Maszyny do szycia dla początkujących ranking

Ostatnio aktualizowane: 04.10.24

 

Jeżeli chcesz nauczyć się szyć i szukasz odpowiedniego narzędzia do tego celu, to zachęcamy do przeczytania naszego artykułu. Dowiesz się z niego, jakie są rodzaje maszyn do szycia i czym kierować się w trakcie wyboru. Co więcej, stworzyliśmy zestawienie 5 najpopularniejszych produktów. Na pierwszym miejscu znalazł się Janome Juno E1015. Model ten wyposażony jest w wiele programów ściegowych, więc będziesz mógł obrabiać materiał w różny sposób. Ściegi, które znajdziesz tutaj są najbardziej podstawowe i umożliwiają wykonanie najważniejszych napraw krawieckich i przeróbek. Urządzenie to działa stosunkowo szybko, więc szycie nie będzie zajmować Ci dużo czasu. W sprzęcie jest wbudowana żarówka, która pozwala na precyzyjną pracę. Maszyna umożliwia szycie wstecz. Wyposażono ją w płytkę do cerowania, która umożliwia naprawę dziury w spodniach. Jeżeli model ten Ci nie odpowiada, to zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi, ciekawymi produktami. Na drugiej pozycji znalazła się maszyna Singer 8280. Charakteryzuje się ona wysoką jakością wykonania. Można nią w różny sposób obszywać dziurki do guzików.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to łatwa w obsłudze maszyna, idealna dla osób bez doświadczenia. Produkt pracuje cicho i ma łatwy system ustawienia parametrów szycia. Model ten spodobał się wielu kobietom ze względu na atrakcyjny design. Warto też zwrócić uwagę na solidne wykonanie obudowy i innych komponentów.

Wady

Część użytkowników zauważyło, że podczas szybkiego szycia urządzenie nie jest zbyt stabilne. Pojawiają się opinie, że pedał mógłby działać bardziej płynnie.

Podsumowanie

Jest to sprzęt o mocy 85 W, oferujący 15 różnych programów ściegowych. Urządzenie pracuje dosyć szybko. Zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy potrzebne do rozpoczęcia przygody z krawiectwem. Maszyna jest wyposażona w żarówkę przeznaczoną do oświetlenia miejsca pracy.

Drugi wybór

Zalety

Łatwość obsługi to zdecydowana zaleta produktu. Sprzęt ma wygodną, dobrze wyprofilowaną rączkę oraz wszystkie funkcje potrzebne na sam początek przygody z krawiectwem. Model jest przy tym bardzo atrakcyjny pod względem designu.

Wady

Oświetlenie wbudowane w maszynę nie jest najlepsze. Warto dokupić sobie lampkę, aby dobrze widzieć materiał, który zszywamy. Niektórzy konsumenci narzekają też na głośność pracy sprzętu.

Podsumowanie

Jest to model znanej i cenionej na całym świecie marki. To doskonały wybór nawet dla małego pasjonata krawiectwa. 22 różne funkcje i 7 ściegów dają użytkownikowi szerokie pole manewru podczas szycia. Jest to niewielkie urządzenie, które ma wbudowaną rękojeść ułatwiającą transport.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt ma wbudowane oświetlenie, co daje możliwość zachowania precyzji, zwłaszcza podczas szycia wieczorami. Do wyboru jest 38 programów, nie tylko podstawowych, ale i owerlokowych. Model wyposażono też w wolne ramię do obszywania rękawów oraz nogawek.

Wady

Dźwignia służąca do opuszczania stopki została wykonana z tworzywa sztucznego. Część kupujących obawia się, że nie jest to dobry gatunkowo plastik i może szybko popękać.

Podsumowanie

Maszyna daje możliwość szycia wstecz oraz szycia podwójną igłą. W zestawie znajdziemy akcesoria, które z pewnością się przydadzą. Są to m.in.: szpulki, kilka rodzajów stopek, komplet igieł oraz olej wazelinowy w oliwiarce. Urządzenie waży niecałe 7 kg i ma stosunkowo niewielkie wymiary.

 

 

Najlepsze maszyny do szycia dla początkujących w 2024 roku

 

Wiesz już, co jest najważniejsze w trakcie nauki szycia na maszynie. Teraz pora na wybranie narzędzia do Twojego domu. Aby pomóc Ci podjąć tę decyzję, stworzyliśmy ranking maszyn do szycia dla początkujących.

 

Nasze zalecenia

 

Janome Juno E1015

 

Atrakcyjnym modelem, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów, jest Janome Juno E1015. Moc tego urządzenia wynosi 85 W. Sprzęt wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, które sprawiają, że sprawdza się on przez lata. Daje on możliwość szycia wstecz, co pozwala zaoszczędzić czas.

Użytkownik ma do dyspozycji 15 programów ściegowych, które służą do tworzenia nowych ubrań, a także umożliwiają wiele napraw i przeróbek. W przypadku ściegu zygzak, jego szerokość wynosi maksymalnie 5 mm. Natomiast inne rodzaje mają do 4 mm rozpiętości. Prędkość pracy modelu wynosi 860 wkłuć na minutę, co pozwala na stosunkowo szybkie uszycie wymarzonych ubrań.

Do zestawu dołączone są 4 rodzaje stopek, płytka do cerowania, szpulki, igły, rozpruwacz, rozrusznik, stolik powiększający pole pracy, a także żarówka. Produkt umożliwia obszywanie dziurek do guzików i robi to półautomatycznie. Użytkownicy doceniają ten model za łatwość obsługi. Twierdzą, że umożliwia intuicyjne szycie, więc nadaje się dla początkujących.

Janome Juno E1015 to maszyna do szycia o wymiarach: wysokość – 28 cm, szerokość – 38 cm i głębokość – 15 cm. Waga urządzenia wynosi 5,7 kg, a jego moc jest równa 85 W.

 

 

 

 

Singer 8280

 

Maszyna do szycia Singer 8280 sprawdza się w wielu domach. Sprzęt wykorzystywany jest do nauki przez początkujących, a także można z niego korzystać w domu do przeprowadzania podstawowych napraw krawieckich. Produkt wyposażony jest w 22 funkcje użytkowe. Do dyspozycji jest 7 podstawowych ściegów, które umożliwiają obszycie materiałów. Można dostosowywać ich długość (max. 45 mm) i szerokość (max. 55 mm).

Sprzęt dobrze sprawdza się do obszywania dziurek do guzików, które  można obrabiać na 4 sposoby. Wygodnym rozwiązaniem jest automatyczny nawijacz szpuleczki, a także regulacja naprężenia nici. Produkt daje możliwość szycia podwójną igłą. Urządzenie pozwala także na przyszywanie guzików.

Obsługa modelu jest intuicyjna, co ułatwia szycie. Ponadto dzięki wbudowanej rękojeści, można go z łatwością przenosić i zabierać ze sobą. Do zestawu dołączony jest pojemnik, w którym można schować wyposażenie maszyny. Użytkownicy doceniają ten produkt za niewielkie rozmiary i stosunkowo cichą pracę.

Maszyna do szycia Singer 8280 ma wymiary: szerokość – 38 cm, wysokość – 30 cm i głębokość – 17 cm. Waga modelu jest równa 6,7 kg.

 

 

 

 

Łucznik EWA II 

 

Sprzęt Łucznik EWA II to nasza propozycja dla początkujących, a także nieco bardziej doświadczonych krawcowych. Maszyna została wyposażona w 38 programów szycia, w tym podstawowe i owerlokowe. Duża ilość elastycznych ściegów do wyboru sprawia, że możemy bez trudu uszyć np. bieliznę czy spódnice na gumce.

Sprzęt waży niecałe 7 kg, dlatego przenoszenie go z miejsca na miejsce nie jest trudne. Opisywany model ma oświetlenie LED oraz płynną regulację prędkości szycia i długości ściegu. Przy odpowiednim doborze igieł i nici możemy bez przeszkód szyć ubrania z delikatnych tkanin, jak również grubych, takich jak tweed.

Najczęściej wspominanym atutem urządzenia jest duża ilość dołączonych do zestawu akcesoriów. Razem z maszyną otrzymujemy m.in. kilka wymiennych stopek, dwa wkrętaki, zapasowe szpulki i igły, olej wazelinowy w oliwiarce oraz filcowe podkładki pod szpulkę. Jak przekonują posiadacze sprzętu, jest on lekki i niewielki, a ponadto łatwy w obsłudze. To model dający możliwość szycia wstecznego i dekoracyjnego.

Maszyna Łucznik EWA II waży 6,9 kg. Ma ona 38 programów szycia do wyboru. Wymiary sprzętu to: 41 cm x 32,5 cm x 16,5 cm.

 

 

 

 

Singer Tradition 2250

 

Wiele osób wysoko oceniło sprzęt Singer 2250. Maszyna ta ma moc 85 W, co zapewnia wydajną pracę. Produkt wyposażony jest w 10 ściegów, z czego 6 jest podstawowych. Można regulować ich długość (max. 4,2 mm) i szerokość (max. 4,5 mm) w bardzo płynny sposób. Sprzęt umożliwia także obszywanie dziurek do guzików. Urządzenie działa stosunkowo szybko. Jego prędkość wynosi 750 wkłuć na minutę.

Model daje możliwość szycia wstecznego. Ma on także funkcję wykorzystywania podwójnej igły do pracy. Produkt wyposażony jest w system naprężania nici. Do zestawu dołączony jest pedał napędowy, hak, pojemnik na akcesoria do maszyny, szpulkę. Ponadto model ten ma zamontowaną żarówkę, która zapewnia dobrą widoczność w trakcie pracy. Sprzęt waży 6 kg, więc można go z łatwością przenosić.

Opinie o maszynach do szycia dla początkujących producenta Singer są bardzo pozytywne. Również ten model cieszy się wieloma pochlebnymi komentarzami. Użytkownicy doceniają go za duży zakres regulacji, a także łatwość obsługi.

Maszyna do szycia Singer Tradition 2250 ma moc 85 W. Wymiary modelu to: 37,3 cm x 16,2 cm x 27,6 cm, a jego waga wynosi 6 kg. Produkt wyposażono w lampki oświetlające miejsce pracy.

 

 

 

 

Łucznik Mini

 

Sporo osób ceni sobie model Łucznik Mini. Ta dobra i tania maszyna do szycia dla początkujących sprawdziła się w wielu domach. Charakteryzuje ją duża łatwość obsługi, przez co może być wykorzystywana zarówno przez młodzież, jak i dorosłych.

Model ten wyposażony jest w 12 programów szycia. Wśród nich, program do obszywania dziurek od guzików. Maszynę można wykorzystywać zarówno do tworzenia ubrań, jak i cerowania i obróbki. Sprzęt ma możliwość szycia wstecznego. Ponadto umożliwia on automatyczne nawijanie nici i zapewnia odpowiednie ich naprężenie przez cały czas.

Produkt charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Jego waga wynosi 1,95 kg. Maszyna ma wbudowaną rączkę, więc można ją z łatwością przenosić. Urządzenie wyposażone jest w żarówkę, która skutecznie oświetla pole pracy. Sprzęt można zasilać poprzez zarówno podłączenie go do sieci, jak i na baterie. Użytkownicy doceniają ten model za kompaktowe rozmiary.

Łucznik Mini to dobra maszyna do szycia dla początkujących do 300 zł. Produkt ma zasilanie sieciowe i bateryjne. Model ma 12 programów szycia.

 

 

 

 

Jaką maszynę do szycia dla początkujących kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Lubisz szyć w domu? Interesujesz się projektowaniem ubrań? Nie wiesz jednak od czego zacząć? Z pewnością przyda Ci się maszyna do szycia dla początkujących. Jest to urządzenie, dzięki któremu będziesz mógł stworzyć niepowtarzalne ubrania oraz ciekawe hafty. Zakup takiego sprzętu nie jest jednak prosty, gdyż rynek pełen jest różnych modeli. Jeżeli zastanawiasz się, jaką maszynę dla początkujących wybrać, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Przedstawimy Ci najistotniejsze informacje dotyczące takiego urządzenia, dzięki którym z pewnością znajdziesz najlepszy model.

Rodzaje maszyn do szycia

Maszyny do szycia dla początkujących posiadają podstawowe funkcje, pozwalające na pracę z różnymi materiałami. Ponadto są przenośne, co oznacza, że w odróżnieniu od modelu przemysłowego, nie posiadają one blatu. Musisz jednak pamiętać, że w sklepach znajdziesz dwa warianty takich urządzeń, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem zasilania. Do nich zaliczamy modele:

Komputerowe – nowoczesne maszyny mają za zadanie ułatwiać nam obróbkę materiału pod każdym względem. Dzięki specjalnym programom nie tracimy czasu, gdyż urządzenie automatycznie za nas wykonuje pracę. Minusem jest tutaj brak poczucia kontroli podczas szycia oraz zdecydowanie wyższa cena w stosunku do urządzeń mechanicznych. Ponadto sprzęt wyróżnia się ciekawym designem i ma czytelny wyświetlacz.

Mechaniczne – te tradycyjne maszyny choć wydają się skomplikowane w obsłudze, są bardzo polecane  osobom, które chcą nauczyć się szycia od podstaw. Taki sprzęt daje nam pełną kontrolę w trakcie pracy, co oznacza, że musimy jej poświęcić więcej czasu i wysiłku. Niestety pod względem designu urządzenie prezentuje się zdecydowanie gorzej. Wynagrodzi nam to jednak jego bardzo niska cena.

 

Rodzaje ściegów

Największym problemem w przypadku maszyn do szycia dla początkujących, może się okazać ograniczona liczba ściegów, jakie mamy do wyboru. To od nich zależy, z jakimi materiałami możemy pracować oraz ich wykończenie po takiej obróbce. Do najbardziej podstawowych wariantów zaliczamy ściegi:

Klasyczne – czyli zygzaki lub proste. To najbardziej uniwersalne szwy, które sprawdzą się podczas obróbki większości rodzaju tkanin.

Elastyczne – przeznaczone do obszywania materiałów elastycznych, czyli przede wszystkim dzianin. Ściegi te występują w postaci zygzaku, co sprawia, że tkanina o powyższych właściwościach nie będzie się nadmiernie rozciągać, a szew nie zacznie się pruć.

Ozdobne – choć są to rzadko spotykane ściegi w maszynach do szycia dla początkujących, posiada je większość modeli profesjonalnych, kierowanych do osób, które zajmują się szyciem profesjonalnie. Pozwalają one na wykonanie wszelkiego rodzaju patchworków oraz haftów ozdobnych.

 

Regulacja ustawień ściegów

Najlepsza maszyna do szycia dla początkujących powinna posiadać regulowane ustawienia dotyczące ściegów. Mowa tutaj przede wszystkim o ich szerokości oraz długości. Sprzęt ten powinien posiadać co najmniej 3-stopniową skalę, dzięki której będziemy mogli obszyć daną tkaninę na wiele sposobów. W zależności od rodzaju maszyny, ścieg może mieć szerokość od 4 mm do nawet 10 mm.

 

Ustawienia – jaka maszyna do szycia dla początkujących jest najlepsza?

Ważny jest również sposób wybierania ściegów w takim urządzeniu. W zależności od modelu, może się to odbywać w dwojaki sposób: za pomocą pokrętła, wyświetlacza lub przycisków. To, które rozwiązanie jest dla nas najlepsze zależy od własnych preferencji. Radzimy jednak dokładnie przyjrzeć się każdemu wariantowi, by móc podjąć właściwą decyzję.

 

Chwytacz

Ważnym elementem każdej maszyny do szycia jest również chwytacz. Jego zadaniem jest podawanie nici znajdującej się na bębenku urządzenia i może występować w dwóch wariantach: rotacyjnym oraz wahadłowym. Ten pierwszy dostępny jest przede wszystkim w nowych modelach, czyli tych komputerowych, gdzie bębenki z nicią ładowane są od góry obudowy. Jest to sprzęt, który sprawdzi się osobom zajmującym się szyciem na maszynie bardziej profesjonalnie. Dla amatorów polecamy modele wyposażone w chwytacze wahadłowe, które to zakłada się od dołu naszej maszyny.

Igła

Wybierając maszynę do szycia nie można przeoczyć kwestii igły. Jest to podstawowy element takiego urządzenia, któremu trzeba poświęcić szczególną uwagę. Ważne jest by sprawdzić system ustawiania igły, czyli jej pozycjonowanie. W zależności od modelu komputerowego, po skończonym szyciu, maszyna może się zatrzymać w górze lub na dole. W przypadku większości urządzeń mechanicznych  pozycja igły zależy od miejsca, w którym zatrzymała się po raz ostatni podczas szycia. Oprócz tego, istotny jest sam nawlekacz. Ma on za zadanie ułatwić zakładanie nici na igłę, co w kiepskim oświetleniu może się okazać dość uciążliwe. Warto zwrócić uwagę, czy nawlekacz jest wysokiej jakości, gdyż będzie on często używany podczas naszej pracy.

 

Obudowa

Warto wybrać model, którego obudowa jest estetyczna i nie będzie się szybko brudzić. Choć na rynku najpopularniejsze są modele białe, znajdziemy również i kolorowe, które są świetną alternatywą. Sama obudowa wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia. Jej wymiary to ok. 30 cm wysokości, 17 cm szerokości oraz 37 cm długości.

 

Maszyny do szycia dla początkujących w dobrych cenach

Cena maszyny do szycia dla początkujących zależy nie tylko od producenta, ale także od dostępnych funkcji. Najtańsze modele, jakie znajdziemy w sklepach można kupić już za ok. 230 złotych. Jeżeli zależy nam na bardziej zaawansowanych ściegach, warto wybrać produkt zdecydowanie droższy. Jego koszt zakupu wynosi ok. 450 złotych.

 

 

 

Jak szyć na maszynie dla początkujących?

 

Z poprzednich części artykułu dowiedziałeś się, jaka maszyna do szycia dla początkujących jest polecana przez doświadczonych krawców. Po zakupie idealnego sprzętu musisz nauczyć się, jak go obsługiwać, a jeśli będziesz cierpliwy i zdeterminowany, z pewnością szybko zaczniesz szyć ubrania, obrusy itp. Podpowiadamy, jak nie zniechęcić się do krawiectwa i rozwijać swoje umiejętności.

 

 

Poznanie podstawowych funkcji maszyny

Pierwszym krokiem w nauce szycia na maszynie jest poznanie sposobu działania urządzenia oraz jego najważniejszych funkcji. Dzięki temu łatwiej nam będzie kontrolować sprzęt. Najlepiej zapoznać się z dołączoną do maszyny instrukcją, tam powinny być zawarte wszystkie, niezbędne informacje na temat użytkowania produktu. To pozwoli uniknąć awarii i usterek powstających w wyniku nieprawidłowej obsługi urządzenia.

 

Ćwiczenia dla początkujących

Osoby zawodowo zajmujące się krawiectwem często proponują osobom początkującym ćwiczenia, które pomagają w wykonywaniu równych, estetycznych ściegów. Jeżeli do tej pory nie mieliśmy żadnej styczności ze sprzętem do szycia, rozwijanie swoich umiejętności powinniśmy rozpocząć od ćwiczeń ze zwykłą kartką papieru, najlepiej w kratkę. Arkusz należy umieścić pod igłą (tak jak robi się to z materiałem) i próbować go obszyć bez nici. W ten sposób nabierzemy więcej wprawy w obsłudze maszyny i sprawdzimy, czy potrafimy równo przeszywać kartkę.

Później możemy bez przeszkód nawlec nitkę na igłę i spróbować szyć po arkuszu. Na początku powinniśmy wybierać proste przeszycia, np. wzdłuż krawędzi kartki. Z czasem, kiedy będziemy czuć się pewniej z pewnością uda nam się stworzyć bardziej skomplikowane wzory.

 

Czy warto wybrać się na kurs krawiecki?

Mówi się, że naukę szycia na maszynie warto rozpocząć na profesjonalnym kursie, który prowadzony jest przez doświadczone osoby. Co prawda takie lekcje organizowane są w większości dużych miast i miejscowości, ale nie każdy z nas ma na nie wystarczająco dużo czasu, poza tym jest to dodatkowy wydatek. W domu również możemy nauczyć się szyć, ale musimy być cierpliwi i konsekwentni. Powinniśmy wyznaczyć sobie dni, w których możemy poświęcić czas na naukę i ćwiczenia (przynajmniej kilkadziesiąt minut) i systematycznie realizować swój plan. Początki szycia na maszynie mogą okazać się trudne, ale później zauważymy, że coraz lepiej radzimy sobie z obsługą urządzenia.

 

 

Kiedy maszyna nie działa tak, jak powinna

Nasze pierwsze próby szycia na maszynie mogą okazać się nie do końca udane, ale nie powinniśmy się tym zniechęcać. Czasami nawet profesjonalistom zdarzają się sytuacje, kiedy urządzenie nie działa tak, jak powinno, dlatego musimy wiedzieć, jak wtedy zareagować. Jeżeli zauważymy, że powstający na tkaninie ścieg jest nieprawidłowy, najprawdopodobniej źle nawlekliśmy nitkę. Niekiedy przyczyną jest także wybór złej igły albo założenie jej zbyt wysoko (ewentualnie za nisko).

Gdy podczas szycia maszyna zacznie wydawać dziwne dźwięki, należy jak najszybciej przerwać pracę i sprawdzić, czy górna nitka jest dobrze nawleczona – mogła przez przypadek spaść z szarpaka i zablokować się. Z kolei, jeśli po dłuższym czasie użytkowania sprzętu zauważymy, że materiał nie przesuwa się tak lekko, jak na początku, musimy sprawdzić transporter. W tym celu trzeba odkręcić płytkę ściegową. Jeżeli zauważymy, że maszyna w środku jest brudna, należy ją wyczyścić, np. odkurzaczem albo przy użyciu sprężonego powietrza.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ