8 korzyści płynących z masażu limfatycznego
Masaż limfatyczny, inaczej drenaż, to zabieg pozwalający na pobudzenie krążenia limfy. Poleca się go m.in. osobom mającym problem z cellulitem i obrzękami po operacjach, a także tym borykającym się z cukrzycą. W poniższym artykule znajdziesz wiele cennych informacji na temat masażu limfatycznego, jego zalet i sposobie wykonania.
Co to jest masaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, który może być wykonywany na dwa sposoby: Manualnie lub mechaniczne (za pomocą specjalnego sprzętu). Jego głównym celem jest pobudzenie układu krwionośnego i limfatycznego, co nie tylko redukuje obrzęki i ból, ale dodatkowo sprzyja wyciszeniu i odprężeniu. Limfa, określana także mianem chłonki, jest krążącym w naszym organizmie płynem, który powstaje jako przesącz osocza. Za jej transport odpowiadają m.in. węzły chłonne, ale w skład układu limfatycznego wchodzą też migdałki, śledziona i naczynia chłonne mające różną wielkość. Cały ten system walczy z drobnoustrojami i bierze udział także w innych procesach odpornościowych. Ponadto zapewnia on pośredni transport określonych substancji do komórek ciała. Zdarza się, że odpływ chłonki z tkanek jest nieprawidłowy, wynika to często z uszkodzenia naczyń limfatycznych. Kiedy zamkną się one całkowicie lub dojdzie w nich do zmniejszenia światła przepływu, limfa zaczyna gromadzić się poniżej zablokowanego odcinka. W ten sposób powstają obrzęki tkanek i przewlekły proces zapalny, głównym objawem jest zagłębienie na powierzchni skóry, utrzymujące się po uciśnięciu palcem. Wyróżnia się kilka różnych przyczyn powstawania obrzęków limfatycznych, te podstawowe to:
• nacieki nowotworowe,
• zapalenie węzłów chłonnych i naczyń,
• choroby tkanki łącznej,
• niektóre choroby pasożytnicze (w tym występująca w Azji filarioza),
• powikłania zabiegów chirurgicznych, czyli obrzęki jatrogenne.
Osobom, u których zdiagnozowano obrzęki limfatyczne, rzadko zaleca się leczenie farmakologiczne, a zabiegi operacyjne przeprowadzane są głównie w wyjątkowych przypadkach. Najczęściej stosowaną metodą jest masaż, inaczej drenaż limfatyczny. Obecnie wykonuje się go zarówno w gabinetach fizjoterapeutycznych, jak i klinikach medycyny estetycznej czy gabinetach SPA. W ten sposób można zadbać o oczyszczanie, jakiego potrzebuje układ limfatyczny, żeby działał, jak powinien.
Masaż limfatyczny – rodzaje
Zastoje limfy mogą pojawić się w różnych częściach ciała, dlatego wyróżnia się kilka rodzajów drenażu. Jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów jest masaż limfatyczny nóg, który ma na celu zmniejszenie obrzęków, złagodzenie dolegliwości bólowych oraz uczucia ciężkości kończyn dolnych. Na tego typu zabieg często decydują się osoby, które ze względu np. na charakter pracy wiele godzin spędzają w pozycji stojącej, a także te noszące codziennie buty na wysokim obcasie. Drenaż limfatyczny nóg nie powinien być bolesny, ale może towarzyszyć mu trochę nieprzyjemne uczucie ucisku, czasami odczuwalne jest również parcie na pęcherz. Zabieg trwa średnio ok. 30 – 60 minut, a żeby przyniósł oczekiwane rezultaty, należy regularnie go powtarzać. Masażysta może wykonać go z wykorzystaniem płynnych, powolnych ruchów polegających na ugniataniu ciała, ale nierzadko zastosowanie znajduje też urządzenie do masażu limfatycznego. Ma ono postać pneumatycznych nogawek, do ich komór jest wtłaczane, a następnie odsysane powietrze. W ten sposób przeprowadzany jest masaż limfatyczny BOA.
Drenaż może obejmować też twarz, szyję oraz dekolt. Polega on na pocieraniu i uciskaniu skóry z wykorzystaniem odpowiednich technik, żeby stała się jędrniejsza, a zmarszczki mniej widoczne. Istotnym etapem takiego zabiegu jest masaż limfatyczny okolic oczu, który pozwala na redukcję obrzęków i oznak zmęczenia.
Osoby walczące z nadwagą często decydują się na drenaż limfatyczny brzucha. Polega on na uciskaniu, głaskaniu i rozcieraniu skóry od łuków żebrowych aż do linii pachwin. Na popularności zyskuje też masaż limfatyczny ręki, który obejmuje całą kończynę, od dołu pachowego aż do palców. W czasie jego trwania masażysta stosuje takie techniki jak ugniatanie, rozcieranie, głaskanie i uciskanie. Tego typu masaż limfatyczny wykonuje się też po mastektomii.
Masaż limfatyczny – jak wykonać?
Chcąc usprawnić przepływ limfy w organizmie, warto wybrać się do profesjonalisty: Fizjoterapeuty lub masażysty. W zależności od części ciała, masaż może wyglądać nieco inaczej. Jednak zawsze odbywa się on w kierunku od obwodu do ujść żylnych. Żeby chłonka została odprowadzona z miejsc, gdzie zaczęła się gromadzić, najpierw konieczne jest udrożnienie pni limfatycznych i węzłów chłonnych, dopiero później można przejść do zastosowania pozostałych technik masowania. Jednym z podstawowych ruchów jest głaskanie, polegające na objęciu dłonią jak największego obszaru ciała, przypomina to trochę wyciskanie. Rozcieranie można wykonać na 3 różne sposoby, poprzez ruchy: Posuwiste, koliste lub spiralne. Bardzo istotną rolę odgrywa też technika ugniatania, czyli przesuwanie kciukami po skórze zarówno wzdłuż części ciała, jak i w poprzek.
Czy drenaż limfatyczny można wykonać samodzielnie w domu? Jak się okazuje, jest to możliwe, a jeżeli pojawi się taka potrzeba, możemy poprosić o pomoc domowników (to zależy, na jakiej części ciała chcemy się skupić). Jak zrobić samemu np. masaż limfatyczny nóg? Rozpoczynamy go od delikatnego głaskania kończyn, a następnie smarujemy dłonie olejkiem i energicznie masujemy nimi nogi, wykonując przy tym okrężne ruchy. Bardzo ważne jest pamiętanie o właściwym kierunku, zaczynamy od dołu i kierujemy się stopniowo w górę. Nie musimy ograniczać się wyłącznie do ruchów okrężnych, możemy też uciskać skórę pięścią, delikatnie ją szczypać, oklepywać brzegami dłoni lub rozcierać. Taki domowy masaż limfatyczny może zakończyć brazylijski zabieg bańką chińską, to ujędrni nogi, a dodatkowo zmniejszy widoczność cellulitu. Osobom np. po przebytej mastektomii zalecany jest automasaż limfatyczny ręki. Należy ułożyć ją w taki sposób, aby była uniesiona powyżej stawu barkowego, wszystkie mięśnie w masowanej okolicy powinny być rozluźnione. Masaż wykonuje się płaską dłonią, stosując technikę głaskania, powinno to trwać 7 – 10 minut. Ruchy należy kierować do serca, omijając przy tym bliznę pooperacyjną oraz miejsca poddawane radioterapii. Autodrenaż można rozpocząć po upływie 10 – 14 dni od mastektomii, kiedy rana po operacji się już zagoi.
Domowe zabiegi mogą być bardzo przyjemne i odprężające, ale jeśli chcemy mieć pewność, że masaż limfatyczny twarzy, nóg czy brzucha przyniesie oczekiwane rezultaty, powinniśmy wybrać się do profesjonalnego gabinetu. Warto przy tym sprawdzić, czy jest w nim wykorzystywany aparat do masażu limfatycznego, gdyż przeprowadzony z jego wykorzystaniem zabieg jest skuteczny, a jednocześnie relaksujący. Po założeniu specjalnych mankietów na określoną część ciała naprzemiennie wtłaczane jest do nich powietrze, następnie wypuszcza się je w odpowiednim czasie. To dobre rozwiązanie m.in. dla osób, które podczas zwykłych masaży czują się nieco skrępowane.
Dlaczego warto zdecydować się na drenaż limfatyczny?
Jedną z największych korzyści płynących z drenażu limfatycznego jest pobudzenie krążenia krwi, a to podstawa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Taki zabieg usprawnia też przepływ limfy, dlatego obrzęki i opuchlizna, które bywają bolesne, przestają być problemem. Jednak nie są to jedyne efekty, jakie może zapewnić masaż limfatyczny nóg czy brzucha. Opinie osób, które zdecydowały się na drenaż, świadczą o tym, że jest to dobry sposób na relaks. Niekiedy zdarza się, że osoba masowana zdrzemnie się podczas zabiegu, na co pozwala rozluźnienie mięśni i wyciszenie się. Inne zalety masażu limfatycznego to:
• redukcja cellulitu i tkanki tłuszczowej,
• detoksykacja organizmu,
• ujędrnienie i uelastycznienie skóry,
• zmniejszenie problemu zimnych stóp i dłoni,
• mniejsze ryzyko niewydolności krążenia obwodowego.
Wymienione korzyści zapewnia zarówno zabieg wykonany przez profesjonalistę, jak i domowy drenaż limfatyczny. Opinie na temat samodzielnie wykonywanych masaży są jednoznaczne: To skuteczna metoda usuwania obrzęków oraz poprawy swojego wyglądu (a co za tym idzie, także samopoczucia).
Komu polecany jest drenaż limfatyczny?
Wskazania do masażu limfatycznego można podzielić na dwie grupy: Poprawa stanu zdrowia oraz poprawa wyglądu. Podstawowe zalecenia medyczne do regularnego wykonywania takich zabiegów to:
• choroba zwyrodnieniowa stawów,
• otyłość,
• cukrzyca,
• niewydolność żylna,
• dna moczanowa,
• neuralgia i neuropatia,
• zespół cieśni nadgarstka (zarówno przed, jak i po operacji),
• zespół Raynauda,
• troficzne zaburzenia skóry,
• przewlekłe obrzęki,
• choroba niedokrwienna kończyn dolnych,
• leczenie onkologiczne (m.in. po radioterapii i usunięciu węzłów chłonnych).
Na masaż limfatyczny mogą też bez przeszkód zdecydować się osoby chcące poprawić swój wygląd. Wskazaniem do jego wykonania jest:
• cellulit,
• uczucie ciężkości nóg i opuchlizna,
• ryzyko powstania żylaków,
• obrzęk tłuszczowy,
• przesuszona, niedotleniona i szara skóra.
Nierzadko drenaż limfatyczny traktowany jest też jako skuteczny sposób na regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym. Oznacza to, że może on okazać się skuteczny również w przypadku sportowców narzekających na ból mięśni, obrzęki oraz częste kontuzje.
Drenaż limfatyczny – przeciwwskazania
Podobnie jak inne zabiegi, drenaż limfatyczny ma również określone przeciwwskazania. Nie zawsze możliwe jest wykonanie masażu poprawiającego przepływ krwi i limfy, dotyczy to w szczególności pacjentów onkologicznych ze stwierdzonymi nowotworami układu chłonnego. Pozostałe przeciwwskazania to:
• zaawansowana miażdżyca,
• zapalenie żył, świeże zakrzepy,
• stany alergiczne, zapalne oraz zakaźne skóry,
• stan gorączkowy,
• wysokie nadciśnienie tętnicze,
• wylew pourazowy,
• nadczynność tarczycy (należy zachować szczególną ostrożność, niewskazane jest masowanie okolic szyi),
• wada serca,
• uszkodzenia i rany na skórze,
• okołozębowe zmiany ropne i stan po usunięciu zęba,
• stan ropny migdałków,
• drętwienie kończyn,
• niewydolność nerek,
• astma,
• wszczepiony rozrusznik serca,
• miesiączka.
• padaczka.
Zanim wybierzemy się na drenaż limfatyczny, powinniśmy sprawdzić opinie osób borykających się z podobnymi problemami zdrowotnymi, a przede wszystkim skonsultować się z lekarzem. Oceni on, czy zabieg jest w 100% bezpieczny i nie wywoła powikłań. Nad masażem limfatycznym bardzo często zastanawiają się kobiety w ciąży, które chciałyby zachować szczupłą sylwetkę i jędrną skórę. Jak twierdzi wielu specjalistów, przyszłe mamy mogą wykonywać takie zabiegi, jeśli dziecko rozwija się prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych. Wykonany przez wykwalifikowaną osobę masaż złagodzi dolegliwości, które w czasie ciąży mogą być bardzo uciążliwe. To np. obrzęki nóg czy gromadzenie się wody w organizmie. Kobiety, które mają wątpliwości, czy masaż limfatyczny jest bezpieczny zarówno dla nich, jak i dla dziecka, powinny skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę. Nawet jeśli okaże się, że drenaż nie jest dobrym rozwiązaniem, z pewnością pomoże on w znalezieniu innej metody pozwalającej na poprawę samopoczucia, wyglądu i kondycji zdrowotnej.
Drenaż limfatyczny – cena zabiegu
Czy drenaż limfatyczny to kosztowny zabieg? To w dużej mierze zależy od obszaru ciała, na którym się skupia, a także od wybranego przez nas gabinetu. Inne czynniki wpływające na cenę masażu to miejsce zamieszkania oraz ilość umówionych spotkań (jeśli od razu wykupimy pakiet kilku czy kilkunastu zabiegów, możemy otrzymać atrakcyjną zniżkę). Za drenaż limfatyczny nóg wykonany przez doświadczonego masażystę czy fizjoterapeutę zapłacimy średnio 120 – 160 zł, to samo dotyczy masażu rąk. Zabieg obejmujący brzuch jest nieco tańszy, jego cena to nierzadko mniej niż 100 zł. W wielu miejscach oferowane są też masaże całego ciała, za które przeciętnie trzeba zapłacić ponad 200 zł (za jedną sesję).
Ponieważ regularne masaże limfatyczne wykonywane przez specjalistę to stosunkowo duży wydatek, wiele osób decyduje się na zabiegi domowe. Drenaże można łączyć też z innymi technikami masowania ciała, wykorzystującymi np. specjalne urządzenia. Jednym z najbardziej popularnych jest masażer do nóg. Sprzęt ten nierzadko może być używany na dwa sposoby: Na sucho, jak i na mokro. Ponadto takie urządzenia zwykle są wyposażone w kilka trybów pracy, a nawet funkcję suszarki czy generator ozonu zwalczający drobnoustroje. Tak jak już zostało wspomniane, drenaże limfatyczne można z powodzeniem połączyć też z masażami bańką chińską. To niewielki przyrząd, który kosztuje ok. 10 – 50 zł, a więc jego zakup nie jest dużym wydatkiem. Warto kupić dodatkowo olejek, który ułatwi masowanie ciała, jego cena to przeważnie kilkadziesiąt złotych.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ