Content Marketing stał się integralną częścią sektora e-commerce

Ostatnio aktualizowane: 13.04.24

 

Marketing ma wiele twarzy. Większość zna to pojęcie pod postacią standardowych reklam wideo, które pojawiają się w telewizji lub na popularnych portalach w Internecie. Znakomita większość reklam jeszcze do niedawna wyglądała właśnie w ten sposób. Kiedy Internet stał się dominującym medium, marketing zaczął się rozgałęziać, a jednym z jego najważniejszych elementów stał się content marketing.

Co właściwie znaczy to pojęcie. W uproszczeniu to tworzenie wysokiej jakości treści skierowanych do konkretnych grup odbiorców, które w nieinwazyjny sposób reklamują dany produkt lub usługę. Zjawisko stało się niezwykle powszechne, a większość osób, czytając jakiś interesujący artykuł na danej stronie, nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, że gdzieś znajduje się reklama. Wystarczy, że pomiędzy zdaniami w naturalny sposób wklei się link, informujący na przykład o Ice Casino. To wystarczy. Reszta artykułu może być na dowolny inny temat.

Czy takie rozwiązanie jest dobre? Zdecydowanie tak. Chyba wszyscy mają już dość wyskakujących okienek i reklam wideo, które trzeba obejrzeć, żeby otrzymać resztę treści. W przypadku content marketingu reklama jest subtelna, nieinwazyjna i nie wpływa na odbiór treści. Ten rodzaj reklamy szczególnie upodobały sobie sklepy internetowe, które inwestują w tworzenie wysokiej jakości tekstów nawiązujących w jakiś sposób do ich produktów, zapewniając jednocześnie swoim odbiorcom przydatne informacje.

 

Content marketing nakierowany na budowanie ruchu w Internecie

Nie od dzisiaj wiadomo, że pozycjonowanie w popularnych wyszukiwarkach internetowych odgrywa ogromną rolę. Ktoś może proponować o wiele lepsze usługi lub produkty, ale jeśli będzie na dziesiątej pozycji w Google, to nie może liczyć na nadzwyczajny ruch. Za wszystko odpowiadają algorytmy wyszukiwarki, które interpretują daną witrynę pod kątem „atrakcyjności” dla odbiorcy i klasyfikują w wynikach wyszukiwania. Żeby wywindować swoją witrynę, należy zoptymalizować ją pod kątem wyszukiwarek, czyli przeprowadzić tak zwane SEO.

Proces polega na zoptymalizowaniu treści na stronie pod kątem wyszukiwania. Jeśli ktoś chce kupić kawę, to warto na takiej witrynie zamieścić wysokiej jakości artykuł zawierający wszystkie najważniejsze słowa kluczowe, pojawiające się na ten temat. W ten sposób, jeśli ktoś wyszuka „jak kupić najlepszą kawę”, to być może zostanie przekierowany właśnie na tę stronę. W ten prosty sposób zwiększa się widoczność strony, co zawsze jest odpowiednim sygnałem dla algorytmów wyszukiwarek.

Oczywiście zawsze należy pamiętać o jakości treści. Jeśli ktoś stworzy tekst SEO o niskiej jakości pod względem języka polskiego, to algorytmy natychmiast to wychwycą i „odradzą” swoim użytkownikom korzystanie z nich, po prostu nie wyświetlając danej witryny.

Zewnętrzny link building dla sklepów internetowych

Sklepy internetowe cieszą się nieustannym wzrostem popularności. Doskonałym tego przykładem jest Amazon, którego akcje od wielu lat systematycznie wzrastają na wartości. Warto wykorzystać ten trend i zadbać o to, żeby strona danego sklepu wyświetlała się wyżej niż konkurencji. Jak to zrobić? Doskonałym sposobem będzie skorzystanie z content marketingu opierającego się na budowaniu pozycjonowania na zasadzie link buildingu. W zależności od tego, w jakiej branży się działa, warto wyszukać strony informacyjne, działające w tej samej lub podobnej branży. Strona powinna cieszyć się odpowiednią renomą i ruchem. W końcu artykuł powinien trafić do konkretnej grupy odbiorców.

Content marketing w tym przypadku wybiera formę tworzenia artykułów informacyjnych z zamieszczonym linkiem do promowanej strony. W dużym uproszczeniu, algorytmy Google przenoszą wartościowość takiej witryny na tę promowaną, co z czasem skutkuje o wiele wyższym pozycjonowaniem, a co za tym idzie — zwiększonym ruchem potencjalnych użytkowników.

Największą zaletą tego typu content marketingu jest to, że zapewnia rzeczywiście przydatne treści dla odbiorcy. To nie są perfidne reklamy, wychwalające dany produkt, czy na to zasługuje, czy nie, tylko rzetelne artykuły, opisujące daną sprawę. W ten sposób w Internecie pojawia się ogrom sponsorowanych artykułów, które w najmniejszym stopniu go nie zaśmiecają. Wystarczy skupić się na tej kwestii podczas kolejnego przeglądania sieci lub wyszukiwaniu konkretnych informacji, a z pewnością w wielu przypadkach gdzieniegdzie będzie można natknąć się na linki kierujące do zewnętrznych stron. Czy to źle? Bynajmniej nie. To niewielki, wręcz znikomy koszt skorzystania z takiego artykułu.

 

Zwiększanie optymalizacji z wykorzystaniem content marketingu kluczem do sukcesu sklepu internetowego

Żeby osiągnąć sukces w Internecie, nie wystarczy jedynie zapewniać swoim odbiorcom wysokiej jakości produkty i niskie ceny. Strona powinna wyświetlać się wysoko. Szacuje się, że przeciętny użytkownik sprawdza jedynie kilka pierwszych pozycji, po czym dokonuje wyboru, który statystycznie najczęściej jest podyktowany kolejnością wyświetlania. Dlatego zawsze warto zrobić, co się da, aby znaleźć się na górze. Żeby sklep stacjonarny cieszył się dużym ruchem, musi zadbać o odpowiednią lokalizację, która obejmie obszar z jak największą liczbą potencjalnych klientów. W Internecie jest podobnie, tylko w zasięgu sklepu jest nawet kilka miliardów użytkowników sieci. Dlatego liczy się przede wszystkim widoczność, a ją dają wyszukiwarki internetowe. W dzisiejszym świecie mało kto wpisuje adres strony — po prostu podaje słowo kluczowe związane z danym produktem i sprawdza wyniki.

Optymalizacja z wykorzystaniem content marketingu być może nie jest tak skuteczna, jak klasyczna reklama w telewizji, ale zapewnia długofalowe efekty, które z czasem mogą się napędzać samoczynnie. Dlatego content marketing idealnie nadaje się dla sklepów internetowych. W końcu, jeśli komuś spodobają się zakupy na danym portalu, to później do niego wraca, jako źródła potencjalnie najlepszych ofert w danej kategorii. W ten sposób ruch automatycznie się napędza, a algorytmy Google i innych wyszukiwarek odbiorą daną witrynę jako wartościową i usprawnią jej pozycjonowanie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ