Jak wykonać masaż bańką chińską?

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Coraz popularniejszym zabiegiem oferowanym zarówno przez salony kosmetyczne jak i gabinety fizjoterapii jest masaż bańką chińską. Umiejętny masaż bańką chińską pomoże nam uporać się z cellulitem, ujędrni skórę, poprawi krążenie krwi i limfy. Przyrządy te są już na tyle powszechne w sklepach z artykułami medycznymi, że wielu z nas rozważa samodzielny masaż bańką chińską w domu. Czy jest to możliwe i tak samo skuteczne jak wykonane przez profesjonalistę? Spróbujemy to wyjaśnić w poniższym artykule.

 

Masaż bańką chińską – efekty

Rosnąca popularność masażu bańką chińską to wypadkowa kilku czynników – prostoty zabiegu, niskiej ceny i łatwej dostępności chińskich baniek oraz widocznych efektów tego zabiegu. Ze względu na szybkie efekty i prostotę zabiegu coraz chętniej decydujemy się na samodzielny masaż bańką chińską. Opinie o tej metodzie pozbywania się cellulitu czy tkanki tłuszczowej są naprawdę zachęcające, dlatego warto zaryzykować i przekonać się o skuteczności tej metody na własnej skórze. Jeśli chcemy wykonywać samodzielnie masaż bańkami chińskimi, powinniśmy nabyć własny zestaw. Standardowy składa się z czterech baniek w różnych rozmiarach i kosztuje od dwudziestu do pięćdziesięciu złotych. Najbardziej znany jest chyba ze swoich antycellulitowych właściwości, jednak nie należy zapominać, że ujędrnia całe ciało, a wygenerowane w bańce podciśnienie ma korzystny wpływ na przepływ pod skórą płynów ustrojowych takich jak krew czy limfa.

Warto wspomnieć, że terapia pod ciśnieniem nie jest tylko chińskim wynalazkiem i bańki stawiane przez nasze babcie na przeziębienia czy inne choroby miały dokładnie taki sam mechanizm działania, z tą różnicą, że podciśnienie generowano nie pompką, a wykorzystując zjawisko rozszerzalności cieplnej powietrza. Terapię podciśnieniową można zatem wykorzystywać nie tylko w celach upiększających, ale także leczniczych. Dlatego na przykład w przypadku bólu pleców, kręgosłupa, kończyn czy różnego rodzaju napięć mięśniowych możemy zaaplikować masaż bańką chińską na plecy. Miejmy jednak na uwadze, że w przypadku zastosowań medycznych należy mieć wiedzę na temat funkcjonowania narządu, jego anatomii, lokalizacji punktów spustowych i tym podobnych, a zatem bez wyraźnego zalecenia i dokładnych instrukcji od lekarza czy fizjoterapeuty masaż bańką chińską na cellulit, czy obwisłą skórę po odchudzaniu musi nam wystarczyć. Nieumiejętny masaż kręgosłupa bańką chińską (bądź jakikolwiek inny masaż lub zabieg wykonywany nieprofesjonalnie) może przyczynić się do poważnych schorzeń i dolegliwości ze strony najważniejszego elementu naszego układu kostnego.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie zabiegi kosmetyczne lub medyczne, także masaż bańką chińską ma efekty uboczne i sporą listę przeciwwskazań do jego wykonywania. Bez względu na to, ile mamy lat i jaki jest nasz stan zdrowia, nie powinniśmy samodzielnie wykonywać masażu na wewnętrznej stronie ud i ramion. Ze względu na dobre ukrwienie i obecność dużych naczyń krwionośnych bezpośrednio pod skórą, ryzyko wystąpienia tam krwiaków bądź poważniejszych uszkodzeń naszego układu krwionośnego jest całkiem spore. Dlatego samodzielny masaż bańką chińską jest absolutnie zakazany. Przeciwwskazaniami do wykonywania zabiegu ą także – bez względu na typ czy miejsce masażu – choroby nowotworowe, ciąża, menstruacja, choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi, żylaki, choroby zakaźne i autoimmunologiczne. Przeciwwskazaniem do masażu jest także młody wiek pacjenta. Przyjmuje się, że do 12 roku życia skóra ma zwiększoną wrażliwość i nie powinno się wykonywać zabiegów bańkami chińskimi przed ukończeniem dwunastego roku życia. Powinniśmy także mieć świadomość, że niemożliwy jest samodzielny masaż pleców bańką chińską i aby nie wyrządzić sobie krzywdy, próbując postawić lub zdjąć bańkę z pleców, lepiej poprosić kogoś o pomoc bądź zdać się na profesjonalnego masażystę lub fizjoterapeutę.

 

Masaż twarzy bańką chińską

To, jak wykonywać będziemy masaż, zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Masaż antycellulitowy różnić się będzie od masażu terapeutycznego. Zupełnie inną kategorią jest jeszcze masaż twarzy bańką chińską, który jest jednym z elementów bardzo zyskującej na popularności ostatnimi czasy jogi twarzy, pomagającej spowolnić efekty starzenia się, wypłycać zmarszczki czy pozbyć się obwisłego podbródka. W przypadku masażu twarzy należy zachować dużą ostrożność i przestrzegać dokładnie poleceń instruktora. Pamiętajmy, że twarz ma bardzo delikatną skórę i mięśnie, które – w przeciwieństwie do pozostałych mięśni naszego ciała – nie są przymocowane do kości, tylko do siebie nawzajem, co czyni z twarzy bardzo skomplikowany i zarazem delikatny układ. Jeśli decydujemy się na wykorzystanie bańki chińskiej w ramach odmładzania twarzy, pamiętać należy o trzech podstawowych zasadach.

Główną zasadą jest przesuwanie bańki od centrum do boku, w stronę ucha, czyli miejsca, gdzie zlokalizowany jest węzeł chłonny – w ten sposób sprowadzimy wszystkie toksyny i wolne rodniki do limfy, która skutecznie zneutralizuje szkodliwe czynniki. Drugą zasadą jest kierunek wykonywania masażu, czyli z dołu do góry. W praktyce oznacza to, że pierwszym krokiem jest masaż podbródka bańką chińską, a ostatnim – masaż czoła. Trzecim, ważnym elementem jest symetria. Ma to znaczenie przy każdym rodzaju masażu, jednak szczególny nacisk powinien być kładziony właśnie na elementy masażu twarzy. Regularnie uprawiana joga twarzy skutecznie pomaga pozbywać się różnego rodzaju asymetrii (w mniejszym lub większym stopniu wszyscy mamy), które powodowane są właśnie nierównomiernym obciążaniem poszczególnych części twarzy. Na wygląd i symetrię naszej buzi ma wpływ to, na którym boku śpimy, z której strony najczęściej przykładamy do ucha telefon itp., a nieumiejętny i niesymetryczny masaż może, zamiast pomóc, tylko spotęgować nasze mankamenty.

Masaż antycellulitowy bańką chińską

Cellulit, zwany także skórką pomarańczową, najczęściej zlokalizowany jest na udach, dlatego to na tej części ciała powinien skoncentrowany być masaż. Przesuwanie po ciele bańki z podciśnieniem wewnątrz bardzo pobudza mikrokrążenie, co ma pozytywny wpływ na rozbijanie tkanki tłuszczowej, z której zbudowany jest cellulit, jednak ta sama właściwość wykorzystywana jest także, kiedy wykonujemy klasyczny masaż odchudzający bańką chińską. Co więcej, przyczynia się także do poprawy jędrności skóry, a zatem możemy stwierdzić, że nie ma tańszego i bardziej skutecznego zabiegu na cellulit niż masaż bańką chińską. Aby poprawnie go wykonać, powinniśmy przyssać bańkę do nogi, nieco ponad kolanem i przesuwać ją powoli z dołu do góry, w stronę pachwiny. Można także – jeśli będziemy już nieco bardziej zaawansowani w technikach masażu bańką chińską – pokusić się o ruchy okrężne bądź kreślenie ósemek od wewnętrznej do zewnętrznej strony uda. Należy uważnie obserwować swoją skórę, ponieważ jeśli zauważamy lekkie zaczerwienienie, oznacza to, że prawidłowo wykonujemy masaż bańką chińską. Siniaki nie są jednak zwiastunem wysokiej skuteczności zabiegu i jeśli tylko je zauważymy, powinniśmy zaprzestać masażu i lekko odessać bańkę.

Jeśli w bańce panuje duże podciśnienie, odessanie jej może być kłopotliwe. Warto wtedy zastosować pewien trik fizjoterapeutów, czyli wsunąć do bańki delikatnie jeden palec. Bez względu na to, czy chcemy bańkę tylko nieco odessać, czy całkowicie zdjąć, aby nie wyrządzić sobie krzywdy i nie zniszczyć bańki, nie możemy zdejmować jej czy odciągać na siłę. Jeśli wykonujemy masaż antycellulitowy bądź odchudzający na brzuchu, należy bezwzględnie pamiętać o tym, aby okrężne ruchy wykonywać zawsze w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aby uniknąć przykrych skutków ubocznych ze strony układu trawiennego. Ważne jest także, aby po usunięciu bańki uzupełnić zabieg ręcznym, trwającym około 10 minut masażem brzucha z wykorzystaniem kolistych ruchów. W przypadku masażu antycellulitowego – zarówno ud jak i brzucha – można pokusić się także o wspomaganie efektu masażu poprzez zastosowanie odpowiednich kosmetyków. Ponieważ masażu bańką chińską nie wykonuje się na sucho, masowane miejsca powinno posmarować się oliwką, olejkiem do masażu czy innym, tłustym olejem o kosmetycznym zastosowaniu. Jednak jeśli decydujemy się na masaż antycellulitowy, możemy wybrać olejki o działaniu antycellulitowym czy pobudzającym mikrokrążenie, czyli zawierającym substancje takie jak między innymi kofeina, kapsaicyjna, cynamon lub algi morskie.

Masaż bańką chińską – wskazówki

Bez względu na to, czy decydujemy się na masaż bańką chińską brzucha, czy jakiejkolwiek innej części ciała, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą jest dokładne oczyszczenie ciała przed zabiegiem, aby pod wpływem próżni i zwiększonego mikrokrążenia nie wtłaczać w głębsze warstwy skóry zgromadzonych na jej powierzchni toksyn i zanieczyszczeń. Należy także pamiętać o zapewnieniu sobie oliwki czy olejku do masażu. Istnieją specjalne linie kosmetyków mające na celu ułatwić masaż bańką chińską, ale cena tych produktów najczęściej jest nieco nieadekwatna do zawartości opakowania. Jeśli naprawdę nie chcemy przepłacać i wyposażać swojej kosmetyczki w zbędne olejki, możemy postawić na to, co najpewniej mamy w kuchni i użyć dobrej jakości oliwy z oliwek czy oleju kokosowego. Istotny jest także rozmiar użytej bańki. Powinna być ona dopasowana zarówno do wielkości masowanego miejsca, jak i do naszej dłoni, czyli pozwalać na wygodne jej trzymanie i pewne chwycenie i prowadzenie po ciele.

Pamiętajmy, że masaż bańką chińską wykonuje się z użyciem siły, a zatem im łatwiej będzie nam trzymać bańkę, tym skuteczniej wykonamy zabieg. Istotną kwestią jest także odporność na ból, zwłaszcza na początku naszej przygody z masażem bańką. Im mniejsza powierzchnia ssania, tym mniejszy ból przy prowadzeniu bańki, dlatego powinniśmy zaczynać masaż od baniek o mniejszych rozmiarach i systematycznie wybierać większe. Powinniśmy pamiętać także o odpowiednim przygotowaniu baniek do zabiegu, czyli o ich podgrzaniu. Wystarczające będzie umieszczenie ich na chwilę w ciepłej wodzie (o temperaturze około 40 stopni Celsjusza), chociaż należy sprawdzić, czy instrukcja producenta nie dopuszcza innych, alternatywnych metod ich ogrzewania. Ważną kwestią jest także to, jak długo i jak często masaż bańką chińską może być bezpiecznie wykonywany. Przyjmuje się, że masaż każdej części ciała powinien trwać od kilkunastu minut do pół godziny, a odstęp między zabiegami powinien wynosić około 2-3 dni. W literaturze znajdziemy informację, że rezultaty widoczne będą dopiero po około 10-12 zabiegach, jednak pierwsze widoczne efekty będziemy mogli zauważyć już po trzeciej lub czwartej serii.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ