Jak zgubić brzuch po ciąży?
Kobiety, które niedawno urodziły dziecko, często wpadają w pułapkę myślenia, że powrót do formy musi nastąpić szybko, najlepiej w kilka tygodniu. Wyszukują one ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie, próbują eksperymentować z dietą i stawiają sobie często nierealne cele. Jak efektywnie, a przede wszystkim bezpiecznie zadbać o swoją kondycję? Co zrobić, aby zrzucić brzuch po ciąży?
Brzuch po porodzie – o co musisz zadbać w pierwszej kolejności?
Brzuch zaraz po porodzie jest obwisły i nie ma w tym niczego szczególnego. Zamiast od razu zastanawiać się, jak go zrzucić, należy przede wszystkim dowiedzieć się, jak postępować ze swoim ciałem, aby nie zrobić sobie krzywdy. Brzuch po cesarce czy porodzie naturalnym wymaga szczególnego traktowania, a nie nadmiernego obciążenia. Przede wszystkim należy stawiać na budowanie dobrych, zdrowych nawyków. Jeśli niedługo po porodzie kobieta zacznie intensywnie ćwiczyć, może to przynieść zupełnie odwrotne efekty od zamierzonych. Rezultatem takich działań mogą być m.in. problemy z nietrzymaniem moczu czy rozejściem się mięśni prostych brzucha. Co ważne, takie dolegliwości wcale nie muszą pojawić się od razu, ale np. dopiero po kilku latach.
Jak wskazują fizjoterapeuci, pierwszą najważniejszą kwestią, o którą należy zadbać, jest postawa. Kobiety, które stale się garbią i nie pilnują, jaką pozycję przyjmują podczas siedzenia, narażają narządy wewnętrzne na spychanie w dół. W ten sposób obciążają one brzuch, co skutkuje pogłębieniem rozejścia się mięśni. Pilnowanie prawidłowej postawy jest więc kluczowe do tego, aby w naturalny sposób stymulować mięśnie do pracy i dbać o całe ciało po porodzie. Drugą niezwykle ważną rzeczą jest sposób, w jaki wstaje się z pozycji leżącej. Kobieta po porodzie powinna dbać o to, aby przed podniesieniem się z łóżka najpierw obrócić się na bok, a dopiero później, korzystając z pomocy ręki, usiąść i wstać. Młoda mama powinna tak samo postępować, kiedy kładzie się do łóżka. Zalecane jest, aby najpierw usiąść, a później położyć się na boku i obrócić na plecy. Kobiety po porodzie muszą też zadbać o postawę podczas wypróżniania się. Najlepiej w trakcie korzystania z WC podłożyć sobie mały stołek pod nogi, tak aby kolana były umiejscowione wyżej niż biodra. Należy też zrezygnować z parcia, ponieważ takie działanie prowadzi do wytworzenia się nadmiernego ciśnienia brzuchu i wpływa negatywnie nie tylko na niego, ale też na mięśnie dna miednicy.
Jedną z ważniejszych zasad, o której zdecydowanie nie można zapominać, jest ograniczenie dźwigania. Może wydawać to trudne, choćby z tego względu, że młode mamy chętnie noszą swoje maleństwa na rękach i jest to wręcz konieczne. Niemowlę powinno stanowić jedyne obciążenie, z jakim kobieta we wczesnym etapie po porodzie będzie się mierzyła. Noszenie dziecka i wózka czy maleństwa w foteliku jest zdecydowanie odradzane. Dźwiganie znacznie obciąża mięśnie dna miednicy, które już podczas ciąży i porodu musiały radzić sobie z ogromnym obciążeniem.
Brzuch po porodzie cesarskim i naturalnym – co wpływa na jego wygląd?
Pytanie o to, kiedy znika brzuch po porodzie, pojawia się bardzo często. Można to zauważyć, chociażby zerkając na statystyki wyszukiwań konkretnych fraz w Internecie, a także rozmawiając z ginekologami i fizjoterapeutami. Wygląd brzucha po porodzie zależy od różnych czynników. Znaczenie ma przede wszystkim to, jakie nawyki przed porodem i w czasie ciąży miała dana kobieta. Osobom aktywnym fizycznie zazwyczaj łatwiej jest wrócić do formy, jednak nie jest to niemożliwe w przypadku kobiet, które z nadwagą borykały się już wcześniej. Istotną rolę odgrywa też to, ile przytyło się w trakcie ciąży i jakie ma się geny. Jak wygląda brzuch po porodzie naturalnym? Jest on obwisły i według wielu kobiety nie wygląda za dobrze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ciąża i poród stanowią ogromne wyzwanie dla organizmu. Brzuch tydzień po porodzie może wyglądać już zdecydowanie lepiej. Niektóre kobiety w ciągu kilku dni są w stanie stracić nawet do 10 kg. W tym czasie dochodzi do obkurczania się macicy i zmniejsza się objętość brzucha.
Kiedy schodzi brzuch po cesarce? W takim wypadku może on pozostać obwisły dłużej niż po porodzie siłami natury. Co więcej, czas rekonwalescencji po cesarskim cięciu również jest dłuższy, ponieważ rany na brzuchu muszą się zagoić. Obwisły brzuch po cesarce może wpływać negatywnie na samoocenę, jednak liczy się przede wszystkim zdrowie. Zazwyczaj do bardziej intensywnej aktywności po CC można wrócić po ok. 3 miesiącach, ale to kwestia indywidualna. Kluczowa jest konsultacja z odpowiednim specjalistą. Należy pamiętać o tym, że za szybki powrót do aktywności i nadwyrężanie organizmu może doprowadzić do rozejścia się szwów i innych poważnych powikłań. Nie warto przesadnie koncentrować się na szukaniu odpowiedzi na pytanie, ile wchłania się brzuch po cesarce. Każdy organizm jest inny, a prędzej czy później taki proces nastąpi. Podczas CC organizm kobiety nie produkuje tak dużo hormonów, które sprzyjają obkurczaniu macicy, dlatego też czas, w jakim zmniejsza się brzuch, jest dłuższy. Pomocne może okazać się karmienie piersią, choć jak wiadomo, nie w każdym przypadku jest ono możliwe.
Ćwiczenia po ciąży na brzuch – z kim się skonsultować przed powrotem do aktywności?
Zanim zaczniesz wpisywać w wyszukiwarkę zapytanie ‘co na brzuch po porodzie’ i szukać skuteczny planów treningowych, powinnaś przygotować się do powrotu do aktywności. Wiele kobiet opiera się jedynie na zaleceniach swoich ginekologów. Wciąż mało osób zdaje sobie sprawę, że zdecydowanie warto zdecydować się na wizytę u fizjoterapeuty urologicznego. Można to zrobić jeszcze w trakcie ciąży, po to, aby lepiej przygotować się do porodu. Na pewno taka wizyta przyniesie sporo dobrego w trakcie połogu i po nim. Doświadczony fizjoterapeuta pokaże, w jaki sposób poprawić pracę mięśni dna miednicy i zapobiegać nieprzyjemnym problemom związanym z ich funkcjonowaniem.
Kiedy rozpocząć ćwiczenia po ciąży?
Wizyta u ginekologa i fizjoterapeuty urologicznego powinna znajdować się na liście Twoich priorytetów. Specjaliści potwierdzą, czy wszystkie procesy zachodzące w organizmie postępują w sposób prawidłowy i udzielą stosownych porad. Spokojny powrót do aktywności, o ile wszystko jest w porządku, można zaplanować już w czasie połogu. Należy przy tym pamiętać, że kluczem do zdrowia jest cierpliwość. Zaczynanie od wymagających treningów jest zdecydowanie zabronione. Delikatne ćwiczenia warto wykonywać jak najwcześniej. W przypadku porodu naturalnego, który przebiegł prawidłowo, można to robić już ok. 8 h po nim. Kobiety, które miały cesarkę powinny odczekać kilka godzin więcej. Podstawą w czasie połogu są ćwiczenia oddechowe. Pozwalają one na usprawnienie pracy przepony, a także zapobiegają zawrotom głowy. Fizjoterapeuci zalecają także wykonanie ćwiczeń usprawniających krążenie, czyli przeciwzakrzepowych. Ważne jest także zadbanie o mięśnie dna miednicy. Jak widać, ćwiczenia w fazie początkowej, zaraz po porodzie, są bardzo delikatne i mają za zadanie przede wszystkim wspomóc organizm, a nie dodatkowo go obciążyć.
Istnieje kilka powodów przemawiających za tym, aby w trakcie połogu wprowadzić w życie wspomniane ćwiczenia. Bez wątpienia ułatwiają one powrót do formy, przyspieszają też obkurczanie się macicy i pomagają przywrócić prawidłowe napięcie dna miednicy i mięśni brzucha. Dodatkowo nawet bardzo delikatne ćwiczenia wpływają pozytywnie na samopoczucie i nierzadko sprawiają, że młoda mama ma więcej energii.
Ćwiczenia na brzuch po porodzie
Duży brzuch po porodzie nie jest niczym wyjątkowym, a dokładniej, występuje u wielu kobiet. Dochodzenie do formy może trwać długo, dlatego należy być cierpliwą i nie wywierać na sobie presji. W okresie połogu zdecydowanie należy zrezygnować z intensywnych treningów, które obciążają mięśnie, powodują zakwasy i inne dolegliwości bólowe. Typowe zajęcia fitness czy bieganie to aktywności, do których można wrócić, ale dopiero po odpowiednio długim czasie. Ćwiczenia na obwisły brzuch po cesarce czy porodzie naturalnym na pewno nie powinny opierać się na robieniu brzuszków. Może się wydawać, że ten rodzaj ćwiczeń jest najlepszy, bo przecież bezpośrednio wpływa na tę część ciała, którą chce się zmienić. Niemniej jednak brzuszki nie są bezpieczne, bo mogą wywołać lub pogłębić rozejście się mięśni. Warto szukać takich ćwiczeń, których celem jest wzmocnienie mięśnia poprzecznego. Jedną z polecanych aktywności jest to, aby położyć się na plecach i ugiąć nogi w kolanach, pozostawiając stopy na podłodze. Ręce powinny leżeć swobodnie wzdłuż ciała. Ćwiczenie polega na tym, aby podciągnąć pępek pod kręgosłup, napiąć mięśnie dna miednicy, wytrzymać dosłownie kilka sekund i się rozluźnić. W Internecie można znaleźć różne inne propozycje treningowe. Warto korzystać z nich z rozwagą i w razie wątpliwości skonsultować się ze specjalistą.
Kiedy można wprowadzić bardziej intensywne ćwiczenia po CC na brzuch? Po kilku miesiącach można wrócić do regularnej aktywności, jednak należy robić to stopniowo. Ciało na nowo musi przyzwyczaić się do pracy. Pierwsze tygodnie po porodzie są najważniejsze i wtedy zdecydowanie nie można się nadwyrężać. Już same spacery z maluszkiem mogą sporo zdziałać. W miarę upływu czasu można szukać planów treningowych stworzonych z myślą o kobietach po ciąży. W Internecie nie brakuje takich treningów. Trzeba podchodzić do nich z rozwagą, weryfikując, czy osoba odpowiedzialna za ich ułożenie ma odpowiednie kompetencje.
Regeneracja i inne dobre nawyki, o których nie można zapominać
Wystający brzuch po ciąży może być powodem gorszego samopoczucia, dlatego też powrót do formy po porodzie jest tematem budzącym tak duże zainteresowanie. Trzeba podkreślić po raz kolejny, że każda kobieta jest inna. Sugerowanie się tym, że brzuch miesiąc po porodzie u danej osoby wygląda niemal idealnie, a u Ciebie nie, nie jest niczym dobrym. Nie oznacza to wcale, że z Tobą jest coś nie tak. To tylko dowód na to, że każdy organizm jest inny.
Odpowiednio planując powrót do aktywności i pracując nad różnymi innymi nawykami, choćby dotyczącymi tego, co trafia na Twój talerz, masz szansę powodzenia. Nie wyznaczaj sobie jednak żadnej daty granicznej, do której musisz schudnąć i uzyskać płaski brzuch. Daj swojemu ciału tyle czasu, ile potrzebuje. Poza treningami, które mogą nawet przybrać formę spacerów, powinnaś dbać o dietę. Nie oznacza to ogromnych wyrzeczeń i cięcia kalorii, ale rozsądnego podejścia do codziennego żywienia. Warto stawiać na owoce i warzywa i w miarę możliwości zrezygnować z jedzenia słodyczy i fastfoodów. Jednocześnie nie można zapominać o tym, że zjedzenie bardziej kalorycznego posiłku od czasu do czasu nie spowoduje, że wszystkie starania pójdą na marne.
Ważnym aspektem jest też plan pielęgnacji, ponieważ skóra po porodzie, szczególnie na brzuchu, jest zdecydowanie mniej napięta. Wybierając preparaty do codziennego nakładania, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na ich skład. Krem na brzuch po porodzie powinien zawierać mikroelementy, które przyspieszają odbudowę naskórka. Pomocny może okazać się także masażer np. na uda i pośladki. Z jego używaniem warto chwilę poczekać. Trzeba też pamiętać, że korzystanie z takich urządzeń nie jest zalecane w czasie ciąży. Z masażerem wiąże się też inny ważny aspekt powrotu do formy, czyli regeneracja. Każdy sportowiec potwierdzi, że jest ona bardzo ważna i bez niej trudno o satysfakcjonujące efekty. Możesz zdecydować się np. na zakup masażera do stóp do korzystania wieczorami, jako forma relaksu po całym dniu z małym dzieckiem.
To, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i ile czasu potrzeba na powrót do formy jest kwestią bardzo indywidualną i nie można o tym zapominać. Należy rozsądnie zaplanować aktywność po porodzie, mając na względzie przede wszystkim zdrowie i spokój, a nie cel w postaci płaskiego brzucha. Intensywne ćwiczenia na wczesnym etapie mogą mieć dotkliwe skutki.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ