x 11,5 cm, a do zasilania wymaga użycia 4 baterii AA. Zabawka jest odpowiednia dla pociech od 8. roku życia.

Istotną zaletą jest to, że maszynę można używać z każdym materiałem, więc nic nie ogranicza zabawy Twojego dziecka. Model wyposażono w igłę, którą zamknięto w obudowie, tak aby nie stanowiła ona zagrożenia dla naszej pociechy. Maszyna ma 2-stopniową regulację prędkości pracy i naprężacz nici górnej. 

W zestawie znajdują się potrzebne akcesoria takie jak nici czy metr krawiecki. Rodzice przyznają, że dzieci chętnie bawią się maszyną. Wynika to z tego, że zastosowano w niej takie rozwiązania jak w prawdziwym sprzęcie, a dzięki temu maluchy mogą poczuć się jak dorośli.

 

 

 

 

 

9. Maszyna do szycia Brother BQ25

 

Z pewnością interesuje Cię dobra maszyna do szycia, a takim sprzętem jest Brother BQ25. To model zasilany sieciowo o wymiarach: 38 cm x 15 cm x 31 cm i wadze równej 7 kg. Maszyna jest przeznaczona do domowego zastosowania i spełni oczekiwania początkujących i średniozaawansowanych użytkowników.

Maszyna do szycia Brother daje szeroki wybór ściegów m.in.: prosty, zygzakowy, elastyczny, piórkowy i ozdobny. Dodatkowo dostępna jest funkcja obszywania dziurek w 4-stopniowym cyklu. W zestawie znajduje się stopka zaciskowa do zamków błyskawicznych. Mocowanie szpulki w bębenku jest proste, więc nie trzeba poświęcać dużo czasu, aby rozpocząć pracę. 6-punktowe ząbki dobrze przytrzymują materiał, dzięki czemu możemy prosto go przeszyć.

Przeprowadzony test maszyn do szycia wykazał, że Brother BQ25 to model przydający się do wykonywania różnych prac krawieckich. Użytkownicy doceniają to, że stopki są mocowane na zatrzask, więc ich wymiana nie zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

10. Maszyna do Szycia Juki HZL-353 ZR-A

 

Dużą popularnością cieszy się maszyna Juki HZL-353 ZR-A, na co wpływa dostępność 21 programów ściegowych do wyboru. To model z wbudowanym oświetleniem LED, który jest wyposażony w manualny obcinacz nici i chwytacz rotacyjny. Sprzęt waży 7,1 kg, a jego wymiary to: 41 cm x 18 cm x 31 cm.

Razem z urządzeniem dostajemy w komplecie kilka przydatnych elementów. Są to: Rozpruwacz, podkładka filcowa, dwa śrubokręty, talerzyk pod szpulkę, zestaw igieł i rozrusznik nożny. Co więcej, maszyna ma cztery stopki: Uniwersalną, do przyszywania guzików, do wszywania zamków i do automatycznego obszywania dziurek.

Jak twierdzą konsumenci, sprzęt jest łatwy w obsłudze, również dla osób początkujących. Ma on kompaktowe wymiary i można go bezpiecznie przechowywać w praktycznej walizce. Dodatkowym atutem maszyny jest wolne ramię, dające możliwość łatwego zszywania rękawów czy nogawek. Ponadto pozwala ona na samodzielną regulację szerokości i długości ściegów (odpowiednio do 7 mm i 4 mm).

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką maszynę do szycia kupić?

 

Maszyna do szycia to nie tylko niezbędne wyposażenie każdego zakładu krawieckiego. To również sprzęt, który może pomóc w pracach domowych, jak również w realizowaniu pasji krawieckiej czy dekoratorskiej. Szycie ręczne jest pracochłonne i męczące, dlatego maszyna jest niezastąpiona. Pojawia się jednak pytanie – jaką maszynę do szycia wybrać, która marka oraz jaki model i typ będzie dla nas najlepszy? W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania, wskazując na najważniejsze kwestie by pokazać jak kupować taki sprzęt.

Komputerowa czy mechaniczna, a może elektroniczna?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wyróżniamy trzy typy maszyn – elektroniczną, mechaniczną i komputerową. Najpopularniejsze są sprzęty mechaniczne, co ma związek z niską ceną oraz dla wielu osób, tradycją szycia. Jednak coraz więcej klientów decyduje się na maszyny elektroniczne z wyświetlaczem i przyciskami, które są łatwiejsze w obsłudze, ale jednocześnie nieco droższe. Ostatni typ, najbardziej zaawansowany to maszyny komputerowe, których obsługa jest zdecydowanie szybsza, przyjemniejsza – idealna dla niecierpliwych. Jeśli często szyjesz, masz ulubione ściegi i ustawienia to jest to sprzęt dla Ciebie. Dzięki niemu nie musisz za każdym razem dostosowywać urządzenia do swoich potrzeb.

Należy jednak zauważyć, że takie urządzenia są najdroższe. Wiele krawcowych podkreśla, że tylko na maszynie mechanicznej można nauczyć się profesji krawieckiej, a sprzętu komputerowe to ułatwienie. Pamiętaj jednak, że chodzi tu wyłącznie o wybór opcji szycia, który na sprzętach z komputerem jest łatwiejszy. Wciąż jednak musisz poprowadzić materiał i mieć pomysł na stworzenie czegoś z kawałka materiału.

 

Chwytacz – co to takiego i jaki powinien być?

Chwytacz to jeden z najważniejszych elementów w maszynie do szycia – to za jego pomocą sam proces szycia na takim urządzeniu jest możliwy. Oczywiście ważne są też inne elementy, ale chwytacz można nazwać „mózgiem operacji”. Na rynku spotkasz maszyny z chwytaczem wahadłowym i rotacyjnym. Komputerowe modele są w większości wyposażone w chwytacz rotacyjny. Wciąż zastanawiasz się, jaki model wybrać? Zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze jest chwytacz rotacyjny, a więc jeśli chcesz ułatwić sobie pracę wybierz model z takim rodzajem chwytacza.

 

Szycie – jak to wygląda?

Tradycyjne sprzęty mechaniczne obsługuje się pedałem, ale coraz częściej spotyka się takie, które mają praktyczny przycisk start i stop. Nie da się ukryć, że nowsze rozwiązania, czyli modele komputerowe są bardziej funkcjonalne i po prostu wygodniejsze. Niektórzy jednak wolą mieć kontrolę pracy w nodze – czują się wtedy pewniejsi.

 

Ściegi – im więcej tym lepiej?

Maszyna do szycia to nie tylko szybsze szycie, ale też bardziej efektowne. Ciekawe ściegi i inne rozwiązania to ogromna zaleta tego typu urządzeń. Wybór ściegów powinien być intuicyjny. Pamiętaj też, aby wybierać sprzęt zgodny z Twoim zapotrzebowaniem. Często kusi nas wybór urządzenia, który ma do wyboru ponad 60 ściegów, ale czy faktycznie warto decydować się na coś takiego? Jeśli szyjesz zawodowo – tak, jeśli hobbystycznie – nie, większości raczej nie wykorzystasz. Z drugiej strony, jeśli sprzęt ma Ci służyć do wykonywania elementów dekoracyjnych wnętrz, dodatkowe ściegi będą przydatne. Wśród najpopularniejszych ściegów znajdziesz: elastyczny wielościegowy, gałązkowy, kryty, kryty elastyczny, muszelkowy, obrzucający, obrzucająco-ukośny, owerlokowy, owerlokowy dekoracyjny, owerlokowy dwustronnie zamknięty, owerlokowy rozciągliwy, prosty, prosty potrójny, satynowy, trapezowy, trykotowy,  wielościeg, zygzakowy potrójny, zygzakowy.

 

Szerokość ściegów

Rodzaje ściegów to nie wszystko. Ważna jest też ich długość i szerokość. Większość maszyn wykonuje ściegi o maksymalnej szerokości 5 mm, ale na rynku dostępne są także zaawansowane modele komputerowe, które robią ściegi o długości 9 mm. Jeśli wybierasz maszynę ze ściegami ozdobnymi, szerokość nie pozostaje bez znaczenie, gdyż to ona sprawia, że pięknie się prezentują.

 

 

Ryglowanie, czyli zakańczanie ściegów

W końcu kiedyś dochodzimy do końca materiału i musimy zakończyć szycie. Tutaj pojawia się temat ryglowania, czyli zakańczania. Oczywiście można to zrobić manualnie, ale musisz wiedzieć, że istnieją modele z taką funkcją. Niestety taką opcję mają wyłącznie sprzęty komputerowe (choć i tak nie wszystkie).

Automatyczne lub manualne obcinanie nici

Szew kiedyś trzeba zakończyć, a potem odciąć nitkę. Niektóre maszyny mają automatyczne odcinanie nici. Jest to rozwiązanie usprawniające korzystanie z urządzenia. Zwykle jednak na wyposażeniu znajdują się też dodatkowe nożyczki.

 

Pozycjonowanie igły

W mechanicznych maszynach do szycia, igła zatrzymuje się w tym momencie, w którym przestajemy naciskać pedał. Natomiast modele komputerowe mają bardziej funkcjonalne rozwiązanie, które przemawia na ich korzyść. Jest to możliwość wyboru tego, czy po zatrzymaniu maszyny igła ma zostać w pozycji dolnej czy też ma być na górze.

 

Automatyczny nawlekacz i automatyczne obszywanie dziurek

W zasadzie wszystkie nowoczesne modele maszyn do szycia, zarówno mechaniczne, jak i komputerowe posiadają automatyczny nawlekacz igły. Warto jednak zweryfikować, czy sprzęt, który nas interesuje ma takie rozwiązanie czy nie reprezentuje starszej generacji. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że taki nawlekacz ułatwia pracę z maszyną, zwłaszcza osobom, które mają słaby wzrok. Kolejna funkcja, którą powinna posiadać dobra maszyna jest automatyczne obszywanie dziurek na wymiar guzika. Funkcjonalny sprzęt powinien mieć automatyczny system tego typu.

 

Regulowany docisk stopki jest ważny

Każdy materiał wymaga innego podejścia – jeśli chcesz szyć z różnych materiałów, Twoja maszyna musi być funkcjonalna i wszechstronna. Przy delikatnych materiałach nie dociska się stopki, a przy twardych jest to konieczne, dlatego warto sprawdzić, czy interesujący nas sprzęt posiada taką funkcję.

Czy dodatkowe funkcje decydują o tym jaka maszyna do szycia jest najlepsza?

W wielu urządzeniach to dodatkowe funkcje decydują o tym, który model będzie lepszy.  Nie inaczej jest w maszynach do szycia. Jednak, jak w każdym innym przypadku warto zweryfikować, czy dane rozwiązania są nam rzeczywiście niezbędne. Powyżej przedstawiliśmy kwestie najistotniejsze, które muszą znaleźć się w dobrym sprzęcie, a więc teraz przejdziemy do elementów, które maszyna może mieć, ale nie musi. Tutaj należy kierować się tym, czego potrzebujemy. Często, nawet dla osób regularnie korzystających z maszyny pewne rozwiązania są zbędne: automatyczne obrzucanie dziurki na wymiar guzika, czcionki do wyszywania – sprawdź koniecznie, czy są polskie znaki, funkcja pikowania, haftowania, możliwość zastosowania podwójnej igły, przyszywania aplikacji itp., wbudowana pamięć kombinacji ściegów, tekstów – dostępna w maszynach komputerowych, idealna dla osób zajmujących się szyciem zawodowo.

 

Co w komplecie

Niezawodne maszyny do szycia w dobrych cenach zawsze sprzedawane są w komplecie z dodatkowym wyposażeniem. Wiele zależy od typu sprzętu, jaki kupujemy. Zwykle mamy pokrowiec, często otrzymujemy zestaw nici, zapasowe igły, nożyczki, oliwę, zapasowe szpulki, wkrętaki, drugi trzpień czy trzymaki szpulki. Jaki model wybrać? Wszyscy producenci maszyn do szycia oferują różne typy urządzeń- komputerowe i mechaniczne z innym wyposażeniem, a także w niskich i atrakcyjnych cenach.  Dostać można również najbardziej zaawansowane sprzęty za duże pieniądze.

 

 

 

Jak szyć na maszynie?

 

Szycie na maszynie uznawane jest przez wiele osób za czasochłonne i żmudne zajęcie. Niemniej jednak jest to ciekawy sposób na odstresowanie się pozwalający dodatkowo na odkrycie nowej pasji – projektowanie ubrań. Zebraliśmy kilka wskazówek o tym, jaka maszyna do szycia jest polecana przez profesjonalistów i jak rozpocząć swoją przygodę z krawiectwem.

 

 

Poznanie sposobu działania maszyny do szycia

Naukę szycia na maszynie powinniśmy rozpocząć od poznania sposobu działania takich urządzeń. W tym celu musimy przeczytać dołączoną do sprzętu instrukcję obsługi, która da nam informacje o tym, jak wygląda m.in. nawlekanie nici oraz wybór konkretnego ściegu. Warto też jak najwięcej czytać o materiałach i ich właściwościach. Zdobyta wiedza pozwoli nam tak dobierać tkaniny, aby uszyte przez nas ubrania świetnie wyglądały i nie zniszczyły się za szybko, np. w praniu.

 

Przygotowanie maszyny do pracy

Przed rozpoczęciem szycia musimy w odpowiedni sposób przygotować maszynę do pracy. Mowa tu nie tylko o nawlekaniu nici, ale też zadbaniu o inne kwestie wpływające choćby na komfort pracy. Chcąc zapewnić sobie dobrą widoczność warto włączyć oświetlenie (wszystkie dostępne w sklepach maszyny wyposażone są w żarówki) i ustawić urządzenie na odpowiedniej wysokości. Siedząc przy sprzęcie nie powinniśmy się nadmiernie pochylać i garbić, ponieważ już po kilkunastu minutach odczujemy dyskomfort i nieprzyjemny ból pleców.

Maszyna do szycia musi być ustawiona na stabilnym, równym podłożu. Inaczej urządzenie będzie przesuwać się podczas pracy, a to utrudnia szycie. Zadbajmy też o przygotowanie tkanin, z których chcemy stworzyć ubrania czy zasłony. Niektóre materiały warto wcześniej wyprać, aby stały się miękkie. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli wybraliśmy jedwab lub wełnę. To wyjątkowo delikatne tkaniny, które w praniu mogą się np. skurczyć.

 

Praktyczne ćwiczenia

Zaleca się, aby osoby początkujące przed rozpoczęciem szycia dobrze poznały swoją maszynę. W tym pomagają różne ćwiczenia. Aby wypróbować wszystkie dostępne funkcje urządzenia wystarczy wyciąć kilka kawałków materiałów i obszyć je dostępnymi ściegami (najlepiej zacząć od prostego, który uznawany jest za podstawę).

Ważne jest wykonywanie ćwiczeń w prawidłowy sposób. Po wstępnym przygotowaniu maszyny do pracy należy podnieść igłę i stopkę oraz upewnić się, że nie zablokowaliśmy nici dolną osłoną obudowy sprzętu (musimy je przeciągnąć, aby wychodziły pod stopką). Następnie podkładamy wybraną tkaninę tak, żeby igła trafiła w nią już przy pierwszym wkłuciu. Kolejny krok to opuszczenie stopki dociskającej materiał (maszyna nie będzie prawidłowo pracować, jeśli o tym zapomnimy). Aby uruchomić sprzęt wystarczy nacisnąć pedał nożny. Takie ćwiczenia należy powtarzać tak często, aż zyskamy pewność, że potrafimy obsługiwać maszynę i kontrolować ją. W ten sposób możemy też poznać właściwości poszczególnych materiałów i zobaczyć, jak wyglądają wszystkie ściegi.

 

 

Podstawowe problemy podczas szycia na maszynie

Czasem może się zdarzyć, że mimo starań ścieg powstający na materiale nie wygląda tak, jak powinien. W takiej sytuacji musimy się upewnić, że dobrze zamontowaliśmy igłę. Jeśli umieścimy ją zbyt nisko lub za wysoko, wówczas szycie będzie utrudnione. Inną przyczyną może być wybór nieprawidłowej igły.

Jeżeli po pewnym czasie zauważymy, że materiał nie przesuwa się tak łatwo, jak na początku szycia, bardzo prawdopodobne jest, że doszło do zapchania transportera. Jak sobie z tym poradzić? Musimy odkręcić płytkę ściegową i dokładnie wyczyścić urządzenie w środku odkurzaczem lub sprężonym powietrzem w sprayu.

Gdy maszyna szyje w miejscu należy sprawdzić, czy ząbki wysuwają się nad powierzchnię płytki ściegowej. Co ważne, pokrętło do sterowania gęstością powinno być ustawione na wartości większe niż 0.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

Maszyny do szycia marki Łucznik są pozytywnie oceniane przez konsumentów. Spośród wielu dostępnych na rynku sprzętów postanowiliśmy wybrać te, które zdobyły najwięcej pochlebnych recenzji. W przygotowanym przez nas rankingu maszyn do szycia pierwsze miejsce zajął model EWA II. Ma on dużo programów szycia, dzięki czemu urządzenie może być wykorzystane do różnego rodzaju materiałów. Bez wątpienia zaprezentowany sprzęt spełni oczekiwania wymagających konsumentów. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, dlatego jest odpowiednie nie tylko dla doświadczonych, ale także początkujących osób. W zestawie znajdują się wszystkie, niezbędne elementy, które umożliwiają sprawne szycie i pozwalają odpowiednio zadbać o sprzęt. Dołączony do kompletu pokrowiec, jak również dobrze wyprofilowany uchwyt do przenoszenia sprawiają, że transportowanie maszyny nie jest trudne. Zachęcamy także do zapoznania się z dokładnymi opisami pozostałych produktów. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazła się maszyna do szycia Łucznik Milena 419. Model ten jest dostosowany do różnego rodzaju tkanin, co wpływa na jego funkcjonalność.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie ma dużą ilość ściegów. Dzięki cichej pracy korzystanie z maszyny jest bardzo komfortowe. Obudowa została wykonana z trwałego materiału, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Maszyna jest lekka, dlatego jej przenoszenie nie sprawia problemu.

Wady

Choć sprzęt ma też ściegi dla osób początkujących, obsługa produktu jest dość skomplikowana. Wiele osób przyznało, że instrukcja obsługi jest mało użyteczna. Wymiary produktu to 45 cm x 23 cm x 33 cm. Maszyna ma 38 ściegów, w tym podstawowe i dekoracyjne. Dlatego urządzenie polecane jest osobom doświadczonym Dopasowanie ściegu do indywidualnych potrzeb jest bardzo łatwe. Model ma opcję szycia wstecznego.

Podsumowanie

Wymiary produktu to 45 cm x 23 cm x 33 cm. Maszyna ma 38 ściegów, w tym podstawowe i dekoracyjne. Dlatego urządzenie polecane jest osobom doświadczonym Dopasowanie ściegu do indywidualnych potrzeb jest bardzo łatwe. Model ma opcję szycia wstecznego.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie polecane jest początkującym krawcowym - ze względu na łatwą obsługę. Wysięgowe ramię ułatwia pracę i dobrze sprawdza się podczas szycia nogawek czy mankietów. Praca sprzętu jest bardzo cicha, co ułatwia skupienie się podczas szycia.

Wady

Obudowa została wykonana ze średniej jakości tworzywa, przez co w czasie pracy, słychać skrzypienie materiału. Mocniejsze uderzenie maszyny może uszkodzić wewnętrzny mechanizm.

Podsumowanie

Przy zakupie produktu otrzymasz 4 stópki, nożyczki, szpulki, płytki do transportera i śrubokręt. Urządzenie ma opcję szycia wstecznego. Maszyna ma aż 22 programy, pozwalające na indywidualne dopasowanie trybu pracy do własnych upodobań. Wymiary maszyny to 45 cm x 23 cm x 33 cm.

Rozważ też

Zalety

Jest to dobrej jakości sprzęt, polecany osobom średnio zaawansowanym. Urządzenie dobrze sprawdzi się podczas wszywania zamków błyskawicznych czy szycia po obwodzie. Duża prędkość szycia (900 obrotów/min) zapewnia szybką pracę. Produkt dobrze radzi sobie z grubymi materiałami.

Wady

Urządzenie ma mało atrakcyjny wygląd, przez co nie prezentuje się zbyt dobrze. Poza tym zdaniem niektórych Internautów obsługa maszyny jest skomplikowana.

Podsumowanie

Sprzęt ma 23 ściegi, a długość każdego z nich możesz regulować i dopasować do własnych potrzeb. Zakres regulacji waha się między 0 do 5 mm. Model ma funkcję szycia wstecz, co ułatwia cerowanie ubrań. Dzięki podwójnej igle szycie jest precyzyjniejsze.

Maszyny do szycia Łucznik – Ranking

 

 

Łucznik EWA II

 

W naszym rankingu chcielibyśmy zaprezentować Ci model Łucznik EWA II. Maszyna oferuje aż 38 ściegów, wśród których znajdziemy typy podstawowe, użytkowe i dekoracyjne, umożliwiające oryginalne i fantazyjne szycie. Szerokość ściegu można regulować, dopasowując go do indywidualnych potrzeb.

Model ten wyposażony jest w funkcję szycia wstecznego, która zabezpiecza ścieg w czasie jego rozpoczynania i kończenia. Jest to także przydatna opcja podczas cerowania materiału. Mamy również możliwość zastosowania podwójnej igły, co może być pomocne przy ozdobnych przeszyciach lub podwijaniu tkanin. Urządzenie posiada także funkcję pikowania, polegającą na zszyciu dwóch kawałków materiału przedzielonych miękką bawełną, a także naprężania nici. Przy użyciu sprzętu, bez problemu zaszyjemy także zamek błyskawiczny.

Przyrząd posiada wbudowane oświetlenie oraz podnoszoną stopkę, dzięki którym jest komfortowa. Wymiary produktu to 45 cm x 23 cm x 33 cm. Osoby, które zdecydowały się na zakup tego modelu zgodnie twierdzą, że jest on funkcjonalny i łatwy w obsłudze.

Maszyna do szycia Łucznik EWA II ma 38 programów szycia. Długość ściegu można regulować w zakresie od 0 mm do 4 mm. Produkt waży 6,9 kg.

 

 

 

 

Łucznik 419 Milena

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć także modelu Łucznik 419 Milena. Ta maszyna do szycia Łucznik w dobrej cenie przeznaczona jest dla początkujących osób, które dopiero rozpoczynają naukę krawiectwa.

Urządzenie posiada 22 programy, gwarantujące dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Przy pomocy tego modelu, bez problemu możemy stebnować ściegiem prostym, wykańczać brzegi, wszywać zamki błyskawiczne, wszywać gumę oraz przyszywać guziki.

Sprzęt wyposażony jest w wysięgowe ramię, dzięki któremu z łatwością przeszyjemy nogawki, mankiety, czy kapelusze. Posiada on także funkcję szycia wstecznego, możliwość zastosowania podwójnej igły oraz automatyczne nawijanie nici. Takie parametry sprawiają, że nawet średnio zaawansowany użytkownik będzie miał możliwość realizowania swoich pasji.

Wymiary produktu to 45 cm x 23 cm x 33 cm. Wraz z maszyną, w zestawie otrzymamy cztery stopki, nożyk do dziurek, szpulki, oliwiarkę, igły, płytkę wyłączająca transporter oraz śrubokręt.

Opinie użytkowników o tym przyrządzie są pozytywne. Twierdzą oni, że sprzęt cicho pracuje i jest łatwy w obsłudze.

Milena 419 to dobra maszyna do szycia Łucznik do 350 zł. Urządzenie ma 22 programy szycia. Model waży 6,9 kg.

 

 

 

 

Łucznik 2005 Amelia II

 

Nasze zestawienie nie byłoby kompletne bez modelu Łucznik 2005 Amelia II. Przyrząd ten posiada 36 ściegów, których długość można regulować i dopasować do własnych potrzeb. Szerokość ściegu w tym urządzeniu można ustawić w zakresie od 0 do 5 mm.

Produkt ten wyposażony jest w funkcję szycia wstecz, którą można wykorzystać także do cerowania ubrań. Posiada on także podwójną igłę, która idealnie sprawdzi się na przykład przy zawijaniu nogawek. Dodatkowymi zaletami są możliwość wszywania zamków błyskawicznych, funkcja pikowania oraz szycie po obwodzie.

Maszyna ta, szyje z prędkością 900 obrotów na minutę. Dzięki temu urządzenie pracuje sprawnie i szybko. Bez problemu radzi sobie też z grubszymi materiałami, czy guzikami. Użytkownicy zgodnie uznają, że maszyna spełnia ich wszelkie oczekiwania.

Maszyna do szycia Łucznik 2005 Amelia II ma 33 programy szycia. Długość ściegu można regulować w zakresie od 0 mm do 4 mm, a jego szerokość – od 0 mm do 5 mm.

 

 

 

 

 

 

Jaką maszynę do szycia Łucznik wybrać?

 

Każda osoba, która interesuje się krawiectwem, prędzej czy później staje przed dylematem, jaką maszynę do szycia wybrać. Oferta rynkowa tego typu przyrządów jest bardzo szeroka. Do wyboru mamy urządzenia mechaniczne, elektroniczne i komputerowe, różniące się od siebie funkcjami i parametrami. Dlatego, aby ułatwić Ci zakup odpowiedniego modelu, przygotowaliśmy ten poradnik, dzięki któremu dowiesz się, czym kierować się przy wyborze. Na końcu zamieściliśmy także ranking, w którym znajdziesz trzy najlepsze maszyny do szycia Łucznik.

Firma Łucznik jest liderem na rynku maszyn do szycia. W jej ofercie znajdziemy urządzenia dostosowane do różnych potrzeb i umiejętności. Marka cieszy się dobrą opinią zarówno wśród profesjonalnych krawców, jak i osób rozpoczynających swoją przygodę z szyciem. Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na to, że maszyny są solidne i można z nich korzystać przez wiele lat.

Przed zakupem urządzenia należy zastanowić się, jaki model spełni nasze oczekiwania. Do wyboru mamy maszyny mechaniczne, elektroniczne i komputerowe.

Sprzęty mechaniczne wykorzystują elektryczny silnik, sterowany za pomocą nożnego regulatora. Wszystkie funkcje ustawia się ręcznie, regulując odpowiednie pokrętła. Przyrządy elektroniczne są łatwiejsze w obsłudze, ponieważ parametry dobierają się automatycznie do wybranego ściegu. Posiadają one wyświetlacz LCD oraz dodatkowe, bardziej zaawansowane opcje. Z kolei maszyny komputerowe, pozwalają na tworzenie indywidualnych ustawień szycia.

Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem maszyny do szycia, musisz mieć na uwadze, czy wybrane przez Ciebie urządzenie posiada wszystkie niezbędne atrybuty. Najlepsza maszyna do szycia Łucznik w 2024 roku oferuje między innymi szycie ściegiem prostym i zygzakiem, regulację szerokości i długości ściegu, zmianę docisku stopki, szycie wsteczne, możliwość przyszywania guzików i wszywania zamków, czy automatyczne nawijanie nici.

Istotny jest również sposób podawania materiału. Na rynku dostępne są produkty z pojedynczym, podwójnym lub potrójnym transportem. Najprostsze modele podają tkaninę poprzez stopkę. Przyrządy z podwójnym transportem, przesuwają tkaninę równomiernie z góry i z dołu przy pomocy stopki kroczącej. Natomiast sprzęty oferujące potrójny transport są najbardziej profesjonalne, a przeciąganie tkaniny odbywa się przy użyciu stopki, ząbków oraz igły.

 

 

 

 

 

 

Jak obsługiwać maszynę do szycia Łucznik?

 

Jesteśmy przekonani, że w naszym rankingu znalazłeś odpowiedź na pytanie, jaka maszyna do szycia Łucznik jest polecana przez użytkowników. Możliwe, że wiesz już, który model wybierzesz. Bez względu na to, czy podjąłeś już decyzję co do zakupu, powinieneś także dowiedzieć się, jak należy obsługiwać taki sprzęt. Dzięki zdobytej wiedzy szybko i pewnie przystąpisz do pracy.

 

 

Instrukcja obsługi

Niezależnie od tego, jakim sprzętem mamy zamiar się posługiwać, pierwszym krokiem, który trzeba podjąć, jest dokładne przeczytanie instrukcji obsługi. Choć wydaje się to oczywiste, nie każdy konsument sięga do ulotki informacyjnej i dlatego przy napotkaniu pierwszych problemów z użytkowaniem urządzenia, nie wie, jak się zachować. Z instrukcją warto się zapoznać bez względu na to, czy mamy już jakieś doświadczenie w obsłudze maszyny do szycia, ponieważ każdy z dostępnych na rynku modeli nieco różni się od innych sprzętów. Z przekazanych przez producenta informacji dowiemy się m.in. jak nawlekać nici, jakie funkcje ma nasza maszyna do szycia i jak poprawnie wybrać dany tryb pracy. Zazwyczaj w instrukcji znajduje się rysunek poglądowy zawierający oznaczenia poszczególnych części urządzenia.

 

Jak podłączyć maszynę do szycia?

Aby móc rozpocząć pracę, trzeba podłączyć maszynę do szycia do źródła zasilania. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to bardzo proste zadanie. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na to, odpowiednio ustawić sprzęt. Powinien on znajdować się w takim miejscu, w którym mamy zapewnioną swobodę ruchów. Jeśli ustawimy się w ciasnym kącie (tylko dlatego, że tam znajduje się wtyczka elektryczna) ze słabym dostępem do światła, praca będzie nas męczyć i prawdopodobnie nie przyniesie nam oczekiwanej satysfakcji. Jeśli ilość gniazdek w pomieszczeniu jest ograniczona, możemy skorzystać z przedłużacza.

 

 

Jak nawlec nici?

Nawlekanie nici jest bardzo łatwe, jednak trzeba przyznać, że z początku może sprawiać to drobne problemy, w szczególności osobom rozpoczynającym swoją przygodę z szyciem. Jak poprawnie nawlec nić? Na początku trzeba przygotować szpulkę, a następnie umieścić ją pod stopką. Dokładnie informacje na temat tego, jak to zrobić, znajdziesz w instrukcji. Kolejnym krokiem jest nawleczenie nitki górnej. Podczas wykonywania tego zadania musimy mieć pewność, że przeszła ona przez wszystkie punkty nawleczenia. W trakcie przygotowywania maszyny do szycia do pracy musimy pamiętać zarówno o nitce górnej, jak i dolnej.

 

Jak wyregulować maszynę do szycia Łucznik?

Użytkownik ma możliwość regulacji naprężenia nitki górnej i dolnej. Dzięki temu może lepiej dostosować sprzęt do wykorzystywanego przy pracy materiału. Naprężenie nici górnej jest zazwyczaj oznaczone cyfrowo, a do regulacji służy nam odpowiednie pokrętło. Nieco trudniejsza jest regulacja naprężenia nici dolnej. Aby to zrobić, musimy trzymać nić i puścić bębenek, który powinien spadać swobodnie. Jeśli spada on zbyt wolno, wkręt trzeba obrócić w kierunku oznaczonym jako – (minus). Przed przystąpieniem do szycia pamiętajmy także o ustawieniu odpowiedniego rodzaju ściegu. Na obudowie maszyn do szycia dla początkujących z reguły znajduje się pokrętło z dobrze wykonanymi oznaczeniami. Wystarczy odpowiednio je przekręcić, aby wybrać interesujące nas ustawienia. Producenci wskazują, aby przed wybraniem ustawień ściegu, obrócić kołem zamachowym, tak aby igła znajdowała się w położeniu górnym.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

Jeżeli chcesz nauczyć się szyć i szukasz odpowiedniego narzędzia do tego celu, to zachęcamy do przeczytania naszego artykułu. Dowiesz się z niego, jakie są rodzaje maszyn do szycia i czym kierować się w trakcie wyboru. Co więcej, stworzyliśmy zestawienie 5 najpopularniejszych produktów. Na pierwszym miejscu znalazł się Janome Juno E1015. Model ten wyposażony jest w wiele programów ściegowych, więc będziesz mógł obrabiać materiał w różny sposób. Ściegi, które znajdziesz tutaj są najbardziej podstawowe i umożliwiają wykonanie najważniejszych napraw krawieckich i przeróbek. Urządzenie to działa stosunkowo szybko, więc szycie nie będzie zajmować Ci dużo czasu. W sprzęcie jest wbudowana żarówka, która pozwala na precyzyjną pracę. Maszyna umożliwia szycie wstecz. Wyposażono ją w płytkę do cerowania, która umożliwia naprawę dziury w spodniach. Jeżeli model ten Ci nie odpowiada, to zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi, ciekawymi produktami. Na drugiej pozycji znalazła się maszyna Singer 8280. Charakteryzuje się ona wysoką jakością wykonania. Można nią w różny sposób obszywać dziurki do guzików.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to łatwa w obsłudze maszyna, idealna dla osób bez doświadczenia. Produkt pracuje cicho i ma łatwy system ustawienia parametrów szycia. Model ten spodobał się wielu kobietom ze względu na atrakcyjny design. Warto też zwrócić uwagę na solidne wykonanie obudowy i innych komponentów.

Wady

Część użytkowników zauważyło, że podczas szybkiego szycia urządzenie nie jest zbyt stabilne. Pojawiają się opinie, że pedał mógłby działać bardziej płynnie.

Podsumowanie

Jest to sprzęt o mocy 85 W, oferujący 15 różnych programów ściegowych. Urządzenie pracuje dosyć szybko. Zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy potrzebne do rozpoczęcia przygody z krawiectwem. Maszyna jest wyposażona w żarówkę przeznaczoną do oświetlenia miejsca pracy.

Drugi wybór

Zalety

Łatwość obsługi to zdecydowana zaleta produktu. Sprzęt ma wygodną, dobrze wyprofilowaną rączkę oraz wszystkie funkcje potrzebne na sam początek przygody z krawiectwem. Model jest przy tym bardzo atrakcyjny pod względem designu.

Wady

Oświetlenie wbudowane w maszynę nie jest najlepsze. Warto dokupić sobie lampkę, aby dobrze widzieć materiał, który zszywamy. Niektórzy konsumenci narzekają też na głośność pracy sprzętu.

Podsumowanie

Jest to model znanej i cenionej na całym świecie marki. To doskonały wybór nawet dla małego pasjonata krawiectwa. 22 różne funkcje i 7 ściegów dają użytkownikowi szerokie pole manewru podczas szycia. Jest to niewielkie urządzenie, które ma wbudowaną rękojeść ułatwiającą transport.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt ma wbudowane oświetlenie, co daje możliwość zachowania precyzji, zwłaszcza podczas szycia wieczorami. Do wyboru jest 38 programów, nie tylko podstawowych, ale i owerlokowych. Model wyposażono też w wolne ramię do obszywania rękawów oraz nogawek.

Wady

Dźwignia służąca do opuszczania stopki została wykonana z tworzywa sztucznego. Część kupujących obawia się, że nie jest to dobry gatunkowo plastik i może szybko popękać.

Podsumowanie

Maszyna daje możliwość szycia wstecz oraz szycia podwójną igłą. W zestawie znajdziemy akcesoria, które z pewnością się przydadzą. Są to m.in.: szpulki, kilka rodzajów stopek, komplet igieł oraz olej wazelinowy w oliwiarce. Urządzenie waży niecałe 7 kg i ma stosunkowo niewielkie wymiary.

 

 

Najlepsze maszyny do szycia dla początkujących w 2024 roku

 

Wiesz już, co jest najważniejsze w trakcie nauki szycia na maszynie. Teraz pora na wybranie narzędzia do Twojego domu. Aby pomóc Ci podjąć tę decyzję, stworzyliśmy ranking maszyn do szycia dla początkujących.

 

Nasze zalecenia

 

Janome Juno E1015

 

Atrakcyjnym modelem, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów, jest Janome Juno E1015. Moc tego urządzenia wynosi 85 W. Sprzęt wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, które sprawiają, że sprawdza się on przez lata. Daje on możliwość szycia wstecz, co pozwala zaoszczędzić czas.

Użytkownik ma do dyspozycji 15 programów ściegowych, które służą do tworzenia nowych ubrań, a także umożliwiają wiele napraw i przeróbek. W przypadku ściegu zygzak, jego szerokość wynosi maksymalnie 5 mm. Natomiast inne rodzaje mają do 4 mm rozpiętości. Prędkość pracy modelu wynosi 860 wkłuć na minutę, co pozwala na stosunkowo szybkie uszycie wymarzonych ubrań.

Do zestawu dołączone są 4 rodzaje stopek, płytka do cerowania, szpulki, igły, rozpruwacz, rozrusznik, stolik powiększający pole pracy, a także żarówka. Produkt umożliwia obszywanie dziurek do guzików i robi to półautomatycznie. Użytkownicy doceniają ten model za łatwość obsługi. Twierdzą, że umożliwia intuicyjne szycie, więc nadaje się dla początkujących.

Janome Juno E1015 to maszyna do szycia o wymiarach: wysokość – 28 cm, szerokość – 38 cm i głębokość – 15 cm. Waga urządzenia wynosi 5,7 kg, a jego moc jest równa 85 W.

 

 

 

 

Singer 8280

 

Maszyna do szycia Singer 8280 sprawdza się w wielu domach. Sprzęt wykorzystywany jest do nauki przez początkujących, a także można z niego korzystać w domu do przeprowadzania podstawowych napraw krawieckich. Produkt wyposażony jest w 22 funkcje użytkowe. Do dyspozycji jest 7 podstawowych ściegów, które umożliwiają obszycie materiałów. Można dostosowywać ich długość (max. 45 mm) i szerokość (max. 55 mm).

Sprzęt dobrze sprawdza się do obszywania dziurek do guzików, które  można obrabiać na 4 sposoby. Wygodnym rozwiązaniem jest automatyczny nawijacz szpuleczki, a także regulacja naprężenia nici. Produkt daje możliwość szycia podwójną igłą. Urządzenie pozwala także na przyszywanie guzików.

Obsługa modelu jest intuicyjna, co ułatwia szycie. Ponadto dzięki wbudowanej rękojeści, można go z łatwością przenosić i zabierać ze sobą. Do zestawu dołączony jest pojemnik, w którym można schować wyposażenie maszyny. Użytkownicy doceniają ten produkt za niewielkie rozmiary i stosunkowo cichą pracę.

Maszyna do szycia Singer 8280 ma wymiary: szerokość – 38 cm, wysokość – 30 cm i głębokość – 17 cm. Waga modelu jest równa 6,7 kg.

 

 

 

 

Łucznik EWA II 

 

Sprzęt Łucznik EWA II to nasza propozycja dla początkujących, a także nieco bardziej doświadczonych krawcowych. Maszyna została wyposażona w 38 programów szycia, w tym podstawowe i owerlokowe. Duża ilość elastycznych ściegów do wyboru sprawia, że możemy bez trudu uszyć np. bieliznę czy spódnice na gumce.

Sprzęt waży niecałe 7 kg, dlatego przenoszenie go z miejsca na miejsce nie jest trudne. Opisywany model ma oświetlenie LED oraz płynną regulację prędkości szycia i długości ściegu. Przy odpowiednim doborze igieł i nici możemy bez przeszkód szyć ubrania z delikatnych tkanin, jak również grubych, takich jak tweed.

Najczęściej wspominanym atutem urządzenia jest duża ilość dołączonych do zestawu akcesoriów. Razem z maszyną otrzymujemy m.in. kilka wymiennych stopek, dwa wkrętaki, zapasowe szpulki i igły, olej wazelinowy w oliwiarce oraz filcowe podkładki pod szpulkę. Jak przekonują posiadacze sprzętu, jest on lekki i niewielki, a ponadto łatwy w obsłudze. To model dający możliwość szycia wstecznego i dekoracyjnego.

Maszyna Łucznik EWA II waży 6,9 kg. Ma ona 38 programów szycia do wyboru. Wymiary sprzętu to: 41 cm x 32,5 cm x 16,5 cm.

 

 

 

 

Singer Tradition 2250

 

Wiele osób wysoko oceniło sprzęt Singer 2250. Maszyna ta ma moc 85 W, co zapewnia wydajną pracę. Produkt wyposażony jest w 10 ściegów, z czego 6 jest podstawowych. Można regulować ich długość (max. 4,2 mm) i szerokość (max. 4,5 mm) w bardzo płynny sposób. Sprzęt umożliwia także obszywanie dziurek do guzików. Urządzenie działa stosunkowo szybko. Jego prędkość wynosi 750 wkłuć na minutę.

Model daje możliwość szycia wstecznego. Ma on także funkcję wykorzystywania podwójnej igły do pracy. Produkt wyposażony jest w system naprężania nici. Do zestawu dołączony jest pedał napędowy, hak, pojemnik na akcesoria do maszyny, szpulkę. Ponadto model ten ma zamontowaną żarówkę, która zapewnia dobrą widoczność w trakcie pracy. Sprzęt waży 6 kg, więc można go z łatwością przenosić.

Opinie o maszynach do szycia dla początkujących producenta Singer są bardzo pozytywne. Również ten model cieszy się wieloma pochlebnymi komentarzami. Użytkownicy doceniają go za duży zakres regulacji, a także łatwość obsługi.

Maszyna do szycia Singer Tradition 2250 ma moc 85 W. Wymiary modelu to: 37,3 cm x 16,2 cm x 27,6 cm, a jego waga wynosi 6 kg. Produkt wyposażono w lampki oświetlające miejsce pracy.

 

 

 

 

Łucznik Mini

 

Sporo osób ceni sobie model Łucznik Mini. Ta dobra i tania maszyna do szycia dla początkujących sprawdziła się w wielu domach. Charakteryzuje ją duża łatwość obsługi, przez co może być wykorzystywana zarówno przez młodzież, jak i dorosłych.

Model ten wyposażony jest w 12 programów szycia. Wśród nich, program do obszywania dziurek od guzików. Maszynę można wykorzystywać zarówno do tworzenia ubrań, jak i cerowania i obróbki. Sprzęt ma możliwość szycia wstecznego. Ponadto umożliwia on automatyczne nawijanie nici i zapewnia odpowiednie ich naprężenie przez cały czas.

Produkt charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Jego waga wynosi 1,95 kg. Maszyna ma wbudowaną rączkę, więc można ją z łatwością przenosić. Urządzenie wyposażone jest w żarówkę, która skutecznie oświetla pole pracy. Sprzęt można zasilać poprzez zarówno podłączenie go do sieci, jak i na baterie. Użytkownicy doceniają ten model za kompaktowe rozmiary.

Łucznik Mini to dobra maszyna do szycia dla początkujących do 300 zł. Produkt ma zasilanie sieciowe i bateryjne. Model ma 12 programów szycia.

 

 

 

 

Jaką maszynę do szycia dla początkujących kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Lubisz szyć w domu? Interesujesz się projektowaniem ubrań? Nie wiesz jednak od czego zacząć? Z pewnością przyda Ci się maszyna do szycia dla początkujących. Jest to urządzenie, dzięki któremu będziesz mógł stworzyć niepowtarzalne ubrania oraz ciekawe hafty. Zakup takiego sprzętu nie jest jednak prosty, gdyż rynek pełen jest różnych modeli. Jeżeli zastanawiasz się, jaką maszynę dla początkujących wybrać, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Przedstawimy Ci najistotniejsze informacje dotyczące takiego urządzenia, dzięki którym z pewnością znajdziesz najlepszy model.

Rodzaje maszyn do szycia

Maszyny do szycia dla początkujących posiadają podstawowe funkcje, pozwalające na pracę z różnymi materiałami. Ponadto są przenośne, co oznacza, że w odróżnieniu od modelu przemysłowego, nie posiadają one blatu. Musisz jednak pamiętać, że w sklepach znajdziesz dwa warianty takich urządzeń, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem zasilania. Do nich zaliczamy modele:

Komputerowe – nowoczesne maszyny mają za zadanie ułatwiać nam obróbkę materiału pod każdym względem. Dzięki specjalnym programom nie tracimy czasu, gdyż urządzenie automatycznie za nas wykonuje pracę. Minusem jest tutaj brak poczucia kontroli podczas szycia oraz zdecydowanie wyższa cena w stosunku do urządzeń mechanicznych. Ponadto sprzęt wyróżnia się ciekawym designem i ma czytelny wyświetlacz.

Mechaniczne – te tradycyjne maszyny choć wydają się skomplikowane w obsłudze, są bardzo polecane  osobom, które chcą nauczyć się szycia od podstaw. Taki sprzęt daje nam pełną kontrolę w trakcie pracy, co oznacza, że musimy jej poświęcić więcej czasu i wysiłku. Niestety pod względem designu urządzenie prezentuje się zdecydowanie gorzej. Wynagrodzi nam to jednak jego bardzo niska cena.

 

Rodzaje ściegów

Największym problemem w przypadku maszyn do szycia dla początkujących, może się okazać ograniczona liczba ściegów, jakie mamy do wyboru. To od nich zależy, z jakimi materiałami możemy pracować oraz ich wykończenie po takiej obróbce. Do najbardziej podstawowych wariantów zaliczamy ściegi:

Klasyczne – czyli zygzaki lub proste. To najbardziej uniwersalne szwy, które sprawdzą się podczas obróbki większości rodzaju tkanin.

Elastyczne – przeznaczone do obszywania materiałów elastycznych, czyli przede wszystkim dzianin. Ściegi te występują w postaci zygzaku, co sprawia, że tkanina o powyższych właściwościach nie będzie się nadmiernie rozciągać, a szew nie zacznie się pruć.

Ozdobne – choć są to rzadko spotykane ściegi w maszynach do szycia dla początkujących, posiada je większość modeli profesjonalnych, kierowanych do osób, które zajmują się szyciem profesjonalnie. Pozwalają one na wykonanie wszelkiego rodzaju patchworków oraz haftów ozdobnych.

 

Regulacja ustawień ściegów

Najlepsza maszyna do szycia dla początkujących powinna posiadać regulowane ustawienia dotyczące ściegów. Mowa tutaj przede wszystkim o ich szerokości oraz długości. Sprzęt ten powinien posiadać co najmniej 3-stopniową skalę, dzięki której będziemy mogli obszyć daną tkaninę na wiele sposobów. W zależności od rodzaju maszyny, ścieg może mieć szerokość od 4 mm do nawet 10 mm.

 

Ustawienia – jaka maszyna do szycia dla początkujących jest najlepsza?

Ważny jest również sposób wybierania ściegów w takim urządzeniu. W zależności od modelu, może się to odbywać w dwojaki sposób: za pomocą pokrętła, wyświetlacza lub przycisków. To, które rozwiązanie jest dla nas najlepsze zależy od własnych preferencji. Radzimy jednak dokładnie przyjrzeć się każdemu wariantowi, by móc podjąć właściwą decyzję.

 

Chwytacz

Ważnym elementem każdej maszyny do szycia jest również chwytacz. Jego zadaniem jest podawanie nici znajdującej się na bębenku urządzenia i może występować w dwóch wariantach: rotacyjnym oraz wahadłowym. Ten pierwszy dostępny jest przede wszystkim w nowych modelach, czyli tych komputerowych, gdzie bębenki z nicią ładowane są od góry obudowy. Jest to sprzęt, który sprawdzi się osobom zajmującym się szyciem na maszynie bardziej profesjonalnie. Dla amatorów polecamy modele wyposażone w chwytacze wahadłowe, które to zakłada się od dołu naszej maszyny.

Igła

Wybierając maszynę do szycia nie można przeoczyć kwestii igły. Jest to podstawowy element takiego urządzenia, któremu trzeba poświęcić szczególną uwagę. Ważne jest by sprawdzić system ustawiania igły, czyli jej pozycjonowanie. W zależności od modelu komputerowego, po skończonym szyciu, maszyna może się zatrzymać w górze lub na dole. W przypadku większości urządzeń mechanicznych  pozycja igły zależy od miejsca, w którym zatrzymała się po raz ostatni podczas szycia. Oprócz tego, istotny jest sam nawlekacz. Ma on za zadanie ułatwić zakładanie nici na igłę, co w kiepskim oświetleniu może się okazać dość uciążliwe. Warto zwrócić uwagę, czy nawlekacz jest wysokiej jakości, gdyż będzie on często używany podczas naszej pracy.

 

Obudowa

Warto wybrać model, którego obudowa jest estetyczna i nie będzie się szybko brudzić. Choć na rynku najpopularniejsze są modele białe, znajdziemy również i kolorowe, które są świetną alternatywą. Sama obudowa wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia. Jej wymiary to ok. 30 cm wysokości, 17 cm szerokości oraz 37 cm długości.

 

Maszyny do szycia dla początkujących w dobrych cenach

Cena maszyny do szycia dla początkujących zależy nie tylko od producenta, ale także od dostępnych funkcji. Najtańsze modele, jakie znajdziemy w sklepach można kupić już za ok. 230 złotych. Jeżeli zależy nam na bardziej zaawansowanych ściegach, warto wybrać produkt zdecydowanie droższy. Jego koszt zakupu wynosi ok. 450 złotych.

 

 

 

Jak szyć na maszynie dla początkujących?

 

Z poprzednich części artykułu dowiedziałeś się, jaka maszyna do szycia dla początkujących jest polecana przez doświadczonych krawców. Po zakupie idealnego sprzętu musisz nauczyć się, jak go obsługiwać, a jeśli będziesz cierpliwy i zdeterminowany, z pewnością szybko zaczniesz szyć ubrania, obrusy itp. Podpowiadamy, jak nie zniechęcić się do krawiectwa i rozwijać swoje umiejętności.

 

 

Poznanie podstawowych funkcji maszyny

Pierwszym krokiem w nauce szycia na maszynie jest poznanie sposobu działania urządzenia oraz jego najważniejszych funkcji. Dzięki temu łatwiej nam będzie kontrolować sprzęt. Najlepiej zapoznać się z dołączoną do maszyny instrukcją, tam powinny być zawarte wszystkie, niezbędne informacje na temat użytkowania produktu. To pozwoli uniknąć awarii i usterek powstających w wyniku nieprawidłowej obsługi urządzenia.

 

Ćwiczenia dla początkujących

Osoby zawodowo zajmujące się krawiectwem często proponują osobom początkującym ćwiczenia, które pomagają w wykonywaniu równych, estetycznych ściegów. Jeżeli do tej pory nie mieliśmy żadnej styczności ze sprzętem do szycia, rozwijanie swoich umiejętności powinniśmy rozpocząć od ćwiczeń ze zwykłą kartką papieru, najlepiej w kratkę. Arkusz należy umieścić pod igłą (tak jak robi się to z materiałem) i próbować go obszyć bez nici. W ten sposób nabierzemy więcej wprawy w obsłudze maszyny i sprawdzimy, czy potrafimy równo przeszywać kartkę.

Później możemy bez przeszkód nawlec nitkę na igłę i spróbować szyć po arkuszu. Na początku powinniśmy wybierać proste przeszycia, np. wzdłuż krawędzi kartki. Z czasem, kiedy będziemy czuć się pewniej z pewnością uda nam się stworzyć bardziej skomplikowane wzory.

 

Czy warto wybrać się na kurs krawiecki?

Mówi się, że naukę szycia na maszynie warto rozpocząć na profesjonalnym kursie, który prowadzony jest przez doświadczone osoby. Co prawda takie lekcje organizowane są w większości dużych miast i miejscowości, ale nie każdy z nas ma na nie wystarczająco dużo czasu, poza tym jest to dodatkowy wydatek. W domu również możemy nauczyć się szyć, ale musimy być cierpliwi i konsekwentni. Powinniśmy wyznaczyć sobie dni, w których możemy poświęcić czas na naukę i ćwiczenia (przynajmniej kilkadziesiąt minut) i systematycznie realizować swój plan. Początki szycia na maszynie mogą okazać się trudne, ale później zauważymy, że coraz lepiej radzimy sobie z obsługą urządzenia.

 

 

Kiedy maszyna nie działa tak, jak powinna

Nasze pierwsze próby szycia na maszynie mogą okazać się nie do końca udane, ale nie powinniśmy się tym zniechęcać. Czasami nawet profesjonalistom zdarzają się sytuacje, kiedy urządzenie nie działa tak, jak powinno, dlatego musimy wiedzieć, jak wtedy zareagować. Jeżeli zauważymy, że powstający na tkaninie ścieg jest nieprawidłowy, najprawdopodobniej źle nawlekliśmy nitkę. Niekiedy przyczyną jest także wybór złej igły albo założenie jej zbyt wysoko (ewentualnie za nisko).

Gdy podczas szycia maszyna zacznie wydawać dziwne dźwięki, należy jak najszybciej przerwać pracę i sprawdzić, czy górna nitka jest dobrze nawleczona – mogła przez przypadek spaść z szarpaka i zablokować się. Z kolei, jeśli po dłuższym czasie użytkowania sprzętu zauważymy, że materiał nie przesuwa się tak lekko, jak na początku, musimy sprawdzić transporter. W tym celu trzeba odkręcić płytkę ściegową. Jeżeli zauważymy, że maszyna w środku jest brudna, należy ją wyczyścić, np. odkurzaczem albo przy użyciu sprężonego powietrza.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

Maszyny do szycia Singer – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Maszyny do szycia Singer są polecane przez wielu konsumentów. Pochlebne opinie na temat urządzeń tej marki sugerują, że sprzęty są wykonane z najwyższą starannością. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego typu produktu i chciałbyś poznać najlepsze, dostępne na rynku modele, jesteś w dobrym miejscu. Na naszej stronie znajdziesz ranking, w którym na pierwszym miejscu uplasowała się maszyna do szycia Singer 8280. Urządzenie nie jest zbyt drogie, a dodatkowo jego obsługa nie wydaje się skomplikowana, dlatego stanowi idealną propozycję dla osób początkujących. Konsumenci doceniają to, że urządzenie ma praktyczny schowek na akcesoria. Kolejną zaletą jest dobre oświetlenie – lampki mają dużą moc, więc nie musimy dodatkowo doświetlać miejsca pracy. Chcesz poznać nasze pozostałe propozycje? Jesteśmy przekonani, że tak. Na drugim miejscu w rankingu znalazła się maszyna do szycia Singer 4423 Heavy Duty. Osiąga ona stosunkowo dużą prędkość, co pozwala skrócić czas pracy. Model ma solidnie wykonaną obudowę.

3 najlepszych maszyn do szycia Singer. Opinie w 2024 roku

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Maszyna ma 7 wbudowanych ściegów do wyboru (w tym kryte), więc jest idealna dla osób początkujących oraz bardziej doświadczonych. Model ma wbudowany pojemnik na dołączone do zestawu akcesoria, dlatego na pewno ich nie zgubimy.

Wady

Urządzenie ma stosunkowo słabe oświetlenie, więc jeśli szyjemy wieczorami, musimy zamontować na stoliku dodatkową lampkę. Inaczej nasz ścieg może okazać się nierówny i niestaranny.

Podsumowanie

Sprzęt ma wbudowaną rękojeść pozwalającą na wygodne przenoszenie go. Maszyna jest wyposażona w zatrzaskowy system mocowania stopek. Produkt umożliwia płynną regulację długości i szerokości ściegu, a dodatkowo ma praktyczną funkcję przyszywania guzików. To urządzenie z wytrzymałą obudową, dlatego nie należy się martwić o jego trwałość.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie ma 23 programy ściegowe, w tym m.in.: zygzak i owerlok. Z pomocą maszyny możemy uszyć oryginalne ubrania, torebki i inne dodatki. Produkt ma mocną, odporną na uszkodzenia obudowę i oświetlenie LED.

Wady

Maszyna głośno pracuje, więc nie powinniśmy jej używać zbyt późnym wieczorem. Inaczej pozostali domownicy zaczną skarżyć się na zakłócanie ich spokoju.

Podsumowanie

Produkt daje nam możliwość szycia na okrągło (za sprawą wolnego ramienia), podwójną igłą, a także wstecz. Urządzenie jest funkcjonalne i odpowiednie dla doświadczonych krawcowych. Sprzęt ma 7-stopniowy mechanizm transportowy, co oznacza, że zawsze możemy zacząć szycie od brzegu materiału zachowując przy tym precyzję.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt pozwala na samodzielne decydowanie o szerokości ściegu, jak również o jego długości. Dzięki temu możemy dopasować działanie maszyny do swoich potrzeb. Model ma funkcję szycia wstecznego umożliwiającą zabezpieczenie ściegów na początku i pod koniec pracy.

Wady

Konsumenci narzekają przede wszystkim na małą liczbę ściegów. Wielu osobom przeszkadza brak m.in. owerloka pozwalającego na zabezpieczenie brzegów tkaniny przed strzępieniem.

Podsumowanie

Maszyna jest lekka i tym samym łatwa w przenoszeniu. Urządzenie jest przystosowane do użytku nawet przez dzieci chcące nauczyć się szyć. Produkt wyposażono w funkcję cerowania, za sprawą której możemy szybko zszyć rozdarcie na swoich ulubionych spodniach czy bluzce. Warto dodać, że model ułatwia obszywanie dziurek i wszywanie zamków.

 

1. Maszyna do szycia Singer 8280

 

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem tradycyjnej maszyny do szycia, która pomoże Ci opanować ten trudny fach, to model Singer 8280 powinien Ci się spodobać. Urządzenie może Ci posłużyć do prostych prac krawieckich – zaszywanie, pikowanie, naszywanie dodatków oraz haftowanie.

Prezentowany produkt posiada 7 ściegów, w tym również ściegi kryte. Dodatkowym atutem jest obecność aż 22 funkcji użytkowania maszyny, co pozwoli na łatwe i sprawne dostosowanie pracy do własnych upodobań. Płynna regulacja długości i szerokości ściegu zdecydowanie ułatwia pracę. Zaletą modelu jest również możliwość ułożenia igły na dwa sposoby. Ponadto sprzęt ten oferuje zatrzaskowy system mocowania stopek, co zwiększa jego stabilność. Wahadłowy chwytacz oraz opcja automatycznego obszywania guzików zapewniają prostą i intuicyjną obsługę.

Ta elegancka i bardzo funkcjonalna maszyna do szycia Singer w dobrej cenie posiada również automatyczny nawijacz szpulek. Opinie konsumentów o prezentowanym sprzęcie są bardzo pochlebne. Wiele osób doceniło specjalną rękojeść, która umożliwia bezpieczne przenoszenie całej aparatury.

Model 8280 to bardzo dobra maszyna do szycia Singer do 400 zł. Urządzenie ma wymiary: szerokość – 38 cm, głębokość – 17 cm i wysokość – 30 cm. Model waży 6,7 kg.

 

 

 

 

2. Maszyna do szycia Singer 4423 Heavy Duty

 

Model 4423 Heavy Duty to tradycyjna maszyna do szycia w stylu vintage, wyprodukowana przez markę Singer. Zakup tego mechanicznego sprzętu pozwoli Ci podszkolić Twoje krawieckie zdolności. Za sprawą wzmocnionej konstrukcji, urządzenie może być używane zarówno przez uczniów, jak i profesjonalistów. Dysponuje ona metalowymi podzespołami oraz specjalnym blatem roboczym, który wykonano ze stali nierdzewnej, co gwarantuje stabilne stanowisko do pracy.

Atutem modelu są 23 wzory ściegów oraz możliwość 1-stopniowego obszywania dziurek na guziki. Dzięki czemu tę prostą czynność mogą wykonać nawet niedoświadczeni krawcy. Warto dodać, że każdy użytkownik może sam regulować długość i szerokość ściegu, tak by dopasować go do własnych potrzeb. Możliwe jest również zabezpieczenie stworzonego wzoru poprzez opcję szycia wstecz. Starsze osoby na pewno docenią opcję automatycznego nawlekania igły, co pomoże zaoszczędzić czas. W prezentowanym sprzęcie mamy rotacyjny chwytacz, co sprawia, że wymiana szpulki przebiega w krótkim czasie. Równocześnie gwarantuje to znacznie cichszą pracę.

Opinie konsumentów o tym urządzeniu są bardzo pochlebne. Wiele osób doceniło efektywną pracę maszyny oraz jej prostą obsługę. Pomoże ona amatorom szycia lepiej manewrować sprzętem.

Maszyna do szycia Singer 4423 Heavy Duty ma 23 programy ściegowe. Prędkość pracy urządzenia wynosi do 1000 wkłuć na minutę.

 

 

 

 

3. Maszyna do szycia Singer Tradition 2250

 

Elegancka maszyna Singer Tradition 2250 to tradycyjne urządzenie, które może zostać wykorzystane do pikowania, haftowania, wszywania guzików i innych ozdób. Za sprawą intuicyjnej obsługi, sprzęt ten może być używany przez początkowych adeptów krawiectwa. Choć jest to model mechaniczny, posiada on wiele nowoczesnych udogodnień, które ułatwiają korzystanie z niego.

Produkt ten został wyposażony w hak do ruchu oscylacyjnego, co zapewnia szybką i cichą pracę. Co więcej, pełną kontrolę użytkownik ma dzięki elektrycznemu pedałowi. Z kolei montowana od przodu szpulka jest bardzo przydatnym udogodnieniem, które ułatwia rozpoczęcie pracy. Co więcej, prezentowana aparatura posiada też specjalny schowek na niewielkie akcesoria, co pomoże Ci utrzymać stanowisko pracy w czystości. Maszyna posiada 10 programów do szycia, na które składają się: 6 ściegów użytkowych, 3 dekoracyjne, a także program do guzików. Wymiary modelu to: szerokość – 44 cm, głębokość – 22 cm i wysokość 34,5 cm.

Opinie konsumentów o tym sprzęcie są bardzo pochlebne. Wiele osób doceniło elegancki design w nowoczesnym stylu. Dodatkowo intuicyjny system obsługi zdecydowanie ułatwia pracę na urządzeniu.

Singer Tradition 2250 to maszyna do szycia o wymiarach: wysokość – 27,6 cm, szerokość – 37,3 cm i głębokość – 16,2 cm. Urządzenie waży 6 kg.

 

 

 

 

Jaką maszynę do szycia Singer wybrać?

 

Czy zdarzyło Ci się kiedyś kupić zbyt długie dżinsy lub niedopasowaną sukienkę? Zazwyczaj w takich sytuacjach oddajemy nasze ubrania do krawcowej, która dopasowuje je do naszego wzrostu i sylwetki. Niestety czasem ciężko jest wytłumaczyć drugiej osobie, na jakim efekcie nam zależy. Z tego powodu polecamy zakup maszyny do szycia. Dzięki niej będziesz w stanie samodzielnie przerobić stare ubrania, zszyć dziury, czy skrócić spodnie. Wiedz jednak, że zakup takiego urządzenia jest dość skomplikowany, gdyż powinniśmy zwrócić uwagę na wiele elementów. Z tego powodu przygotowaliśmy ten oto poradnik, w którym wytłumaczymy Ci, co jest istotne i jakie cechy powinny mieć najlepsze maszyny do szycia Singer. Poza tym na końcu artykułu zamieściliśmy trzypunktowe zestawienie z dokładnie opisanymi modelami, na które warto zwrócić uwagę.

Singer to znane na całym świecie amerykańskie przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją oraz dystrybucją sprzętów z branży AGD. W ofercie marki dominują maszyn do szycia o różnej wielkości i odmiennym poziomie zaawansowania. Sprzedawane produkty cechuje duża dbałość o szczegóły oraz eleganckie wykonanie.

Decydując się na zakup maszyny do szycia powinieneś zastanowić się, jaki typ urządzenia spełni Twoje oczekiwania. Do wyboru masz modele komputerowe, mechaniczne oraz elektroniczne. Najpopularniejszym sprzętem są urządzenia mechaniczne, które cechują się niską ceną. Jest to najbardziej tradycyjny rodzaj produktów, który polecany jest jednak osobom z dużym doświadczeniem i wprawą w szyciu. Początkującym adeptom polecamy modele elektroniczne i komputerowe, gdyż są znacznie prostsze w obsłudze. Jeśli interesuje Cię najlepsza maszyna do szycia Singer w 2024 roku, którą łatwo się użytkuje, to polecamy urządzenie elektroniczne. Posiada ono wyświetlacz i przyciski do wybierania odpowiednich programów. Najbardziej nowoczesnym modelem są maszyny komputerowe. Model ten pozwala na zaprogramowanie ulubionych materiałów lub ściegów, co zdecydowanie skróci czas szycia.

Warto zwrócić również uwagę na chwytacz, czyli element, który nadzoruje całym procesem szycia. Na rynku dostępne są modele wahadłowe i rotacyjne. Sprzęty komputerowe zazwyczaj posiadają modele rotacyjne, gdyż są one znacznie prostsze w obsłudze. Pomoże Ci to zaoszczędzić czas oraz uchroni przed ukłuciem się w czasie pracy.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

Najważniejsze zalety:

To łatwa w obsłudze i niewielka maszyna do szycia, której nie musimy podłączać do prądu. Jest ona zasilana na dwa sposoby, a więc sieciowo, jak i bateriami. Poza tym sprzęt jest odpowiedni dla osób początkujących, w tym dzieci. Nadaje się on do wykonywania niewielkich poprawek krawieckich oraz realizacji własnych, nieskomplikowanych projektów.

 

Najważniejsze wady:

Jak pokazał test Łucznik Mini, nie jest to urządzenie dobrze przystosowane do pracy z grubszymi materiałami. Służy ono do szycia ubrań z cienkich tkanin, takich jak np. satyna, koronka czy szyfon.

 

Werdykt: 9.3/10

Z pomocą sprzętu można bez trudu przyswoić podstawy krawiectwa. Zapewnia on bezpieczeństwo podczas użytkowania. Maszyna ma 12 programów szycia do wyboru, a ponieważ wyposażono ją w lampkę LED, nie będziemy narzekać na słabo oświetlone miejsce pracy. Do zestawu dołączono akcesoria, w tym: uniwersalną igłę, szpulkę z górną nicią białą i czarną, a także nawlekacz.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Kompaktowe wymiary

To, co wyróżnia maszynę to przede wszystkim niewielkie wymiary (31,5 cm x 15 cm x 29 cm) i lekkość. Sprzęt waży niecałe 2 kg, a ponieważ ma dobrze wyprofilowaną rączkę w górnej części obudowy, przenoszenie go z miejsca na miejsce nie stanowi żadnego problemu. Ważne jest to, że dziecko może samodzielnie zanieść i ustawić maszynę na stole bez potrzeby proszenia o pomoc rodzica. Urządzenie na pewno zmieści się na biurku z wąskim blatem.

Rotacyjny chwytacz

Urządzenie ma chwytacz rotacyjny. Odpowiada on za wiązanie nici podczas szycia, w efekcie czego na materiale powstaje ścieg. Element ten wykorzystuje ruch obrotowy i pracuje z bardzo dużą prędkością, nie generując przy tym nieprzyjemnego hałasu. Zastosowanie chwytacza rotacyjnego sprawia, że proces wymiany szpulki przebiega sprawniej i szycie staje się bardziej komfortowe. 

 

12 programów szycia

To maszyna z 12 programami szycia, które wybiera się przy pomocy dużego pokrętła umieszczonego w górnej części obudowy. Z jej pomocą możemy wykonać ścieg prosty, kryty, elastyczny, jak również zygzakowy. Poza tym sprzęt wyposażono w kilka dodatkowych funkcji zwiększających komfort pracy. Do nich należy m.in.: obszywanie dziurek, szycie wsteczne i możliwość wykorzystania wolnego ramienia (w celu łatwego szycia rękawów oraz nogawek). Należy jednocześnie podkreślić, że cena Łucznik Mini jest stosunkowo niska.

 

Możliwość szycia bez regulatora

Osoby początkujące z pewnością docenią to, że maszyna daje możliwość szycia bez regulatora, czyli nożnego pedału. Używanie go czasem jest kłopotliwe. Zamiast niego możemy skorzystać z ręcznego suwaka regulacji prędkości szycia i swobodnie zmieniać ustawienia w trakcie pracy. To daje gwarancję, że sposób działania urządzenia będzie w pełni dopasowany do indywidualnych potrzeb. Pochlebne opinie o Łucznik Mini potwierdzają, że takie rozwiązanie jest jednym z podstawowych atutów maszyny.

 

Obcinacz nici

Na obudowie sprzętu znajduje się praktyczny obcinacz nici, który bardzo dobrze zastępuje zwykłe nożyce. Wystarczy przeciągnąć materiał przez nożyk po skończonym szyciu, aby bez żadnego problemu przyciąć górną i dolną nitkę. Obcinacz może ponadto ułatwić nawleczenie igły, gdyż pozwala na pozbycie się postrzępionej końcówki nici.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

W czasach, kiedy niemal każdy wyrób tekstylny można kupić bez względu na potrzebny rozmiar i kolor, na popularności nie tracą przedmioty wykonane metodą handmade. Lubimy spersonalizowane rzeczy, zarówno jeśli chodzi o stroje, jak i przedmioty codziennego użytku. Warto wiedzieć, co można wykonać za pomocą domowej maszyny do szycia, by móc w pełni wykorzystać możliwości urządzenia tworząc nietuzinkowe rzeczy.

Co prawda nawet dobra maszyna do szycia nie uszyje wszystkiego, jednak za jej pomocą da się zrealizować wiele pomysłów Do stworzenia jednej pary dżinsów potrzeba około 10 sprzętów. Znacznie mniej potrzeba, by stworzyć oryginalne elementy dekoracji pomieszczenia oraz wiele innych, spersonalizowanych gadżetów.

Poszewki na poduszki

Za pomocą domowej maszyny do szycia, możesz stworzyć wyjątkowe poszewki na poduszki. Wybieraj do ich stworzenia bawełnę lub innego rodzaju materiały, które są miłe w dotyku i pozwolą Twojej skórze oddychać. Interesuje Cię nadruk? Zleć jego wykonanie w drukarni, aby mieć pewność co do jakości wykonania. W ten sposób uzyskasz trwały wzór, który nie wyblaknie, ani nie wykruszy się w praniu.

 

Eko torba

Coraz popularniejsza staje się idea less waste oraz wszelkie ruchy mające na celu wykazać słuszność recyklingu oraz innych form powtórnego wykorzystywania surowców, dlatego coraz popularniejsze stają się eko torby. Możesz je uszyć z kawałków lnu, bawełny oraz wielu innych materiałów, które są na tyle trwałe, by móc w nich przenosić ciężkie zakupy. Możesz stworzyć model idealny dla siebie, który będzie miał kilka opcji noszenia – nie musi to być tylko pasek na ramię, może to również być uszko do noszenia w ręku. Daj się ponieść kreatywności – twórz wzory i połączenia kolorów, które najbardziej odpowiadają Tobie i Twojemu stylowi życia.

Narzuta na łóżko

Z pomocą domowej maszyny do szycia możesz stworzyć wyjątkową narzutę na łóżko. Może ona mieć formę zlepka różnych materiałów i faktur albo być jednolitą kompozycją, na której umieścisz zabawne napisy lub naszywki. Wszystko zależy od inwencji twórcy.

Świetnym pomysłem jest narzuta patchworkowa. Dzięki niej zyskasz mocny akcent w danym wnętrzu. To idealny dodatek, zarówno na łóżko, na którym śpisz, jak również na sofę do salonu.

 

Maskotki

Kupując kawałek materiału minky i odpowiednią ilość silikonowych kulek lub innej formy hipoalergicznego wypełnienia, możesz tworzyć maskotki, które mogą być wyjątkowym prezentem dla dzieci znajomych lub Twojej pociechy. W ten sposób możesz stworzyć również zabawkę sensoryczną. Do jej uszycia potrzebujesz tasiemek, kilku kawałków folii oraz kawałka bawełny. To świetny pomysł na element wyprawki noworodka, który dzięki temu zacznie odpowiednio wcześnie poznawać różne faktury, co wpłynie korzystnie na jego rozwój w przyszłości.

 

Zasłony

Samodzielnie stworzona stylizacja okna? Możesz uszyć zasłony, firany oraz każdy inny element wystroju okna i parapetu. To doskonały pomysł dla osób, którym zależy na nietuzinkowych dodatkach do wnętrz, jak również ich dobrej jakości. Szyjąc samodzielnie zasłony możesz wybrać ich długość, obszyć je w taki sposób, by maksymalnie ułatwić ich upinanie, a także nadać mocnego akcentu dużym oknom, które dzięki odpowiedniej oprawie, będą bardziej przykuwać uwagę.

Pufy

Za pomocą maszyny do szycia stworzysz pufę, na której będziesz mógł wypocząć zarówno na balkonie, tarasie, jak i w zaciszu własnego domu. Wypełnienie do tego niezwykle wygodnego mebla mogą stanowić ubrania, których już nie nosisz, jak również silikonowe kulki oraz wiele innych materiałów, które możesz zakupić w pasmanterii.

Szyjąc pokrowiec na pufę pamiętaj o użyciu materiałów, które pozwolą skórze oddychać, a także będą łatwe w czyszczeniu. Aby móc wygodnie prać pokrowiec i jego wypełnienie osobno, wszyj w poszewkę suwak. 

Możesz uszyć nie tylko pufę, ale również poduszki, które ułożysz na drewnianych paletach – to coraz częściej spotykane elementy tworzące bardzo interesujące aranżacje na tarasach i balkonach. 

Dzięki maszynie do szycia zyskujesz niemal nieograniczone możliwości wykorzystania swoich projektów i pomysłów. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia i możliwości Twojego sprzętu, dlatego też warto w niego zainwestować, by móc zrealizować niemal każdy pomysł. Zaopatrz się w dobrej jakości nici i poszperaj w Internecie w poszukiwaniu miejsc, gdzie możesz tanio zakupić materiały i naszywki oraz inne elementy, które będą zdobiły autorskie projekty.

Samodzielnie stworzone przedmioty mają przewagę nad tymi zakupionymi w sklepie, ponieważ doskonale wiesz, co zostało użyte do ich skompletowania oraz masz świadomość, że zostały stworzone bardzo solidnie. Uszyte pokrowce, zasłony, torby, ubrania oraz wiele innych rzeczy, przetrwa o wiele dłużej niż te, które są efektem masowej produkcji. Z pewnością osoby obdarowane wykonanymi w domu wyrobami docenią inwencję twórczą wykonawcy. Warto zatem nauczyć się szyć, by móc tworzyć piękne przedmioty ozdabiające otoczenie, jak również te nieco bardziej praktyczne.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

Najważniejsze zalety:

Urządzenie jest przeznaczone nie tylko do drobnych napraw krawieckich, ale też szycia ubrań według własnych projektów. Do wyboru mamy 7 rodzajów ściegów, możemy też korzystać z dodatkowych funkcji, m.in. automatycznego obszywania dziurek oraz wolnego ramienia. Przeprowadzono test Singer 8280 i okazało się, że jego istotną zaletą jest też płynna regulacja długości oraz szerokości ściegu.

 

Najważniejsze wady:

Jak twierdzą niektórzy posiadacze sprzętu, trzpień szpulki można przez nieuwagę uszkodzić. Wszystko przez to, że część elementów, z których jest on zbudowany została wykonana ze słabego gatunkowo tworzywa sztucznego. Ponadto maszyna do szycia wpada w drgania po ustawieniu maksymalnych obrotów. 

 

Werdykt: 9.8/10

Sprzęt pracuje z prędkością do 900 obr./min, jego moc wynosi 85 W. To model, który jest polecany zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym osobom. Publikowane na temat Singer 8280 opinie są pochlebne. Maszyna ma wbudowane oświetlenie, jest łatwa w obsłudze i dołączono do niej wiele przydatnych akcesoriów.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Wbudowany pojemnik na wyposażenie

Nie należy się obawiać, że przypadkowo zgubimy akcesoria, które zostały dołączone do zestawu. Maszyna jest wyposażona w praktyczny, wbudowany schowek na wyposażenie. Możemy w nim umieścić wszystkie elementy, czyli: komplet igieł, pędzelek, szpulki, wkrętaki, trzymak szpulki oraz wymienne stopki (do obszywania dziurek, przyszywania guzików i wszywania zamków). Warto dodać, że w komplecie jest również pokrowiec, który zapobiega osiadaniu kurzu na sprzęcie i przypadkowemu zarysowaniu obudowy.

Wiele możliwości zastosowania

Maszyna bez wątpienia przyda nam się w wielu różnych sytuacjach. Możemy wykorzystać ją do: przyszywania guzików, cerowania ubrań, naszywania ozdobnych aplikacji, wszywania zamków błyskawicznych, haftowania, jak również pikowania tkanin. Dzięki urządzeniu można rozwijać swoją krawiecką pasję i doskonalić umiejętności. Model jest praktyczny, a cena Singer 8280 nie jest wygórowana.

 

Regulacja naprężenia nici

Maszyna pozwala na swobodną regulację naprężenia nici. Umożliwia to pokrętło umieszczone w górnej części obudowy. To daje pewność, że ścieg będzie ładnie się prezentował i zostanie precyzyjnie dopracowany. Pamiętajmy, że odpowiednie naprężenie nici jest bardzo ważne, musi być dostosowane do rodzaju materiału, z jakim pracujemy, jego grubości, ilości przeszywanych warstw, a także wybranej metody szycia oraz typu nici.

 

Wytrzymały korpus

Użytkownicy sprzętu doceniają go w szczególności za to, że ma estetycznie wyglądający i co ważniejsze, wytrzymały korpus. Nie jest on podatny na uszkodzenia mechaniczne, możemy bez przeszkód używać maszyny codziennie. Najważniejsze podzespoły są wykonane z metalu, co gwarantuje im niezawodne działanie przez długi czas. Nie trzeba się martwić, że już po kilku miesiącach sprzęt ulegnie awarii i będzie wymagał naprawy. Jeśli będziemy się z nim ostrożnie obchodzić, na pewno długo nam posłuży.

 

Zatrzaskowy system mocowania stopek

Wymiana standardowej stopki do szycia na inną nie stanowi żadnego problemu. Z tą czynnością poradzą sobie bez trudu również osoby, które dopiero uczą się podstawowych technik szycia i obsługi maszyny. Wszystko ze względu na to, że sprzęt ma zatrzaskowy system wymiany stopki. Zakładanie tego elementu zajmuje nie więcej niż kilkanaście sekund. Istotne jest to, że nie musimy przy tym używać dużej siły, co mogłoby się skończyć nawet uszkodzeniem korpusu czy samej stopki.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

Najważniejsze zalety:

Urządzenie jest odpowiednie dla osób początkujących. Wyposażono je w 15 przydatnych i najczęściej używanych programów ściegowych. Sprawdzając opinie o Janome Juno E1015 można wywnioskować, że to model, który działa niezawodnie przez dłuższy czas. W razie potrzeby można dokupić do niego dodatkowe akcesoria, takie jak np. stolik powiększający pole pracy. Należy dodać, że sprzęt ładnie się prezentuje.

 

Najważniejsze wady:

Niektórzy użytkownicy zauważyli, że po ustawieniu wyższych obrotów maszyna staje się mniej stabilna i wpada w drgania, może lekko przesuwać się po blacie. To niekiedy utrudnia wykonanie precyzyjnego, prostego ściegu.

 

Werdykt: 9.4/10

Maszyna nie jest trudna w obsłudze, dlatego szybko nauczymy się, jak dobierać najważniejsze ustawienia. Ma ona kilka ciekawych funkcji, które na pewno przydadzą się podczas szycia. To m.in. półautomatyczne obszywanie dziurek, zatrzaskowe mocowanie stopek oraz płynna regulacja długości ściegów. Urządzenie nie generuje dużego hałasu w czasie pracy.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Przydatne akcesoria w zestawie

Co prawda cena Janome Juno E1015 nie jest wygórowana, ale nie ma to wpływu na ilość dołączonych do zestawu elementów. Razem z maszyną dostajemy akcesoria, które nierzadko są niezbędne do szycia. To przede wszystkim 5 stopek: uniwersalna, do wszywania zamków, do cerowania, do półautomatycznego obszywania dziurek oraz z regulowanym prowadnikiem do ściegu krytego. Co więcej, do kompletu dołączono również: rozrusznik nożny, długi kabel zasilający, 3 szpulki, rozpruwacz oraz zestaw igieł. To bardzo dobra propozycja dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z krawiectwem.

Oświetlenie LED

Uważa się, że najlepsze maszyny do szycia są wyposażone w lampkę oświetlającą miejsce pracy. Z tego względu model marki Janome ma energooszczędną, 1-punktową diodę LED, która emituje odpowiednio jasne światło. Nie pobiera ona dużo prądu, a przy tym nie przyczynia się do szybszego zmęczenia oczu. Z zakupu sprzętu bez wątpienia będą zadowolone osoby, które szyją głównie wieczorami. Lampka LED pozwala zachować precyzję i znacząco zmniejsza ryzyko popełnienia błędu na skutek pracy przy słabym świetle.

 

Łatwa obsługa

Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana. Do wyboru właściwego ściegu i jego parametrów służą dwa duże i dobrze opisane pokrętła, które znajdują się na przodzie obudowy. Możemy szybko wybrać rodzaj ściegu, jaki najbardziej nas interesuje (np. prosty, kryty, elastyczny czy satynowy), a następnie dopasować jego długość i szerokość. Regulacja prędkości szycia jest płynna. Mocowanie stopki nie wymaga użycia dużej siły i zajmuje tylko kilkanaście sekund, odpowiada za to system Matic. Test Janome Juno E1015 potwierdził, że to bardzo łatwa w obsłudze maszyna do szycia.

 

Wolne ramię

Sprzęt został wyposażony w wolne ramię pozwalające na szycie po obwodzie. Dzięki niemu z łatwością można wszyć rękawy lub podwinąć nogawki w spodniach bez konieczności ich obcinania. Co więcej, takie rozwiązanie docenią osoby, którym często zdarza się szyć ubranka dla dzieci. To oznacza, że maszynę można wykorzystać zarówno do naprawy rozerwanej odzieży, jak i wykonywania własnych projektów.

 

Szycie podwójną igłą

Ponieważ urządzenie pozwala na szycie podwójną igłą, możemy wykonać efektownie wyglądające, ozdobne przeszycia. Funkcja ta przydaje się m.in. przy podwijaniu dzianiny. Jest ona też niezbędna w sytuacjach, gdy konieczne jest zastosowanie ściegu elastycznego.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

W związku z sytuacją epidemiczną, z jaką społeczeństwo boryka się raz na jakiś czas, wskazane jest noszenie maseczek ochronnych na twarz. Niestety, te jednorazowe są nie tylko trudno dostępne, ale także nie nadają się do wielokrotnego użytku, co przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska a także naraża użytkowników na spore koszty. Na szczęście, dysponując maszyną do szycia i kawałkiem bawełny, jesteśmy w stanie sami uszyć wielorazowe maseczki. 

 

Dlaczego potrzebujemy maseczek?

O tym, że ludziom niezwiązanym z medycyną, maseczki wielorazowe w zupełności wystarczą, nikogo przekonywać chyba nie trzeba. Używając jednorazowych osłonek, nie tylko przyczyniamy się do generowania ogromnej ilości odpadów, ale także sprawiamy, że mniej jest ich na rynku dla lekarzy czy pielęgniarek. Maseczki wielorazowe, o ile są prawidłowo noszone (czyli zasłaniają i nos i usta, a nie – co można często zauważyć na ulicach – tylko usta) i pielęgnowane (prane w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza i prasowane po każdym użyciu), są wystarczającym zabezpieczeniem. Wiele osób zastanawia się, co zrobić z maseczkami po okresie pandemii. Patrząc na społeczeństwa azjatyckie, można brać z nich przykład i korzystać z maseczek także w okresie sezonu grypowego, aby nie zarażać innych grypą czy innymi chorobami. Poza tym zostawiając miejsce na filtr (na przykład do umieszczenia między warstwami bawełny), można je wykorzystywać także jako maski przeciwsmogowe. Cieńsze maski natomiast z pewnością będą wykorzystywane przez osoby biegające bądź jeżdżące na rowerze, aby ogrzewały nieco powietrze przy oddychaniu, które podczas wysiłku fizycznego zachodzi nieco intensywniej.

Materiały na maseczki

Do samodzielnego wykonania maseczki nie trzeba wiele – wystarczy najprostsza i tania maszyna do szycia, bawełniany materiał i kawałek cienkiej gumki oraz ewentualnie kawałek fizeliny bądź medycznej włókniny polipropylenowej. Jeśli nie mamy gumki, nic straconego – możemy uszyć maseczkę wiązaną. Do wykonania osłonki można użyć także innych tkanin, jednak ważne jest, aby były naturalne i mogły być prane w wysokich temperaturach. Ze wszystkich naturalnych materiałów najlepsza będzie bawełna, ponieważ (w przeciwieństwie na przykład do płótna) jest przyjemna w dotyku, dlatego nie podrażni twarzy. Do uszycia maseczek, możemy wykorzystać ścinki niepotrzebnych bawełnianych tkanin. Aby maseczka skutecznie zatrzymywała wirusy i drobnoustroje, powinna być przynajmniej dwuwarstwowa, chociaż szczególnie polecane są maseczki trójwarstwowe. Co prawda trudniej przez nie oddychać (co ma znaczenie, jeśli planujemy korzystać z nich dłużej, na przykład w trakcie większych zakupów w markecie), jednak efektywniej powstrzymują wydychane drobnoustroje. 

 

Szycie maseczek

Szycie maseczek nie jest trudne. W Internecie dostępne są wykroje i tutoriale, więc z pewnością wybierzemy odpowiedni model – z profilowaniem na nosie bądź harmonijką, która fasonem przypomina maski chirurgiczne, a po rozłożeniu lepiej dopasowuje się do policzków i brody. Najłatwiej będzie do szycia wykorzystać maszynę, chociaż – jeśli mamy wystarczająco cierpliwości i dobry wzrok – można robić to ręcznie. Maseczki nie wymagają skomplikowanych ściegów, a tkaniny, z których będziemy korzystać, będą cienkie, więc nawet najprostszy model maszyny na pewno sobie z tym poradzi. Bez względu na to, z jakiego wykroju korzystamy, decyzja na temat ilości warstw maseczki należy do nas. Jak było wspomniane wcześniej, maseczka powinna mieć przynajmniej dwie warstwy. Jeśli decydujemy się na dwuwarstwową, jedna (zewnętrzna) warstwa powinna być bawełniana, natomiast druga może być (wewnętrzna, która będzie mieć kontakt z twarzą) bawełniana, flizelinowa lub polipropylenowa, a środkowa część z fizeliny bądź polipropylenu. Jeśli nie posiadamy żadnej z włóknin, szycie trójwarstwowej maseczki nie ma sensu i lepiej poprzestać na dwuwarstwowej. Efekt ochronny będzie taki sam bez względu na ilość warstw bawełny, natomiast łatwiej będzie oddychać. 

Maseczki dla okularników

Osoby noszące okulary borykają się z problemem parujących okularów podczas noszenia maseczki. Jest to kłopotliwe, a w sytuacji, kiedy nie możemy nosić szkieł kontaktowych czy radzić sobie bez okularów, nawet niebezpieczne. W przypadku maseczki na troczki można próbować wiązać ją ciasno na nosie i luźno pod brodą, dzięki czemu więcej powietrza będzie wydostawało się dołem, jednak to wciąż nie rozwiąże problemu. Okularnikom poleca się, aby w górny szew maseczki zaszyli cienki i giętki drucik (na przykład miedziany, florystyczny albo taki z zestawów kreatywnych dla dzieci). Drucik po założeniu maseczki, należy dokładnie ukształtować na nosie i policzkach tak, aby maseczka przylegała do twarzy. Wydychane powietrze nie będzie uciekało górą maseczki, czyli nie będzie schładzało się gwałtownie na szkłach i okulary nie będą parować.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

Najważniejsze zalety:

Pozytywne opinie o Brother BQ25 zachęcają do zakupu tej maszyny do szycia. Daje ona możliwość korzystania z podwójnej igły i obszywania materiału dwoma kolorami. W rezultacie można wykonywać ładnie wyglądające ściegi ozdobne stanowiące oryginalny dodatek. Gęstość ściegu można płynnie regulować, nie jest to trudne. Maszyna do szycia ma 6-punktowe ząbki, które dobrze trzymają obszywany materiał. To przekłada się na większy komfort pracy.

 

Najważniejsze wady:

Sprzęt nie ma większych wad, użytkownicy wskazują tylko, że na powierzchni obudowy po jakimś czasie pojawiają się zarysowania. Kolorowe zdobienia mogą też stracić swój początkowy kolor i lekko się wytrzeć. Będzie to wadą dla osób wysoko ceniących wygląd zakupionych produktów. 

 

Werdykt: 9.4/10

Test Brother BQ25 dowiódł, że maszyna ma solidnie zrobione mechanizmy, oraz cicho i wydajnie pracuje. Moc silnika wynosi dokładnie 51 W. Sprzęt waży trochę ponad 5 kg, więc jego przenoszenie nie powinno być męczące. W modelu zastosowano LED-owe oświetlenie. Maszyna do szycia jest objęta 3-letnią gwarancją producenta. Cena Brother BQ25 wynosi około 800 zł.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Elementy zestawu

Konsumenci podzielają zdanie, że dobre te maszyny do szycia są sprzedawane w zestawie z akcesoriami zwiększającymi możliwości pracy. Takim modelem jest Brother BQ25. W komplecie znajduje się kilka stopek: do przyszywania guzików, do obszywania dziurek, do zamków błyskawicznych i do ściegu zygzakowego. Zestaw zawiera też inne akcesoria: dodatkowy trzpień szpulki, 4 szpulki, zestaw igieł, igłę podwójną, śrubokręt, rozrusznik nożny i płytkę do cerowania. Pokrowiec tekstylny wprawdzie nie umożliwia wygodnego przenoszenia, ale skutecznie zabezpiecza sprzęt na czas jego przechowywania. 

Praktyczne rozwiązania gwarantujące wygodę użytkowania

Każda osoba, która często korzysta z maszyny do szycia, potwierdzi, że komfort użytkowania w dużym stopniu wpływa na efekty pracy. Producent Brother zdaje sobie z tego sprawę i dlatego w swoich modelach stawia na praktyczne rozwiązania zwiększające wygodę pracy. Na uwagę zasługuje nawlekacz, który automatycznie przewleka nitkę przez oczko. Mocowanie stopek jest tak zrobione, aby można było szybko je wymieniać (zastosowanie specjalnego zatrzasku). Nie trzeba się też obawiać o to, że materiał podczas szycia będzie się przesuwał, co utrudniłoby nam zachowanie precyzji. W tej maszynie do szycia zastosowano 6-punktowe ząbki.

 

Wolne ramię i duży wybór ściegów

Maszyna ma 25 ściegów, które są w przejrzysty sposób przedstawione na obudowie. Ich wybór powinien być więc prosty dla użytkownika. Schemat zawiera także wzór wyszywania dziurki do guzików, który może okazać się bardzo przydatny. Istnieje możliwość skorzystania z wolnego ramienia, co przydaje się szczególnie podczas obszywania rękawów koszuli czy szycia nogawek. Model Brother BQ25 daje też możliwość szycia podwójną igłą i tym samym wykonywania ściegów ozdobnych.