ABC pielęgnacji stóp – musisz to wiedzieć!

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Wiele mówi się o pielęgnacji skóry twarzy, ciała czy rąk, ale wciąż zbyt mało o pielęgnacji skóry stóp. A ta jest bardzo ważna. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o nasze stopy, to popękane pięty czy zniszczone paznokcie nie będą dobrze się prezentowały w odkrytych butach. Brak higieny może też skutkować wydzielaniem nieprzyjemnego zapachu. Jak się zabrać za pielęgnację tej partii? Potrzebujesz kąpieli, peelingu do stóp oraz kremu! Poznaj szczegóły!

 

A: kąpiel stóp

Zaczynamy od podstaw. Podobnie jak pielęgnacja twarzy czy ciała zaczyna się od dokładnego oczyszczenia, tak samo jest ze stopami. One również wymagają poświęcenia nieco więcej uwagi – i to nie tylko w sezonie wiosenno-letnim, gdy nosimy sandały i klapki. Wracając do kąpieli, podczas wieczornego prysznica lub pobytu w wannie dokładnie myjemy stopy, pamiętając o przestrzeniach między palcami.

To jednak nie wszystko, bo od czasu do czasu przyda im się specjalna kąpiel w misce z ciepłą wodą (ale nie gorącą!) i dodatkami. Może to być sól kąpielowa, ocet, wyciąg z czarnej herbaty albo sok z cytryny. Składniki te działają nie tylko zmiękczająco, ale i bakteriobójczo, dezynfekująco oraz odświeżająco. Warto skorzystać z ich dobroczynnych właściwości.

 

B: peeling do stóp

Kolejnym elementem jest staranne złuszczanie naskórka. Służą do tego różne peelingi do stóp, które powinno się używać regularnie, najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu. Pozwoli to pozbyć się szorstkiej i nieprzyjemnej w dotyku skóry. Poza tym peeling stóp świetnie przygotowuje skórę na przyjęcie kremu – wówczas lepiej wchłaniają się zawarte w nim substancje aktywne i skóra utrzymuje się w lepszej kondycji. Wszystkie peelingi do stóp znajdziesz tutaj: https://a-manada.pl/peeling-do-stop.

A do wyboru są:

• peelingi mechaniczne – drobnoziarniste oraz gruboziarniste z kryształkami cukru, soli, ryżu lub innych składników. Trzeba nimi dokładnie rozmasować stopy do starcia martwego naskórka, a potem zmyć;

• peelingi enzymatyczne – bez drobinek, ale ze specjalnymi enzymami rozpuszczającymi martwy naskórek. Choć są delikatne, to bardzo skuteczne. Nakładamy je na stopy i czekamy kilka bądź kilkanaście minut, a następnie zmywamy;

• peelingi kwasowe do stóp – działają podobnie jak peelingi enzymatyczne, jednak tutaj z poszczególnymi warstwami naskórka rozprawiają się kwasy AHA i BHA, w tym salicylowy i mlekowy. Również nakładamy je, czekamy i potem zmywamy.

C: krem do stóp

Stopy są już umyte, wypeelingowane, to teraz czas na nawilżenie i odżywienie ich. Krem polecamy nakładać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeśli to niemożliwe, to chociaż każdego wieczora. Sięgajmy przede wszystkim po kremy z mocznikiem (silnie nawilża, zmiękcza skórę, wygładza, ale jednocześnie chroni ją przed bakteriami i stanami zapalnymi), aloesem (łagodzi, nawilża, działa przeciwgrzybicznie), alantoiną i pantenolem (łagodzą i regenerują skórę), witaminami A i E (także regenerują skórę), masłami i olejami (shea, awokado, makadamia, kiełki pszenicy), mentolem i olejkiem miętowym (dezynfekują i odświeżają).

Do wymagającej skóry stóp dobrze sprawdzi się zaaplikowanie grubej warstwy kremu i nałożenie na noc bawełnianych skarpetek (lub owinięcie stóp na 20 minut folią spożywczą) albo zastosowanie specjalnych skarpetek nasączonych mieszanką kosmetyków. 

Natomiast jeśli mamy problem z nadmierną potliwością stóp i przykrym zapachem, dobrze jest wetrzeć na noc olejek lawendowy. Działa on bakteriobójczo, a jego piękny aromat długo utrzymuje się na skórze.

 

Bonus: paznokcie

Dużo uwagi musimy poświęcić nie tylko skórze stóp, ale również paznokciom. Po pierwsze przycinamy je zawsze prosto – w przeciwnym razie mogą zacząć się problemy z wrastającymi paznokciami. To zaś powoduje dyskomfort i ból, a w zaawansowanych przypadkach konieczna będzie wizyta u podologa. Skracanie paznokci zapobiega też gromadzeniu się tam bakterii i grzybów.

Tak przygotowane paznokcie u kobiet warto jeszcze pomalować. Do wyboru są lakiery klasyczne, choć większą trwałość i lepszy efekt dają lakiery hybrydowe. Są one utrwalane w lampie UV lub LED, dzięki czemu można cieszyć się pięknym pedicure przez kilka tygodni. Pomalowane paznokcie świetnie prezentują się wiosną i latem, gdy nosimy odkryte obuwie. Choć paleta kolorystyczna lakierów jest naprawdę szeroka, to zazwyczaj wygrywa klasyka, a dokładniej ponadczasowa czerń, czerwień i nude. Wiele jest też fanek eleganckiego french pedicure z charakterystycznymi białymi końcówkami. Takie paznokcie pasują dosłownie na każdą okazję.

Podsumowując, pielęgnacja stóp nie jest wcale tak trudna, jak mogłoby się komuś wydawać. Najważniejsza jest regularność. Dlatego też zawsze po kąpieli stosujemy krem, a raz w tygodniu wykonujemy jeszcze peeling stóp. Tu jeszcze mała uwaga: Dbajmy o stopy również w inny sposób – nośmy bawełniane skarpetki, dopasowane obuwie (nie za małe, nie za duże), wykonane z miękkich, oddychających materiałów i nie przesadzajmy z czasem spędzonym na wysokich obcasach. Stopy tylko niepotrzebnie się zmęczą i spuchną. Powodzenia!

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ