Ranking 5 najlepszych maść cynkowa w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

Maść cynkowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Maść cynkowa to produkt poszukiwany przez wiele osób z niedoskonałościami skóry. Którego jednak producenta wybrać i który dokładnie specyfik? Czy maść cynkowa działa na przebarwienia? Czy może maść cynkowa pomaga na hemoroidy? Która z nich ma skuteczne działanie? My też zadaliśmy sobie takie pytania i poszukując na nie odpowiedzi znaleźliśmy, że najchętniej kupowaną maścią cynkową obecnie jest maść cynkowa Amara 20 g. Osoby stosujące ten specyfik chwalą go jako panaceum na trądzik i zajady. W drugiej kolejności zainteresowanie klientów przyciąga Prolab maść cynkowa 10 % 20 g. Ma ona dokładnie opisane działanie, sposób użycia na opakowaniu i jest dostępna w każdej aptece.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Maść cynkowa polecana jest na trądzik ze względu na jej wysuszające właściwości. W składzie specyfiku znajduje się tlenek cynku i wazelina. Duża wydajność sprawia, że tubka 20 g starcza na długi okres stosowania.

Wady

Opinie klientów mówią, że maść ma zbyt gęstą konsystencję, dlatego trudno jest ją wycisnąć z delikatnej tubki.

Podsumowanie

To maść cynkowa na trądzik o działaniu wysuszającym. Jest to tani i łatwo dostępny specyfik do zakupu bez recepty. Można go stosować zarówno na twarzy, jak i na innych częściach ciała.

Drugi wybór

Zalety

Substancja czynna w maści to zinci oxidum (tlenek cynku), jej zawartość to 10% opakowania. Pojemność tubki to 20 g, jest ona sprzedawana w kartonowym pudełku zawierającym opis stosowania specyfiku.

Wady

Osoby, które często używają maści chciałby, aby była ona dostępna w większych opakowaniach, niestety jedyna dostępna pojemność to 20 g.

Podsumowanie

Działanie wysuszające przeznacza tę maść do stosowania w stanach zapalnych skóry, trądziku i innych dolegliwościach na przykład takich jak liszaj. Maść cynkowa jest łatwo dostępnym produktem.

Rozważ też

Zalety

Opis produktu zawiera informację, że maść jest odpowiednia dla niemowląt i stosowanie jej do leczenia wysypki pieluszkowej, a także w zapobieganiu podrażnień wywołanych moczem i kałem. Zatem produkt jest bezpieczny dla niemowląt.

Wady

Mało znana firma Mirolla, bez rekomendacji i powszechnego stosowania innych jej produktów nie budzi zaufania do producenta i jego maści. Część klientów rezygnuje z tego powodu z zakupu tego specyfiku.

Podsumowanie

Jako skład produktu podaje się: Aqua, wazelina, tlenek cynku, kwas izostearynowy, poliglicerylo-2-dipolilohydroksy, dimetikon i fenoksyetanol. Maść ma działanie wysuszające, antyseptyczne i zostawia na skórze zabezpieczającą ją warstwę.

 

 

5 najlepszych maść cynkowa. Opinie w 2024 roku

 

Gdy już wiesz na jakich cechach maści cynkowej się skupić, to zapewne też doszedłeś do wniosku, że nie wszystkie maści cynkowe w dobrych cenach są dla każdego z pacjentów. Poniżej opisujemy wybrane produkty, cenione przez kupujących z opisem ich specyfiki, z pewnością spośród opisywanych produktów znajdziesz ten odpowiedni dla Ciebie bądź członków Twojej rodziny.

 

1. Maść cynkowa Amara 20 g

 

Maść cynkowa Amara to produkt oparty na działaniu tlenku cynku. Jako cechę produktu podaje się jego działanie wysuszające. W 100 g maści znajduje się 10 g tlenku cynku, a substancją pomocniczą jest wazelina hydrofilowa w której składzie znajdują się: wosk biały, wazelina biała, alkohol stearylowy i cholesterol. W ulotce informacyjnej czytamy, że produkt ma działanie wysuszające, a wśród opinii klientów powtarza się informacja, że jest to dobra maść cynkowa na zajady.

Producent przeznacza ten specyfik na leczenie trądziku i stanów zapalnych skóry, a także nie zaleca stosowania go w przypadku uszkodzeń naskórka. Maść jest zapakowana w tubeczkę o pojemności 20g.

 

Zalety

Niewielkie opakowanie: Niewielka pojemność preparatu sprawia, że przy wystąpieniu problemów skórnych można nosić go przy sobie, bo nie zajmuje on dużo miejsca.

Łatwa dostępność: Maść jest łatwo dostępna w każdej aptece do zakupu bez recepty. Niewielka cena również nie stanowi bariery.

Skuteczne działanie: Specyfik wykazuje skuteczne działanie na takie problemy skórne jak stany zapalne i trądzik.

Wydajność: Choć tubka ma zaledwie 20 g pojemności, maść jest wydajna i pozwala na stosowanie do całkowitego wygojenia się zmiany skórnej.

Leczenie zajadów: Jak wskazują użytkownicy jest to skuteczna maść w leczeniu zajadów.

 

Wady

Trudna aplikacja: Część z użytkowników przekazuje, że maść ma gęstą konsystencję, co przekłada się na trudności w jej aplikacji, bo niechętnie wychodzi z tubki.

 

 

 

 

2. Prolab Maść Cynkowa 10 % 20 g

 

Prolab maść cynkowa 10 % 20 g to lek do miejscowego stosowania na skórę. Jego działanie jest przede wszystkim wysuszające, a pacjenci określają produkt jako dobrą maść cynkową na pryszcze. Producent, Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Prolab Sp. Z o.o. podaje, że substancją czynną maści jest Zinci oxidum, a pomocniczo do specyfiku dodano, aby uzyskać jej właściwości smarne: biała wazelinę i wosk, cholesterol i alkohol stearylowy. Maść zamknięto w tubce o pojemności 20 g.

Producent też podaje, że maść cynkowa stosowana w ciąży powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem. Na kartonowym opakowaniu została zawarta instrukcja stosowania zalecająca aplikację 1-2 razy dziennie na zmienione chorobowo obszary skóry.

Prolab maść cynkowa na opryszczkę i inne kłopotliwe w leczeniu zmiany skórne jest dostępna bez recepty.

 

Zalety

Działanie wysuszające: Maść charakteryzuje silne działanie wysuszające, dlatego dobrze sprawdzi się w stanach zapalnych skóry, otarciach naskórka i trądziku.

Bezpieczny skład: W 100 gramach produktu producent zawarł 10 g zinci oxidum, substancji czynnej. Pozostałe składniki to wazelina i inne substancje wypełniające.

Brak przeciwwskazań: Produkt ma bezpieczny skład, więc jedyne przeciwwskazania do stosowania są dla osób, które znają swoją nadwrażliwość na którykolwiek ze składników, co zdarza się niezwykle rzadko.

Dawkowanie: Na opakowaniu produktu pacjent znajdzie sposób i częstotliwość dawkowania.

 

Wady

Pojemność: Produkt jest dostępny jedynie w małej, 20 g tubce. Osoby często używające specyfiku wolałyby zakupić preparat w większym opakowaniu.

 

 

 

 

3. Mirolla Pasta, Maść Cynkowa 10% 40ml

 

Gdy szukasz większego opakowania maści cynkowej, być może zainteresuje Cię produkt Mirolla pasta, maść cynkowa 10%. Jest to produkt zamknięty w sporych rozmiarów tubce o pojemności 40g, zatem specyfik starczy na długo.

Składniki preparatu producent wymienia jako: Aqua, wazelina, tlenek cynku, kwas izostearynowy, poliglicerylo-2-dipolilohydroksy, dimetikon i fenoksyetanol. Produkt jest polecany przez niego jako odpowiedni do leczenia wysypki pieluszkowej, trądziku i innych stanów zapalnych skóry. Zatem można sądzić, że jest to odpowiednia maść cynkowa dla dzieci. Ponadto podanie maści w formie emulsji z w/w składnikami ma działanie błonotwórcze zapewniające dodatkową ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi.

Duże opakowanie Mirolla pasty, maść cynkowa 10%. Pozwala sądzić, że zawartość starczy na długi czas użytkowania.

 

Zalety

Duże opakowanie: Opakowanie produktu to 40 g 10% tlenku cynku z połączeniem składników ułatwiających aplikację i wspomagających leczenie. Zawartość starczy na długi okres użytkowania.

Dla małych dzieci: W zaleceniach stosowania produktu jest napisane, że maść jest polecana do leczenia wysypki pieluszkowej. Mówi to o braku przeciwwskazań stosowania u niemowląt.

Powłoka ochronna: Zawartość wazeliny połączona z substancją czynną, jaką jest tlenek cynku sprawia, że emulsja tworzy na skórze powłokę ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych na obszar zmieniony chorobowo.

 

Wady

Mało znany producent: Wielu kupujących przed zakupem specyfiku powstrzymuje to, że marka produkująca tę maść jest mało znana i tym samym mają małe zaufanie do niesprawdzonego produktu.

 

 

 

 

4. Avena Maść Cynkowa z Kwasem Salicylowym Pasta na Skórę 20g

 

Wielu pacjentów uważa, że maść cynkowa z kwasem salicylowym wykazuje skuteczniejsze działanie niż maść wyłącznie z zawartością tlenku cynku. Tym osobom chcemy polecić Avena maść cynkową z kwasem salicylowym pastę na skórę 20g. Zawartość 100 gram specyfiku to kwas salicylowy 2 g, tlenek cynku 25 g, oraz substancje pomocnicze na które składają się wazelina biała i skrobia pszeniczna.

Producent: Avena Bydgoszcz Lab.farm podaje, że preparat ma działanie silnie wysuszające i delikatne przeciwbakteryjne. Takie cechy maści przeznaczają ją do leczenia różnych wykwitów skórnych występujących przy trądziku młodzieńczym. Przeciwwskazania do stosowania preparatu wynikają przede wszystkim z nadwrażliwości na stosowanie kwasu salicylowego i tym osobom się nie poleca maści.

Maść cynkowa zawierająca kwas salicylowy w składzie to popularny specyfik w leczeniu trądziku. Produkt firmy Avena jest skuteczny w jego zwalczaniu.

 

Zalety

Bezpieczny skład: Jak czytamy na etykiecie zawartość to kwas salicylowy, tlenek cynku oraz wazelina biała i skrobia pszeniczna. Żaden z tych składników nie jest niebezpieczny w stosowaniu.

Maść cynkowa na blizny: Według opisu na opakowaniu produkt ten zapobiega powstawaniu blizn potrądzikowych przy regularnym stosowaniu preparatu.

Łatwa aplikacja: Maść nakłada się na miejsca zmienione chorobowo nanosząc palcem preparat zaczerpnięty ze słoiczka.

 

Wady

Nie dla dzieci: Producent zaleca konsultację z lekarzem, jeśli maść zamierzamy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.

 

 

 

 

5. Gron Balance Maść Cynkowa dla Dzieci 100Ml

 

Osobom poszukującym maści cynkowej dla dzieci możemy zarekomendować produkt marki Gron Balance maść cynkowa dla dzieci 100Ml. W jego składzie znajdziemy następujące specyfiki: Woda, trójgliceryd kaprylowy, tlenek cynku, stearynian etyloheksylu, diizostearoil poliglicerylo-3 dimer Dilinoleinian, masło Butyrospermum Parkii (masło shea), stearynian magnezu, siarczan magnezu, fenoksyetanol, uwodorniony olej rycynowy, gliceryna, kwas mlekowy, etyloheksylogliceryna. Produkt natomiast nie zawiera perfum. Preparat opakowano w tubce zawierającej 100 ml maści, która przeznaczona jest do smarowania zmienionej skóry chorobowo u dzieci i niemowląt.

Produkt jest też rekomendowany jako przeznaczony dla wegan i wegetarian. Specyfik należy delikatnie nałożyć na miejsce zmienione chorobowo i powtarzać czynność 2 razy dziennie.

Gron Balance maść cynkowa dla dzieci 100ml to specyfik, który może być stosowany również dla niemowląt.

 

Zalety

Dla dzieci i niemowląt: Według opisu producenta, firmy Gron Balance, maść przeznaczona jest do stosowania dla dzieci i niemowląt.

Dla wegan i wegetarian: Produkt również jest opisywany jako zgodny z ideologią wegan i wegetarian, co zapewne ucieszy tę grupę społeczną

Łatwa aplikacja: Zamknięcie maści w 100 ml tubce sprawia, że jej aplikacja jest bezproblemowa. Łatwo jest nanieść na miejsce zmienione chorobowo dokładnie odmierzoną ilość maści.

 

Wady

Długi skład: Klienci nauczeni, że produkty bezpieczne to te, o krótkim składzie, nie mają zaufania do specyfików o tak dużej liście składników jak ma opisywany produkt. Nie budzi to zaufania rodziców.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką maść cynkową kupić?

 

Maść cynkowa to produkt, o którym słyszało wielu z nas. Ale jak tak naprawdę może być ona użyteczna? Na jakie dolegliwości ją stosować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury.

Maść cynkowa – co to jest?

Cynk to niezwykle ważny pierwiastek dla naszego organizmu, a przede wszystkim dla skóry, paznokci i włosów. Niedobory tego mikroelementu skutkują gorszym gojeniem się ran, a preparaty z nim pomagają leczyć trądzik i inne problemy skórne. Maść cynkowa jest znana od starożytności i była wykorzystywana również w leczeniu problemów skórnych. Cechą jej jest to, że jest tania – bez problemu zakupimy maść cynkową do 5 złotych, jest ona też sprzedawana bez recepty, a substancją czynną w jej składzie jest tlenek cynku.

 

Jaka jest najlepsza maść cynkowa – właściwości i zastosowanie

Główne właściwości maści cynkowej to jej działanie osuszające, antyseptyczne i przeciwzapalne. Tlenek cynku ma także właściwości ściągające i dezodorujące. Najczęściej stosowana forma w postaci tlenku cynku dodawana do produktów leczniczych i kosmetyków ma postać bezzapachowego, białego proszku. Proszek nie rozpuszcza się ani w tłuszczach, ani w wodzie. Produkty z zawartością tego preparatu mają właściwości kryjące i matujące, co przeznacza je do stosowania w różnych pudrach i zasypkach. Jest też stosowany w kremach z filtrem UV, ze względu na dobre właściwości odbijania promieni słonecznych od skóry. Nie można też lekceważyć właściwości gojących, które sprawiają, że preparat został spopularyzowany jako maść cynkowa lub pasta cynkowa.

 

Dobra maść cynkowa – działanie i przeznaczenie

Jak już zostało wspomniane, a także pokazuje to test maści cynkowych, znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie oczekujemy działania ochronnego, osuszającego, przeciwzapalnego i antyseptycznego. Dlatego najlepsze maści cynkowe stosuje się przy leczeniu opryszczki, wszelkiego rodzaju ropnych krostach, nawet z sączącą się wydzieliną ropną. Działanie ochronne, to już wspomniana ochrona przed promieniowaniem UV, ale też maść znajduje swoje zastosowanie w leczeniu oparzeń słonecznych i redukcji różnych stanów zapalnych w obrębie pach i pachwin, które są powodowane nadmierna potliwością. Trzeba też pamiętać, aby maść cynkową po otwarciu opakowania zużyć w ciągu 6 miesięcy, a w tym czasie przechowywać ją w temperaturze nie wyższej niż 25ºC i nie narażać na bezpośrednie działanie słońca.

Dobra i tania maść cynkowa – stosowanie u dzieci

Przy stosowaniu maści cynkowej u dzieci poniżej 3 roku życia trzeba zachować szczególną ostrożność. Skóra niemowlęcia jest szczególnie wrażliwa i choć nie ma jakiś konkretnych przeciwwskazań stosowania maści u małych dzieci, to należy ją wprowadzać do stosowania ostrożnie. Opinie o maściach cynkowych przekazują, że jest to skuteczny środek zapobiegający stanom zapalnym obszarów przykrytych pieluszką, a także zwalczający trądzik niemowlęcy. Maść cynkowa faktycznie chroni przed podrażnieniami wywołanymi działaniem moczu i kału na skórę niemowlaka, a także redukuje wspomniane już krostki, a nawet odparzenia.

Trzeba jednak brać pod uwagę, że dla niektórych dzieci działanie maści może być zbyt agresywne. Jeśli jest to skutek działania cynku na skórę, można maść zastąpić kremem dla niemowląt z zawartością cynku (krem zawiera mniejsze ilości cynku). Jeśli skutkiem nietolerancji będą pozostałe składniki maści, dobrze jest poszukać w sieci ranking maści cynkowych opisujący składy i zawierający opinie klientów na temat różnych produktów i wybrać inną maść o lepszym składzie. Dobrym krokiem będzie też konsultacja z pediatrą i zasięgnięcie opinii na temat stosowania maści cynkowej u naszego malucha.

 

Maść cynkowa – przeciwwskazania użycia

Jaką maść cynkową wybrać, gdy nasza skóra jest bardzo wrażliwa i skłonna do uczuleń? Tak jak wcześniej zostało napisane, można maść zastąpić kremem z zawartością cynku, ale tak naprawdę wszystko zależy od objawów jakie towarzyszą stosowaniu maści. W większości wypadków skóra dobrze toleruje działanie maści i nie zgłasza żadnych objawów. Jednak zawsze należy zwracać uwagę, aby nie stosować maści na uszkodzony naskórek (otarty) czy krwawiącą ranę. Również, gdy aktualnie cierpimy na przewlekłe stany zapalne skóry, lepiej stosowanie maści na schorzenia, skonsultować z lekarzem dermatologiem. Każde też niepożądane działanie, jak pieczenie, swędzenie czy pękanie naskórka po zastosowaniu maści powinno zwrócić nasza uwagę. W razie nasilających się tych objawów należy przerwać stosowanie maści.

 

FAQ

 

P1: Na co jest maść cynkowa?

Maść cynkowa jest stosowana w leczeniu rozmaitych zmian skórnych. Szczególnie użyteczna jest w stanach zapalnych, otarciach skórnych i w leczeniu trądziku. Maść cynkową stosuje się również do leczenia zajadów i różnych zmian o charakterze ropnym, również z sączącą się ropą. Maść cynkowa nie ma wielu przeciwwskazań użycia, dlatego też na rynku można znaleźć preparaty stosowane dla niemowląt. Maść cynkowa u tak małych dzieci jest stosowana do zapobiegania wysypki pieluszkowej i zabezpieczenia skóry przed podrażnieniami spowodowanymi działaniem moczu i kału na skórę malucha.

 

P2: Maść cynkowa jak stosować?

Stosowanie maści cynkowej nie jest skomplikowane, wystarczy oczyszczone miejsce zmienione chorobowo pokryć cienką warstwą maści.  Maść w swoim składzie zwykle zawiera również wazelinę, która w połączeniu z tlenkiem cynku, aktywnym składnikiem w maści, tworzą delikatną warstwę dodatkowo chroniąc miejsce posmarowane przed czynnikami zewnętrznymi. W zależności od nasilenia zmian chorobowych należy je maścią smarować 1 do 2 razy dziennie, za każdym razem rozsmarowując maść czystymi dłońmi. Zwykle też trzeba uważać na okres przydatności maści do użytku. Większość specyfików zachowuje ważność przez 6 miesięcy od momentu otwarcia tubki lub słoiczka. Pamiętajmy też, aby przechowywać specyfik poza zasięgiem dzieci.

P3: Ile kosztuje maść cynkowa?

Maść cynkowa to nie jest zakup, który nas zrujnuje. Zwykle na tubeczkę specyfiku wydamy nie więcej niż 5 zł. Najtańsze z dostępnych preparatów możemy już nabyć za niespełna 2 złote. Będą to tubeczki o pojemności 20 gram, ale maść cynkowa jest używana w niewielkich ilościach i nawet tak niewielka tubeczka potrafi starczyć na długo. Wśród produktów zawierających tlenek cynku w składzie znajdziemy też produkty przeznaczone dla niemowląt. Niektóre z nich mogą być oferowane za wyższą cenę. Jednak i tu mówimy o kosztach nie przekraczających 20 zł.

 

P4: Maść cynkowa, gdzie kupić?

Tak jak wiele innych produktów, maść cynkową możemy kupić stacjonarnie wybierając się do sklepu lub zamówić ją w sklepie internetowym. I nie jest to najważniejsze w jaki sposób dokonasz zakupu. Najważniejsze jest, aby sklep, w którym zdecydujesz się maść zakupić zajmował się sprzedażą produktów leczniczych. Maść cynkową możesz kupić w aptece, a także w sklepie zielarskim. Jedne i drugie znajdziesz jako sklepy internetowe. To, że produkt zamówisz z miejsca, które ma pozwolenie na rozprowadzanie produktów leczniczych gwarantuje, że kupisz preparat odpowiednio przebadany i z certyfikatem bezpieczeństwa stosowania na terenie Unii Europejskiej.

 

P5: Jak działa maść cynkowa?

Maść cynkowa ma przede wszystkim działanie przeciwzapalne, osuszające i ochronne. Stosowanie maści wykazuje też działanie ściągające, a także ogranicza ona rozwój szkodliwych bakterii. Takie cechy sprawiają, że znajduje ona zastosowanie przy ochronie skóry przed rozmaitymi drażniącymi ją czynnikami, a także leczy zmiany skórne. Za pomocą maści można poradzić sobie z trądzikiem, odparzeniami, ropnymi krostami czy nawet poparzeniem słonecznym. Przeciwwskazaniem stosowania jest jedynie nadwrażliwość pacjenta na któryś ze składników leku, co występuje niezmiernie rzadko. Maść można też w większości stosować do ochrony niemowląt i ich delikatnej skóry. Często też określone preparaty są produkowane specjalnie do stosowania przy pielęgnacji skóry niemowlęcej. Przed użyciem maści należy zawsze przeczytać ulotkę i bezwzględnie zastosować się do podanych tam informacji.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ