7 korzyści z masażu relaksacyjnego

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Jak sama nazwa wskazuje, masaż relaksacyjny pozwala się odprężyć, zapomnieć o problemach i zyskać więcej energii do działania. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nie są to jedyne zalety tego typu zabiegów. Okazuje się, że korzyści płynących z masażu relaksacyjnego jest więcej, o czym piszemy w poniższym artykule.

 

Co to jest masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny jest zabiegiem odprężającym, który może obejmować całe ciało lub tylko jego wybrane partie. Jego głównym celem jest zmniejszenie napięcia mięśniowego i redukcja odczuwanego stresu, niemniej jednak często pozwala on również na pozbycie się dolegliwości bólowych w okolicach szyi czy barków. Całościowy masaż relaksacyjny obejmuje: Plecy, klatkę piersiową, brzuch, ręce, pośladki i nogi, a częściowy skupia się wyłącznie np. na twarzy, plecach czy ramionach (w zależności od potrzeb osoby masowanej). Takie zabiegi wykonywane są zarówno w salonach SPA i kosmetologicznych, jak i sanatoriach oraz gabinetach fizjoterapeutycznych. Cena za masaż relaksacyjny to średnio 50 – 200 zł, zależnie od miasta, wybranego miejsca oraz obszaru ciała, jaki ma obejmować.

Do masażu relaksacyjnego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Zwykle otrzymujemy ręcznik do zakrycia okolic intymnych, a także jednorazową bieliznę, która ma zapobiec odczuwaniu skrępowania (co z pewnością utrudniłoby odprężenie się). W pomieszczeniu, w którym wykonuje się zabieg, przeważnie wyczuwalny jest przyjemny zapach olejków, w tle słychać relaksacyjną muzykę, a wokół można zauważyć palące się świece.

 

Masaż klasyczny, a relaksacyjny – czym się różnią?

Masaż relaksacyjny czasami jest mylony z tym klasycznym, ale warto pamiętać, że pomiędzy nimi jest kilka istotnych różnic. Jedną z najważniejszych jest efekt, jaki zapewnia każdy z tych zabiegów. Masaże relaksacyjne to dobre rozwiązanie dla osób zestresowanych i zapracowanych, żyjących w ciągłym biegu, które chcą całkowicie się odprężyć i na co dzień nie narzekają na uciążliwe dolegliwości. Te częściowe można wykonać nawet samodzielnie w domu, za pomocą odpowiednich urządzeń, takich jak masażer do stóp. Masaże klasyczne co prawda także sprzyjają relaksowi, jednak wykonuje się je przede wszystkim po to, aby odprężyć mięśnie i zredukować ból. Chętnie korzystają z nich m.in. sportowcy, dla których jest to dobry sposób na regenerację organizmu po intensywnym treningu. Masaże klasyczne są też często zalecane w przypadku takich dolegliwości jak powracające bóle głowy czy przykurcze.

Jak wygląda masaż relaksacyjny?

Są różne techniki masażu relaksacyjnego, ale zabieg zazwyczaj rozpoczyna się i kończy w ten sam sposób: Głaskaniem określonych części ciała. Masażyści wykorzystują też inne ruchy, przede wszystkim:

Ugniatanie – polega na chwytaniu fałd skóry i przesuwaniu ich ku górze, poprawia to ukrwienie.

Rozcieranie – uciskanie dłońmi złożonymi w pięść, redukuje to obrzęki, złogi, a także widoczność cellulitu.

Oklepywanie – ruchy wykonuje się całą dłonią lub tylko jej brzegiem, pobudza to krążenie.

Standardowo jedna sesja masażu trwa ok. 60 minut (czasami krócej, jeśli jest to zabieg częściowy). Wykonywane przez masażystę ruchy są płynne, stosunkowo powolne i miękkie, a siła nacisku na ciało nie jest duża. Masaż relaksacyjny wykorzystuje techniki i ruchy wykonywane przede wszystkim za pomocą dłoni, niemniej jednak często wykorzystuje się też łokcie, przedramiona, a niekiedy nawet stopy czy kolana.

 

Jak prawidłowo robić masaż relaksacyjny?

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić masaż relaksacyjny w domu i zapewnić komuś bliskiemu chwilę odpoczynku. Bardzo ważne jest zadbanie o miejsce. Podczas masowania nic nie powinno zakłócać naszego spokoju, można włączyć spokojną muzykę, zapalić świece i zmniejszyć intensywność światła lamp. Aby zapewnić masowanej osobie komfort, należy odpowiednio przygotować łóżko i ustawić je w taki sposób, żeby dostęp do niego był łatwy z każdej strony. W razie potrzeby możemy bez przeszkód wykorzystać stół, na którym położymy np. miękki koc. Zaleca się, aby masaże relaksacyjne wykonywać wieczorem, gdyż wtedy zwykle nie czekają już na nas żadne obowiązki i nie musimy o nich myśleć. Żeby ruchy były płynne, na ciele masowanej osoby powinno się rozprowadzić olejek o przyjemnym zapachu, pomoże on w zrelaksowaniu się. Podobnie jak w profesjonalnym salonie, zabieg należy rozpocząć od głaskania ciała, a potem stopniowo przechodzić na ugniatanie, rozcieranie i oklepywanie. Jeśli obawiamy się, że nie wykonamy wszystkich technik w prawidłowy sposób, możemy z niektórych zrezygnować. Najważniejsze jest to, aby osoba, którą masujemy, nie odczuwała bólu i dyskomfortu.

Rodzaje masażu relaksacyjnego

Jest wiele rodzajów masażu relaksacyjnego, w których wykorzystuje się m.in. aromatyczne olejki czy wypełnione ziołami sakiewki. Do najbardziej popularnych zabiegów należą:

Masaż gorącymi kamieniami – na plecach masowanej osoby układane są rozgrzane do wysokiej temperatury kamienie. Umieszcza się je w tzw. czakrach, czyli ośrodkach energii osobistej, które są rozmieszczone wzdłuż pionowej osi ciała. Później kamienie przesuwa się kanałami, którymi przepływa wspomniana energia, określa się je mianem meridian.

Masaż stemplami ziołowymi – do wybranych punktów na ciele przykładane są sakiewki z ziołami mającymi różne właściwości, które wcześniej są podgrzewane. Po ostygnięciu stemple przyciska się mocniej do skóry.

Masaż misami tybetańskimi – inaczej masaż dźwiękiem, wykonuje się go za pomocą specjalnych mis i dzwonków tybetańskich. Układa się je na ciele, a następnie uderza w nie młoteczkami, w efekcie czego delikatnie drgają i wydają dźwięki.

Masaż Shiatsu – często określa się go mianem akupunktury bez igieł. Masażysta podczas zabiegu wykorzystuje odpowiednie rozłożenie swojego ciężaru ciała, a nie siłę mięśni, do masowania używa zarówno dłoni i przedramion, jak również: Łokci, kolan i stóp. Uciska on wszystkie punkty energetyczne.

Masaż Lomi Lomi – obejmuje całe ciało, a do jego wykonania wykorzystywany jest ciepły olejek. W tle słychać relaksacyjną, zazwyczaj hawajską muzykę, a poprzez głaskanie, ugniatanie, pocieranie i prostowanie różnych części ciała osoba masująca ma się uspokoić i uzyskać równowagę energetyczną.

Masaż Ma-uri – zabieg rozpoczyna się od rozmowy z masażystą, dzięki czemu może się on dowiedzieć, jakie rezultaty ma przynieść masaż. Następnie osoba masowana kładzie się na brzuchu, później na plecach, na jej ciele rozprowadzana jest oliwka lub delikatny olej roślinny. W tle słyszalna jest muzyka, zwykle są to tradycyjne pieśni polinezyjskie. Masażysta wykonuje ruchy zgodnie z ich rytmem, są płynne i delikatne, ale jednocześnie dobrze odczuwalne. Masaż nie tylko sprzyja odprężeniu, ale dodatkowo ma przywracać naturalny przepływ energii życiowej.

Masaż relaksacyjny – opis jego zalet

Dlaczego warto zdecydować się na masaż relaksacyjny? Najważniejsze zalety zabiegu to:

Odprężenie – odpowiednie masowanie ciała w połączeniu ze spokojną muzyką czy ładnym zapachem olejku pozwala zapomnieć o codziennym stresie, problemach i trudnych sytuacjach. To dobry moment, aby skupić się wyłącznie na sobie i wyciszyć.

Poprawa nastroju – nawet jeśli przed zabiegiem mamy zły humor, po wyjściu z gabinetu na pewno nie będziemy narzekać na samopoczucie. Masaż relaksacyjny sprzyja wydzielaniu endorfin, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Lepsza kondycja skóry – poprzez ugniatanie, głaskanie i pocieranie, często z wykorzystaniem olejków, skóra staje się lepiej nawilżona, odżywiona, a dodatkowo bardziej elastyczna. Regularne masaże poprawiają także jej jędrność i wyrównują koloryt.

Poprawa zdrowia psychicznego – stres to jeden z głównych czynników mających negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Podczas zabiegów relaksacyjnych jego poziom się zmniejsza, co wpływa na wzmocnienie koncentracji, lepszy sen, a nawet poprawę jakości życia seksualnego.

Szybsza przemiana materii – masaż relaksacyjny sprzyja utracie zbędnych kilogramów i spalaniu tkanki tłuszczowej, ponieważ przyspiesza przemianę materii. Ponadto organizm lepiej radzi sobie z usuwaniem toksyn.

Poprawa krążenia krwi – w czasie masażu dochodzi do poprawy krążenia krwi w tkankach, a to zmniejsza widoczność tzw. pajączków, a także cellulitu. Co więcej, ma to wpływ również na obniżenie ciśnienia i sprawniejszą pracę serca.

Przywrócenie energii witalnej – ponieważ masaże sprzyjają relaksowi i odstresowaniu się, możemy uzyskać wewnętrzną równowagę i znów poczuć energię witalną.

 

Przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego

Masaż relaksacyjny jest uznawany za bezpieczny zabieg, jednak czasami nie można go wykonać. Podstawowe przeciwwskazania to:

stan gorączkowy,

niewydolność wątroby lub nerek,

niezagojone rany lub podrażnienie skóry,

stany ropne,

choroby zakaźne,

zaawansowana miażdżyca,

zaawansowane żylaki, zakrzepica lub zapalenie żył,

ostre stany zapalne.

Jeśli mamy wątpliwości, czy masaż relaksacyjny to dobre rozwiązanie, warto przedyskutować to z fizjoterapeutą lub lekarzem (jeśli borykamy się np. z przewlekłą chorobą). Co istotne, zwykle takie zabiegi mogą być wykonywane także podczas ciąży, jeśli przebiega ona bez żadnych problemów. Dobrze wykonany masaż pozwoli przyszłej mamie się wyciszyć, zapomnieć o nieprzyjemnych dolegliwościach, a ponadto poprawić samopoczucie. Wielu specjalistów zaleca jednak, aby kobiety, które wcześniej nie chodziły na masaż, wstrzymały się z zabiegami do zakończenia I trymestru. Dla pewności zawsze warto przedyskutować tę kwestię z lekarzem prowadzącym ciążę.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ