Ranking 10 najlepszych maszyn do szycia w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.03.24

 

Maszyna do szycia – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Maszynę do szycia, gdy nie jesteś z zawodu krawcem, na ogół kupujesz raz na całe życie. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, która z nich będzie najlepsza. Według naszych badań, jakie przeprowadziliśmy wśród konsumentów wynika, że najlepszą maszyną roku 2024 jest Singer 8280. Maszyna ta nie tylko jest modelem najczęściej wybieranym do zakupu przez klientów, ale też otrzymała najwięcej pochlebnych opinii osób używających jej. Drugim najlepszym modelem został Janome Juno E1015, który uzyskał nieznacznie słabsze, lecz nadal bardzo wysokie wyniki. Nasza najlepsza maszyna do szycia jest maszyną mechaniczną z czternastoma automatycznymi programami szycia. Posiada płynną regulację długości i szerokości ściegów i zatrzaskowy system mocowania stopek. Mamy tu możliwość szycia podwójną igłą, haftowania, fastrygowania czy pikowania. Urządzenie radzi sobie również bardzo dobrze z przyszywaniem guzików, obrębianiem z zawijaniem, czy szyciem na wysięgu. Dodatkowo posiada wbudowany pojemnik na wyposażenie. Wśród bogatego wyposażenia znajdują się między innymi różnego rodzaju stopki, w tym do zamków i guzików, nożyc do dziurek, śrubokręt, kilka szpulek i wiele innych.  

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie ma niewielkie wymiary, dlatego nie zajmuje wiele miejsca i jest łatwe w przechowywaniu. Dodatkowo jest ono funkcjonalne i pozwala na wykorzystanie wielu różnych ściegów. Maszyna cicho pracuje, dlatego też nie przeszkadza ona domownikom.

Wady

Produkt nie został wyposażony w wyłącznik lampy. Choć doskonale oświetla ona miejsce pracy, to w dzień często nie jest potrzebna. Może się zdarzyć, że oświetlenie będzie wręcz przeszkadzać w przypadku szycia w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu.

Podsumowanie

Sprzęt okaże się bardzo pomocny podczas przyszywania guzików, obszywania dziur czy haftowania. To urządzenie idealne zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z krawiectwem. Maszyna jest łatwa w obsłudze i bezproblemowo się ją reguluje.

Drugi wybór

Zalety

Produkt został wyposażony w bardzo duże i czytelne pokrętła, które ułatwiają ustawienie odpowiedniego ściegu. Ma on wolne ramię pozwalające na bezproblemowe szycie na okrętkę, a także zapasowe stopki zwiększające funkcjonalność maszyny.

Wady

Przy szybkim tempie pracy urządzenie może okazać się za mało stabilne. To sprawi, że zacznie się ono zsuwać z blatu stołu i wystarczy chwila nieuwagi, by spadło na podłogę. Zła stabilność może spowodować również nierówne zacerowanie lub obszycie tkaniny.

Podsumowanie

Sprzęt wyróżnia niezwykle elegancki design, dlatego może być on świetną ozdobą pomieszczenia. Ustawianie maszyny jest intuicyjne, więc wybranie właściwego ściegu nie powinno sprawiać żadnych problemów nawet w przypadku osób początkujących.

Rozważ też

Zalety

Maszyna do szycia została stworzona z myślą o dzieciach, które są zainteresowane projektowaniem i szyciem ubrań. Obsługa sprzętu nie jest skomplikowana. Przy użyciu pokrętła można łatwo ustawiać tryb pracy, w zależności od tego, jakie zadanie chcemy wykonać.

Wady

W komentarzach można przeczytać, że szpulka na nici jest mała. Trzeba być przygotowanym na to, że sprzęt może nie poradzić sobie dostatecznie dobrze z szyciem grubszych tkanin.

Podsumowanie

Ogólna ocena urządzenia jest bardzo dobra. Maszyna do szycia dla dzieci ma sporo przydatnych funkcji m.in. automatyczne szycie. Można wybrać, czy będziemy kontrolować sprzęt ręcznie czy z poziomu pedału nożnego. Maszyna do szycia ma szufladkę na akcesoria.

 

 

10 najlepszych maszyn do szycia. Opinie w 2024 roku

 

Zakup maszyny do szycia to zakup na lata. Przedstawimy, zatem ranking maszyn do szycia, aby ułatwić Tobie wybór odpowiedniej.

 

1. Maszyna do szycia Singer 8280

 

Maszyny firmy Singer używały już nasze babcie. To znana i szanowana marka. Maszyna Singer 8280 to również produkt tej firmy. Jest to urządzenie kompaktowe o niewygórowanej cenie, do użytku domowego posiadające 7 ściegów. Sa to między innymi ściegi: Obrzucający, zygzakowy , zygzakowy potrójny, kryty elastyczny i kryty. Maksymalna długość ściegu to 45 mm i szerokość 55 mm.

Zarówno szerokość jak i długość ściegu można płynnie regulować. Tą maszyną możemy automatycznie, w czterech cyklach, obszyć dziurki na guziki, przyszyć guziki, a także cerować, czy haftować. Singer 8280 posiada szereg funkcji ułatwiających użytkowanie.

Są to np. automatyczny naciąg nici, czy nawijacz nici na szpuleczkę. Wszystkie podzespoły wykonane z metalu, zapewnią długą, bezawaryjną żywotność urządzenia. Ze względu na niewielkie rozmiary urządzenia: szerokość 38,5 x głębokość 19 x wysokość 31cm, oraz niewielką wagę wynoszącą 6,22 kg, łatwo maszynę przenieść i schować. Przenoszenie ułatwi również wbudowana rękojeść.

Dodatkowe wyposażenie, takie jak stopki, szpulki czy igły, zostało umieszczone we wbudowanym w maszynę pojemniku. Opinie, jakie maszyna zbiera mówią o tym, że ma duży zakres regulacji i funkcji oraz jest prosta w obsłudze. Dodatkowo użytkownicy zwracają uwagę, że istotnym jest to, że maszyna posiada instrukcję w języku polskim. Kolejnym atutem wymienianym przez użytkowników jest jej niska cena i cicha praca.

Pierwszy produkt, który chcemy zaprezentować to Singer 8280. Jest to najlepsza maszyna do szycia w 2024 roku. Urządzenie ma praktyczne ściegi oraz funkcje. Poza tym jest bardzo kompaktowe. Nie można też zapomnieć, że jest to propozycja znanego na całym świecie producenta maszyn do szycia.

 

 

 

 

 

2. Maszyna do szycia Janome Juno E1015

 

Maszyna do szycia Janome Juno E1015 to maszyna dla osób zaczynających przygodę z szyciem, lub osób, które nie oczekują wyrafinowanych funkcji urządzenia. Janome Juno E1015 posiada duże, czytelne i łatwe w użyciu pokrętła do wyboru ściegów.

Pokrętłami tymi możemy wybrać 15 różnych programów ściegowych. Poza podstawowymi, znajdziemy tu ściegi ozdobne i owerlokowe. Długość szwa do wyboru to maksymalnie 4 mm, a szerokość – 5 mm. Maszyna posiada również stojak na dwie szpule nici i możliwość szycia podwójną igłą, do wykonania ściegów ozdobnych.

Dla łatwiejszego szycia „na okrągło” – np. nogawki – maszyna ma tak zwane „wolne ramię”, dzięki któremu szyty element jest nakładany na to ramię i obracany podczas szycia. Tak jak większość urządzeń tego typu, model ten ma możliwość szycia wstecz i funkcję obszywania dziurek, a także nawijania nici na szpulkę bębenka.

Jako wyposażenie dodatkowe znajdziemy obok stopki podstawowej – uniwersalnej – zapasowe stopki do wszywania zamków, cerowania, czy obszywania dziurek, a także zestaw igieł i 3 zapasowe szpuleczki. Klienci posiadający tę maszynę opisują ją jako zgrabną, cichą i o atrakcyjnym wyglądzie.  Dla klientów atrakcyjna też jest cena maszyny a także  urządzenie dobrze sprawdza się w pracy.

Kolejna propozycja to maszyna do szycia Janome Juno E1015. Stanowi idealną propozycję dla osób początkujących.

 

 

 

 

 

3. Maszyna do szycia Łucznik Mini

 

Maszyna do szycia Łucznik Mini to idealna propozycja dla dzieci, które wykazują zainteresowanie szyciem i projektowaniem ubrań. Sprzęt ma kompaktowe wymiary, jest poręczny i dlatego łatwo znaleźć odpowiednie miejsce do jego użytkowania. Model jest dostępny w komplecie z dodatkowymi akcesoriami: szpulką, nawlekaczem i igłami.

Maszyna do szycia jest zasilana 4 bateriami AA, więc można z niej korzystać właściwie w każdym miejscu. Sprzęt ma diodę LED, która oświetla miejsce pracy i ułatwia zachowanie odpowiedniej precyzji. Na obudowie znajduje się praktyczna rączka do przenoszenia. Model ma szufladkę na akcesoria i nożyk do obcinania nici.

Prezentowana maszyna do szycia jest dobrze oceniania przez rodziców, którzy zapewniają, że podoba się ona dzieciom. Mają one do wyboru aż 12 różnych programów szycia. Urządzenie pozwala także na łatwe obszywanie dziurek (specjalny 4-stopniowy mechanizm).

Łucznik Mini to maszyna do szycia przeznaczona dla dzieci. Ma ona 12 dostępnych ściegów. Waga sprzętu wynosi niecałe 2 kg.

 

 

 

 

 

4. Owerlok Juki MO-50E Profesjonalny sklep

 

Juki MO 50E to domowy owerlok, czyli maszyna, która jest zbliżona do przemysłowej. Stelaż i wszystkie podzespoły są wykonane z metalu, dzięki temu owerlok jest mocny i trwały. Ten model jest prostym modelem wśród owerloków – zaledwie 2 igłowy i 4 nitkowy z wbudowanym rolowaniem, czyli możliwością wykonania mereżki. Regulacja szerokości ściegu jest możliwa w zakresie 5 – 7 mm, a długości od 0,5 do 4 mm.

Przełączenie ściegów między owerlokowym i mereżką odbywa się jednym ruchem za pomocą wbudowanego ruchomego języczka w płytce ściegowej. Jakość wykonania i prędkość szycia do 1300 ściegów na minutę powoduje, że jest to doskonała maszyna dla krawców, którzy chcą używać profesjonalnej maszyny w warunkach domowych. Waga tego modelu to zaledwie 7,4 kg.

Wygodnym elementem wyposażenie jest demontowany pojemnik na skrawki materiału i resztki nici. Dzięki takiemu rozwiązaniu wokół maszyny nie tworzy się bałagan ze skrawkami. Użytkownicy owerloka chwalą go za łatwość obsługi i solidność wykonania. Konsumenci również podkreślają bardzo dobrą jakość szwu, a także cichą pracę maszyny.

Kolejne miejsce w naszym zestawieniu zajmuje maszyna do szycia Juki MO 50E.

 

 

 

 

 

5. Maszyna do szycia Brother BN27

 

Wieloczynnościowa maszyna do szycia Brother BN27 posiada 27 różnorakich ściegów. Znajdziemy tu zarówno ścieg prosty i zygzakowy, jak też ściegi elastyczne, podwójne i potrójne, a także ozdobne. Płynna regulacja długości i szerokości ściegu umożliwia precyzyjny wybór i uzyskanie wymaganych parametrów potrzebnych do szycia. Szycie podwójną igłą i dwoma różnymi kolorami nici pozwala uzyskać atrakcyjne wzory ściegów ozdobnych.

Również specjalny system mocowania szpulki w bębenku ułatwia pracę, a 6-punktowe ząbki dobrze przytrzymują i przesuwają szyty materiał. Bardzo wygodne rozwiązanie zastosowane w tej maszynie to automatyczny nawlekacz, samodzielnie przewlekający nitkę przez oczko. Podobnym ułatwieniem pracy jest to, że stopki są mocowane na zatrzask i wymiana ich to bardzo prosta i szybka czynność.

Do zestawu zostało dołączone wyposażenie dodatkowe jak stopki do przyszywania guzików, czy zamków błyskawicznych. Ciekawym wydaje się dołączenie, obok instrukcji obsługi, również filmu instruktażowego na DVD. Opinie o tych maszynach do szycia, jakie zebraliśmy od klientów chwalą łatwość obsługi, trwałość maszyny i jej cichą pracę.

Maszyna do szycia Brother BN27 to kolejny model, na który warto zwrócić uwagę.

 

 

 

 

 

6. Maszyna do szycia Husqvarna E20 Profesjonalny sklep

 

Maszyna Husqvarna Viking E 20, jak pisze producent, posiada 70 różnych funkcji szyjących. Czy będzie to zatem najlepsza maszyna do szycia? Przyglądniemy się tym funkcjom, ntomiast ocena jak zawsze, należy do konsumentów. Model ten został wyposażony w 32 różnych ściegów. Najważniejsze z nich to prosty i prosty wzmocniony, zygzakowy i zygzakowy potrójny, albo wzmocniony, dekoracyjny, elastyczny, a także owerlokowy otwarty i zamknięty.

Dzięki regulacji docisku materiału maszyna dobrze się sprawdza przy szyciu grubych materiałów a nawet do ich pikowania. Metalowe podzespoły wpływają korzystnie na żywotność całego urządzenia, a dodatkowe wyposażenie ułatwia użytkowanie. Pośród tego wyposażenia znajdziemy 7 stopek – różnego kształtu i zastosowania. Dołączone zostały również zapasowe szpulki, przecinak do szwów oraz igły i oliwiarka, potrzebna w każdym urządzeniu precyzyjnym.

Opinie przekazane przez klientów mówią, że maszyna dobrze i łatwo szyje grube materiały, a regulacja szerokości i długości działa płynnie i bez zastrzeżeń. Łatwo też jest korzystać z nawlekacza igły, a zakładanie dolnej szpuleczki nie wymaga wysiłku.

Maszyna Husqvarna Viking E 20 to przedostatni produkt, który chcemy Państwu przedstawić.

 

 

 

 

 

7. Maszyna do szycia Łucznik Everyday 16 ściegów

 

Od wielu lat opinie o maszynach do szycia Łucznik są pozytywne, a użytkownicy są bardzo zadowoleni z jakości wykonania urządzeń, a także komfortu pracy. Dobre recenzje otrzymuje model Everyday polecany w szczególności osobom początkującym, którym zależy na niewielkim, lekkim, ale sprawnie działającym sprzęcie. Wymiary modelu to: 39 cm x 19 cm x 33 cm, a jego waga wynosi 3,45 kg. Moc sprzętu wynosi 70 W.

Maszyna do szycia Łucznik osiąga prędkość szycia do 1200 obrotów na minutę. Liczba ściegów wynosi 16. Urządzenie daje możliwość obszywania dziurek na guziki, regulacji naprężenia nici i szycia wstecz. Maszyna przyda się do szycia bielizny, wszywania gumek, naszywania aplikacji czy nawet haftowania. Z jej pomocą szybko i solidnie przyszyjemy guziki.

 

 

 

 

 

8. Zabawka maszyna do szycia dla dzieci 7901 Klein

 

Twoje dziecko wykazuje zdolności manualne i chcesz zapewnić mu ciekawą rozrywkę? Maszyna do szycia dla dzieci to zabawka, która powinna spodobać się nie tylko dziewczynkom, ale też chłopcom. Sprzęt ma wymiary ok.: 20 cm x 18 cm x 11,5 cm, a do zasilania wymaga użycia 4 baterii AA. Zabawka jest odpowiednia dla pociech od 8. roku życia.

Istotną zaletą jest to, że maszynę można używać z każdym materiałem, więc nic nie ogranicza zabawy Twojego dziecka. Model wyposażono w igłę, którą zamknięto w obudowie, tak aby nie stanowiła ona zagrożenia dla naszej pociechy. Maszyna ma 2-stopniową regulację prędkości pracy i naprężacz nici górnej. 

W zestawie znajdują się potrzebne akcesoria takie jak nici czy metr krawiecki. Rodzice przyznają, że dzieci chętnie bawią się maszyną. Wynika to z tego, że zastosowano w niej takie rozwiązania jak w prawdziwym sprzęcie, a dzięki temu maluchy mogą poczuć się jak dorośli.

 

 

 

 

 

9. Maszyna do szycia Brother BQ25

 

Z pewnością interesuje Cię dobra maszyna do szycia, a takim sprzętem jest Brother BQ25. To model zasilany sieciowo o wymiarach: 38 cm x 15 cm x 31 cm i wadze równej 7 kg. Maszyna jest przeznaczona do domowego zastosowania i spełni oczekiwania początkujących i średniozaawansowanych użytkowników.

Maszyna do szycia Brother daje szeroki wybór ściegów m.in.: prosty, zygzakowy, elastyczny, piórkowy i ozdobny. Dodatkowo dostępna jest funkcja obszywania dziurek w 4-stopniowym cyklu. W zestawie znajduje się stopka zaciskowa do zamków błyskawicznych. Mocowanie szpulki w bębenku jest proste, więc nie trzeba poświęcać dużo czasu, aby rozpocząć pracę. 6-punktowe ząbki dobrze przytrzymują materiał, dzięki czemu możemy prosto go przeszyć.

Przeprowadzony test maszyn do szycia wykazał, że Brother BQ25 to model przydający się do wykonywania różnych prac krawieckich. Użytkownicy doceniają to, że stopki są mocowane na zatrzask, więc ich wymiana nie zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

10. Maszyna do Szycia Juki HZL-353 ZR-A

 

Dużą popularnością cieszy się maszyna Juki HZL-353 ZR-A, na co wpływa dostępność 21 programów ściegowych do wyboru. To model z wbudowanym oświetleniem LED, który jest wyposażony w manualny obcinacz nici i chwytacz rotacyjny. Sprzęt waży 7,1 kg, a jego wymiary to: 41 cm x 18 cm x 31 cm.

Razem z urządzeniem dostajemy w komplecie kilka przydatnych elementów. Są to: Rozpruwacz, podkładka filcowa, dwa śrubokręty, talerzyk pod szpulkę, zestaw igieł i rozrusznik nożny. Co więcej, maszyna ma cztery stopki: Uniwersalną, do przyszywania guzików, do wszywania zamków i do automatycznego obszywania dziurek.

Jak twierdzą konsumenci, sprzęt jest łatwy w obsłudze, również dla osób początkujących. Ma on kompaktowe wymiary i można go bezpiecznie przechowywać w praktycznej walizce. Dodatkowym atutem maszyny jest wolne ramię, dające możliwość łatwego zszywania rękawów czy nogawek. Ponadto pozwala ona na samodzielną regulację szerokości i długości ściegów (odpowiednio do 7 mm i 4 mm).

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką maszynę do szycia kupić?

 

Maszyna do szycia to nie tylko niezbędne wyposażenie każdego zakładu krawieckiego. To również sprzęt, który może pomóc w pracach domowych, jak również w realizowaniu pasji krawieckiej czy dekoratorskiej. Szycie ręczne jest pracochłonne i męczące, dlatego maszyna jest niezastąpiona. Pojawia się jednak pytanie – jaką maszynę do szycia wybrać, która marka oraz jaki model i typ będzie dla nas najlepszy? W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania, wskazując na najważniejsze kwestie by pokazać jak kupować taki sprzęt.

Komputerowa czy mechaniczna, a może elektroniczna?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wyróżniamy trzy typy maszyn – elektroniczną, mechaniczną i komputerową. Najpopularniejsze są sprzęty mechaniczne, co ma związek z niską ceną oraz dla wielu osób, tradycją szycia. Jednak coraz więcej klientów decyduje się na maszyny elektroniczne z wyświetlaczem i przyciskami, które są łatwiejsze w obsłudze, ale jednocześnie nieco droższe. Ostatni typ, najbardziej zaawansowany to maszyny komputerowe, których obsługa jest zdecydowanie szybsza, przyjemniejsza – idealna dla niecierpliwych. Jeśli często szyjesz, masz ulubione ściegi i ustawienia to jest to sprzęt dla Ciebie. Dzięki niemu nie musisz za każdym razem dostosowywać urządzenia do swoich potrzeb.

Należy jednak zauważyć, że takie urządzenia są najdroższe. Wiele krawcowych podkreśla, że tylko na maszynie mechanicznej można nauczyć się profesji krawieckiej, a sprzętu komputerowe to ułatwienie. Pamiętaj jednak, że chodzi tu wyłącznie o wybór opcji szycia, który na sprzętach z komputerem jest łatwiejszy. Wciąż jednak musisz poprowadzić materiał i mieć pomysł na stworzenie czegoś z kawałka materiału.

 

Chwytacz – co to takiego i jaki powinien być?

Chwytacz to jeden z najważniejszych elementów w maszynie do szycia – to za jego pomocą sam proces szycia na takim urządzeniu jest możliwy. Oczywiście ważne są też inne elementy, ale chwytacz można nazwać „mózgiem operacji”. Na rynku spotkasz maszyny z chwytaczem wahadłowym i rotacyjnym. Komputerowe modele są w większości wyposażone w chwytacz rotacyjny. Wciąż zastanawiasz się, jaki model wybrać? Zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze jest chwytacz rotacyjny, a więc jeśli chcesz ułatwić sobie pracę wybierz model z takim rodzajem chwytacza.

 

Szycie – jak to wygląda?

Tradycyjne sprzęty mechaniczne obsługuje się pedałem, ale coraz częściej spotyka się takie, które mają praktyczny przycisk start i stop. Nie da się ukryć, że nowsze rozwiązania, czyli modele komputerowe są bardziej funkcjonalne i po prostu wygodniejsze. Niektórzy jednak wolą mieć kontrolę pracy w nodze – czują się wtedy pewniejsi.

 

Ściegi – im więcej tym lepiej?

Maszyna do szycia to nie tylko szybsze szycie, ale też bardziej efektowne. Ciekawe ściegi i inne rozwiązania to ogromna zaleta tego typu urządzeń. Wybór ściegów powinien być intuicyjny. Pamiętaj też, aby wybierać sprzęt zgodny z Twoim zapotrzebowaniem. Często kusi nas wybór urządzenia, który ma do wyboru ponad 60 ściegów, ale czy faktycznie warto decydować się na coś takiego? Jeśli szyjesz zawodowo – tak, jeśli hobbystycznie – nie, większości raczej nie wykorzystasz. Z drugiej strony, jeśli sprzęt ma Ci służyć do wykonywania elementów dekoracyjnych wnętrz, dodatkowe ściegi będą przydatne. Wśród najpopularniejszych ściegów znajdziesz: elastyczny wielościegowy, gałązkowy, kryty, kryty elastyczny, muszelkowy, obrzucający, obrzucająco-ukośny, owerlokowy, owerlokowy dekoracyjny, owerlokowy dwustronnie zamknięty, owerlokowy rozciągliwy, prosty, prosty potrójny, satynowy, trapezowy, trykotowy,  wielościeg, zygzakowy potrójny, zygzakowy.

 

Szerokość ściegów

Rodzaje ściegów to nie wszystko. Ważna jest też ich długość i szerokość. Większość maszyn wykonuje ściegi o maksymalnej szerokości 5 mm, ale na rynku dostępne są także zaawansowane modele komputerowe, które robią ściegi o długości 9 mm. Jeśli wybierasz maszynę ze ściegami ozdobnymi, szerokość nie pozostaje bez znaczenie, gdyż to ona sprawia, że pięknie się prezentują.

 

 

Ryglowanie, czyli zakańczanie ściegów

W końcu kiedyś dochodzimy do końca materiału i musimy zakończyć szycie. Tutaj pojawia się temat ryglowania, czyli zakańczania. Oczywiście można to zrobić manualnie, ale musisz wiedzieć, że istnieją modele z taką funkcją. Niestety taką opcję mają wyłącznie sprzęty komputerowe (choć i tak nie wszystkie).

Automatyczne lub manualne obcinanie nici

Szew kiedyś trzeba zakończyć, a potem odciąć nitkę. Niektóre maszyny mają automatyczne odcinanie nici. Jest to rozwiązanie usprawniające korzystanie z urządzenia. Zwykle jednak na wyposażeniu znajdują się też dodatkowe nożyczki.

 

Pozycjonowanie igły

W mechanicznych maszynach do szycia, igła zatrzymuje się w tym momencie, w którym przestajemy naciskać pedał. Natomiast modele komputerowe mają bardziej funkcjonalne rozwiązanie, które przemawia na ich korzyść. Jest to możliwość wyboru tego, czy po zatrzymaniu maszyny igła ma zostać w pozycji dolnej czy też ma być na górze.

 

Automatyczny nawlekacz i automatyczne obszywanie dziurek

W zasadzie wszystkie nowoczesne modele maszyn do szycia, zarówno mechaniczne, jak i komputerowe posiadają automatyczny nawlekacz igły. Warto jednak zweryfikować, czy sprzęt, który nas interesuje ma takie rozwiązanie czy nie reprezentuje starszej generacji. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że taki nawlekacz ułatwia pracę z maszyną, zwłaszcza osobom, które mają słaby wzrok. Kolejna funkcja, którą powinna posiadać dobra maszyna jest automatyczne obszywanie dziurek na wymiar guzika. Funkcjonalny sprzęt powinien mieć automatyczny system tego typu.

 

Regulowany docisk stopki jest ważny

Każdy materiał wymaga innego podejścia – jeśli chcesz szyć z różnych materiałów, Twoja maszyna musi być funkcjonalna i wszechstronna. Przy delikatnych materiałach nie dociska się stopki, a przy twardych jest to konieczne, dlatego warto sprawdzić, czy interesujący nas sprzęt posiada taką funkcję.

Czy dodatkowe funkcje decydują o tym jaka maszyna do szycia jest najlepsza?

W wielu urządzeniach to dodatkowe funkcje decydują o tym, który model będzie lepszy.  Nie inaczej jest w maszynach do szycia. Jednak, jak w każdym innym przypadku warto zweryfikować, czy dane rozwiązania są nam rzeczywiście niezbędne. Powyżej przedstawiliśmy kwestie najistotniejsze, które muszą znaleźć się w dobrym sprzęcie, a więc teraz przejdziemy do elementów, które maszyna może mieć, ale nie musi. Tutaj należy kierować się tym, czego potrzebujemy. Często, nawet dla osób regularnie korzystających z maszyny pewne rozwiązania są zbędne: automatyczne obrzucanie dziurki na wymiar guzika, czcionki do wyszywania – sprawdź koniecznie, czy są polskie znaki, funkcja pikowania, haftowania, możliwość zastosowania podwójnej igły, przyszywania aplikacji itp., wbudowana pamięć kombinacji ściegów, tekstów – dostępna w maszynach komputerowych, idealna dla osób zajmujących się szyciem zawodowo.

 

Co w komplecie

Niezawodne maszyny do szycia w dobrych cenach zawsze sprzedawane są w komplecie z dodatkowym wyposażeniem. Wiele zależy od typu sprzętu, jaki kupujemy. Zwykle mamy pokrowiec, często otrzymujemy zestaw nici, zapasowe igły, nożyczki, oliwę, zapasowe szpulki, wkrętaki, drugi trzpień czy trzymaki szpulki. Jaki model wybrać? Wszyscy producenci maszyn do szycia oferują różne typy urządzeń- komputerowe i mechaniczne z innym wyposażeniem, a także w niskich i atrakcyjnych cenach.  Dostać można również najbardziej zaawansowane sprzęty za duże pieniądze.

 

 

 

Jak szyć na maszynie?

 

Szycie na maszynie uznawane jest przez wiele osób za czasochłonne i żmudne zajęcie. Niemniej jednak jest to ciekawy sposób na odstresowanie się pozwalający dodatkowo na odkrycie nowej pasji – projektowanie ubrań. Zebraliśmy kilka wskazówek o tym, jaka maszyna do szycia jest polecana przez profesjonalistów i jak rozpocząć swoją przygodę z krawiectwem.

 

 

Poznanie sposobu działania maszyny do szycia

Naukę szycia na maszynie powinniśmy rozpocząć od poznania sposobu działania takich urządzeń. W tym celu musimy przeczytać dołączoną do sprzętu instrukcję obsługi, która da nam informacje o tym, jak wygląda m.in. nawlekanie nici oraz wybór konkretnego ściegu. Warto też jak najwięcej czytać o materiałach i ich właściwościach. Zdobyta wiedza pozwoli nam tak dobierać tkaniny, aby uszyte przez nas ubrania świetnie wyglądały i nie zniszczyły się za szybko, np. w praniu.

 

Przygotowanie maszyny do pracy

Przed rozpoczęciem szycia musimy w odpowiedni sposób przygotować maszynę do pracy. Mowa tu nie tylko o nawlekaniu nici, ale też zadbaniu o inne kwestie wpływające choćby na komfort pracy. Chcąc zapewnić sobie dobrą widoczność warto włączyć oświetlenie (wszystkie dostępne w sklepach maszyny wyposażone są w żarówki) i ustawić urządzenie na odpowiedniej wysokości. Siedząc przy sprzęcie nie powinniśmy się nadmiernie pochylać i garbić, ponieważ już po kilkunastu minutach odczujemy dyskomfort i nieprzyjemny ból pleców.

Maszyna do szycia musi być ustawiona na stabilnym, równym podłożu. Inaczej urządzenie będzie przesuwać się podczas pracy, a to utrudnia szycie. Zadbajmy też o przygotowanie tkanin, z których chcemy stworzyć ubrania czy zasłony. Niektóre materiały warto wcześniej wyprać, aby stały się miękkie. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli wybraliśmy jedwab lub wełnę. To wyjątkowo delikatne tkaniny, które w praniu mogą się np. skurczyć.

 

Praktyczne ćwiczenia

Zaleca się, aby osoby początkujące przed rozpoczęciem szycia dobrze poznały swoją maszynę. W tym pomagają różne ćwiczenia. Aby wypróbować wszystkie dostępne funkcje urządzenia wystarczy wyciąć kilka kawałków materiałów i obszyć je dostępnymi ściegami (najlepiej zacząć od prostego, który uznawany jest za podstawę).

Ważne jest wykonywanie ćwiczeń w prawidłowy sposób. Po wstępnym przygotowaniu maszyny do pracy należy podnieść igłę i stopkę oraz upewnić się, że nie zablokowaliśmy nici dolną osłoną obudowy sprzętu (musimy je przeciągnąć, aby wychodziły pod stopką). Następnie podkładamy wybraną tkaninę tak, żeby igła trafiła w nią już przy pierwszym wkłuciu. Kolejny krok to opuszczenie stopki dociskającej materiał (maszyna nie będzie prawidłowo pracować, jeśli o tym zapomnimy). Aby uruchomić sprzęt wystarczy nacisnąć pedał nożny. Takie ćwiczenia należy powtarzać tak często, aż zyskamy pewność, że potrafimy obsługiwać maszynę i kontrolować ją. W ten sposób możemy też poznać właściwości poszczególnych materiałów i zobaczyć, jak wyglądają wszystkie ściegi.

 

 

Podstawowe problemy podczas szycia na maszynie

Czasem może się zdarzyć, że mimo starań ścieg powstający na materiale nie wygląda tak, jak powinien. W takiej sytuacji musimy się upewnić, że dobrze zamontowaliśmy igłę. Jeśli umieścimy ją zbyt nisko lub za wysoko, wówczas szycie będzie utrudnione. Inną przyczyną może być wybór nieprawidłowej igły.

Jeżeli po pewnym czasie zauważymy, że materiał nie przesuwa się tak łatwo, jak na początku szycia, bardzo prawdopodobne jest, że doszło do zapchania transportera. Jak sobie z tym poradzić? Musimy odkręcić płytkę ściegową i dokładnie wyczyścić urządzenie w środku odkurzaczem lub sprężonym powietrzem w sprayu.

Gdy maszyna szyje w miejscu należy sprawdzić, czy ząbki wysuwają się nad powierzchnię płytki ściegowej. Co ważne, pokrętło do sterowania gęstością powinno być ustawione na wartości większe niż 0.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ