Opinie o laserze frakcyjnym CO2

Ostatnio aktualizowane: 13.11.24

 

Stosowanie nowych technologii w dermatologii sprawia, że każdy z nas ma możliwość pozbycia się swoich kompleksów skórnych spowodowanych uszkodzeniami posłonecznymi, czy nawet tych wywołanych przez starzenie. W artykule będziesz mógł dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat laserów frakcyjnych CO2, przedstawiony zostanie opis zabiegu oraz przeciwwskazania dotyczące jego wykonywania.

 

Czym tak właściwie jest laser frakcyjny CO2?

Jednym z najnowocześniejszych osiągnięć techniki laserowej stosowanej w medycynie w dziedzinie dermatologii jest laser frakcyjny CO2. Ma on dobre opinie wśród osób, które zdecydowały się na zabiegi przy użyciu tego urządzenia. Jest to laser światłowodowy, który zbudowany jest z włókna szklanego. Urządzenie wytwarza strumień impulsów o niewielkiej, wręcz mikroskopijnej średnicy. Są one równomiernie rozrzucone po skórze za pomocą specjalnej głowicy. Efektem stosowania tego typu zabiegów jest odmłodzenie skóry, usunięcie z jej powierzchni uszkodzeń posłonecznych, a także wygładzenie zmarszczek oraz powstałych na naszym ciele blizn bez tworzenia ran wymagających długotrwałego, oraz bolesnego leczenia. W przeciwieństwie do wykorzystywanych do tej pory urządzeń laser frakcyjny stosowany na twarz nie powoduje naświetlenia, ani odparowywania powierzchni skóry. On przede wszystkim „dziurkuje” ją dużą ilością mikroskopijnych kolumn, pozostawiając siateczkę zdrowej skóry, która nie jest w żaden sposób uszkodzona. Sprawia to, że postęp leczenia następuje w bardzo szybkim czasie. Na skórze nie pojawiają się także żadne widoczne rany.

 

Do jakich zabiegów stosowany jest laser frakcyjny CO2 ablacyjny

Laser frakcyjny CO2 stosowany jest do usuwania zmarszczek z całej powierzchni, również tych, które znajdują się pod oczami oraz zwiotczałej skóry, a także soft liftingu, wygładzenia oraz odmłodzenia i poprawy elastyczności naskórka, zniwelowania rozszerzonych porów , czy też pozbycia się uciążliwych zaskórników, rozstępów, usuwania blizn różnego pochodzenia, zmian naczyniowych oraz pigmentowych. Laser frakcyjny stosowany jest także na przebarwienia, plamy starcze, czy uszkodzenia słoneczne. Często wykorzystuje się go również do wygładzenia nierówności lub ujednolicenia odcienia skóry.

Jak przygotować się do zabiegu laserem frakcyjnym CO2?

Lekarze zalecają, aby na miesiąc przed wykonaniem planowanego zabiegu pacjenci całkowicie odstawili preparaty zawierające retinol, izotretynoiny oraz inne pochodne witaminy A. W tym okresie zalecane jest także, aby unikać mikrodermabrazji, stosowania głębokich peelingów oraz preparatów z witaminą C i z kwasami. Tydzień przed zabiegiem powinniśmy dodatkowo zrezygnować ze stosowania produktów, które w swoim składzie mają nagietek lub dziurawiec. Dodatkowo obszar ciała, który ma być poddany działaniu lasera, nie powinien być opalany.

 

Czy przeprowadzany zabieg jest bolesny?

Podczas zabiegu wykonanego za pomocą lasera frakcyjnego możemy odczuwać lekki dyskomfort. Występuje on przy energiach impulsu powyżej 10 mJ. Stosując wyższy stopień energii, zazwyczaj wykorzystuje się specjalny krem znieczulający (EMLA). Należy go użyć co najmniej jedną godzinę przed zabiegiem. Pozwoli on na całkowite zniwelowanie bólu w trakcie wykonywania zabiegu. Najwyższe energie, czyli te poniżej 20 mJ oraz duże obszary skóry zwykle wymagają stosowania znieczulenia za pomocą zastrzyku. 

 

Jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym?

Zabiegi wykonywane z wykorzystaniem lasera frakcyjnego podlegają znieczuleniu miejscowemu. Jak już wspomnieliśmy, może ono wystąpić w formie kremu lub zastrzyku. Kiedy znieczulenie zacznie działać, za pomocą skanera prowadzona jest laserowa wiązka, którą należy kierować na wyznaczoną partię ciała. Tworzy ona w skórze dużą ilość mikro kraterów. Cały zabieg trwa od 15 do 90 minut (zależy to od powierzchni skóry). W jego trakcie dochodzi do naruszenia ok. 20% obszaru ciała, dlatego ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań jest niewielkie. Dzięki temu okres regeneracji jest znacznie skrócony. Po dokonanym zabiegu może dojść do punktowego krwawienia oraz powstania rumienia. Jednak do tygodnia powinno wszytko całkowicie zniknąć.

Laser frakcyjny – gojenie

Wiele osób zastanawia, jakie są opinie pacjentów po zabiegu. Laser frakcyjny CO2 pozwala na spostrzeżenie pierwszych oznak poprawy jakości skóry już po kilku dniach od wykonania działań za pomocą wiązki światła. Wynika to głównie z wystąpienia obrzęku, który powoduje maskowanie zmarszczek oraz blizn. Pamiętajmy jednak o tym, że prawdziwy efekt zabiegu zobaczymy dopiero po upływie od 2 do 4 tygodni. Wynika to z tego, że zabieg upiększający, który częściowo uszkadza skórę, możemy wykonać szybko, jednak jej prawidłowa regeneracja oraz przetworzenie kolagenu wymaga sporej ilości czasu. Po upływie wskazanego okresu możemy zobaczyć trwałe efekty odnowy. Całkowita odbudowa naszej skóry będzie widoczna po upływie od 4 do 5 tygodni po zakończeniu całej serii, czyli od 3 do 5 zabiegów. Jeżeli chodzi o przebudowę kolagenu, ostateczny okres powodujący wygładzenie oraz ujędrnienie skóry może trwać nawet przez kolejne 6 do 12 miesięcy po zabiegu. 

 

Zalecenia lekarzy po laserze frakcyjnym

Po wykonaniu zabiegu laserem CO2 na obszarze skóry może pojawić się zaczerwienienie oraz lekkie opuchnięcie. Rzadziej pojawia się także wysypka, która przypomina tę, która występuje podczas uczulenia. Wtedy skóra po laserze frakcyjnym może wyglądać jak po intensywnym opalaniu. Jednak wszystkie dolegliwości powinny ustąpić po upływie kilku godzin. Zaczerwienienie powinno zniknąć w trakcie od 3 do 5 dni od zabiegu, a obrzęk skóry nasila się po 2 dniach, lecz po 3 do 4 dni całkowicie wygasa. Następnie skóra może ulec lekkiemu zbrązowieniu, a później złuszczeniu. Po upływie całego tygodnia powinno wszystko wrócić do normy. W przypadku stosowania znieczulenia w formie iniekcji, w miejscu wkłucia bardzo często pojawiają się przejściowe siniaki. Bardzo rzadko się zdarza, że stosując najwyższą moc, na niektórych obszarach skóry powstają pęcherze, które gojąc się, tworzą strupki. W przypadku, kiedy u pacjenta zastosowano doustne środki znieczulające, nie może on prowadzić pojazdów samochodowych przez 24 h. W innych przypadkach po wykonaniu zabiegu jest możliwość natychmiastowego powrotu do normalnej aktywności życiowej. Jednak nie zapominajmy o unikaniu słońca oraz gorących kąpieli.

Laser frakcyjny CO2 – efekty uboczne

Jak każdy zabieg, także zabieg laserem frakcyjnym CO2 może nieść za sobą pewne powikłania. Mogą to być zaczerwienienia, które często nie są definiowane jako komplikacje, ponieważ utrzymywanie się tego zjawiska przez kilka tygodni jest normalną reakcją organizmu. Bardziej poważne są przebarwienia pourazowe, które uważane są za najczęstszą komplikację po zabiegach laserowych. Laser frakcyjny może nieść skutki uboczne w sferze infekcji. Wielu pacjentów ma do czynienia z wirusową opryszczką, która pojawia się zwykle w przypadku nosicieli tego schorzenia. Występuje ona na skutek obniżenia odporności organizmu. Rzadziej dochodzi do nadkażeń bakteryjnych, pojawienia się blizn przerostowych, czy też zanikowych.

 

Laser frakcyjny – laserowe usuwanie owłosienia, blizn oraz znamion

Depilator laserowy, jest urządzeniem polecanym przez wiele kobiet. Umożliwia on pozbycie się owłosienia na dłuższy czas. Jednak wiele osób nie lubi samodzielnie wykonywać tego typu czynności i chętniej decyduje się na zabieg za pomocą lasera frakcyjnego. Zabieg polega na trwałej redukcji owłosienia przy użyciu urządzeń o dużej emisji światła oraz wysokim stopniu energii. Laserowe usuwanie włosów dokonywane jest poprzez podgrzanie ich oraz mieszków włosowych przez oddziałujący na nie impuls światła o temperaturze ok. 70 stopni Celsjusza. 

 

Jak dbać o skórę po laserze frakcyjnym CO2?

Lekarze zalecają, aby 24 h po zabiegu nie stosować makijażu, W pierwszym tygodniu wskazane jest używanie preparatu ochronnego, który jest w stanie wspomóc regenerację skóry. W tym czasie powinniśmy unikać czynności, które mogą powodować przegrzanie oraz przekrwienie naskórka. Przez miesiąc po zabiegu konieczne jest stosowanie kosmetyków SPF 50. Jeżeli chodzi o pielęgnację, kremy po laserze frakcyjnym używane do czasu odpadnięcia strupka, powinny mieć na celu gojenie oraz ochronę, dopiero zagojeniu się skóry możemy powrócić do codziennej pielęgnacji, mającej na celu poprawę kondycji naszej skóry.

Laser frakcyjny CO2 – przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania technologii lasera frakcyjnego CO2 są nierealistyczne oczekiwania pacjenta do uzyskanych efektów, choroby nowotworowe skóry, ciąża oraz stosowanie wcześniej w wybranym przez nas miejscu przeznaczonym do zabiegu wypełniacza. Ponadto miejsce, w którym wykonany będzie zabieg laserowy, nie powinno być opalane. Nie wolno również stosować samoopalacza. Jednym z częstych przeciwwskazań jest wszczepiony rozrusznik serca oraz skłonności do powstawania bliznowców, czy też bielactwo. Skóra w miejscu zabiegu nie może być także podrażniona. Jednym z efektów ubocznych wynikających z wykorzystania lasera frakcyjnego jest proces gojenia się skóry, który często trwa ok. tygodnia. Komplikacje są zazwyczaj mało uciążliwe i niewielkie. Są nimi głównie: Zaczerwienienie, obrzęk, pęcherze, guzki oraz bardzo rzadko się zdarza, że powstają nierówności skóry. 

 

Czy zabieg laserem frakcyjnym jest refundowany przez NFZ?

Zabiegi wykonywane za pomocą laserów frakcyjnych nie znajdują się na liście świadczeń gwarantowanych w ramach NFZ. Wynika to z tego względu, że są to działania, których celem jest poprawa fizycznego wyglądu pacjenta, a nie leczenie jego skonkretyzowanej jednostki chorobowej. Dlatego decydując się na wykonywanie zabiegów laserem frakcyjnym, musimy liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Najtańsze jest usuwanie blizn (ok. 300 zł), a zabieg laserowy na twarz, czy też usuwanie zmarszczek z szyi, dekoltu, czy dłoni kosztuje od 500 zł do nawet 4 000 zł.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ