Jak skutecznie nawilżać suche włosy?

Ostatnio aktualizowane: 18.06.24

 

Z suchością włosów boryka się wiele osób, gdyż wpływ na to, że stają się matowe i szorstkie ma wiele czynników, choćby zanieczyszczenia powietrza, ale i błędy pielęgnacyjne. Oczywiście nie bez znaczenia jest również stan zdrowia, bowiem suchość włosów może występować w przypadku różnych schorzeń, choćby niedoczynności tarczycy. Pojawia się pytanie – jak skutecznie nawilżać suche włosy?

 

Dobór szamponu i odżywki ma znaczenie – zwróć uwagę na zrównoważony skład 

O nawilżanie włosów przesuszonych powinno się dbać codziennie. Do mycia należy wybierać szampony i odżywki, które w swoim składzie nie mają SLS, SLES, olejów mineralnych i innych składników, które powodują przesuszenie skóry głowy i włosów. Najlepiej sięgać po produkty, które oparte są na humektantach. Są to składniki głęboko nawilżające, które wnikają w strukturę włosów. Można do nich zaliczyć kwas hialuronowy, mocznik, ale i glicerynę.

Ważne są również składniki odżywcze, które zabezpieczają zewnętrzną strukturę włosów, jak choćby skwalan czy niacynamid. Odżywka powinna mieć podobną formułę do szamponu i warto sięgnąć po produkt z jednej linii produktowej. Jeżeli chodzi o metodę mycia włosów przesuszonych, to można wybrać używanie szamponu i odżywki albo metodę OMO. Ważne jest by zawsze emulgować szampon i pozwolić mu wniknąć w strukturę włosa. Odżywkę należy nakładać na wilgotne włosy i pozostawiać na kilka minut. W przypadku metody OMO po produktach humektantowych na koniec można sięgnąć po maskę czy odżywkę emolientową, np. zawierającą olejek z awokado.

 

Zadbaj o regularne olejowanie włosów 

Przynajmniej raz w tygodniu warto wykonać olejowanie włosów. Oprócz tego przed suszeniem warto używać produktu, który zabezpieczy końcówki włosów. Olejek o właściwościach termoochronnych świetnie się sprawdzi. Oczywiście warto zwrócić uwagę na porowatość włosów i do niej dobrać odpowiedni olej. Należy wiedzieć, że olej z awokado na włosy wysokoporowate świetnie się sprawdzi, bo ma działanie nawilżające i zabezpiecza przed utratą wody. Można go także wybrać do włosów średnioporowatych. Zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które wnikają w strukturę włosów przez rozchylone łuski.

Olejek można nakładać kilka centymetrów poniżej nasady włosa albo po wysuszeniu włosów na same końcówki. Chroni przed ich rozdwajaniem się i przesuszeniem. W przypadku włosów bardzo suchych można olejować włosy na całej długości i pozostawić olej nawet na całą noc. Aby składniki kosmetyku wniknęły w strukturę, a jednocześnie, by uniknąć ubrudzenia choćby pościeli, warto założyć czepek kosmetyczny. Rano wystarczy po prostu spłukać olej i umyć włosy, ale zamieniając kolejność. Najpierw nakładamy odżywkę i emulgujemy olej przez pięć minut, a po spłukaniu włosów myjemy je szamponem.

Sięgnij po wodę lamelarną do włosów, zwłaszcza po farbowaniu   

Kosmetykiem, który warto mieć w swojej kosmetyczce w przypadku włosów suchych jest też woda lamelarna. Może być ostatnim kosmetykiem stosowanym w metodzie OMO. Woda lamelarna nadaje włosom blask, odżywia je i wygładza. To kosmetyk, który jest odpowiedni do każdego rodzaju włosów, zarówno rozjaśnianych, farbowanych, prostych, jak i kręconych. Wodę lamelarną rozprowadza się po myciu na wilgotnych włosach na długości i końcach.

Pozostawia się ją zaledwie kilka sekund, a następnie spłukuje. Włosy stają się podatne na układanie, nawilżone oraz miękkie. Woda lamelarna podobnie jak olej stosowany na końcówki chroni włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a zwłaszcza promieniowaniem UV, które ma destrukcyjny wpływ na włosy, powoduje ich nadmierną łamliwość, a także wypadanie.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ