Czy tabletka dzień po jest bezpieczna? Jakie ma skutki uboczne?

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Gdy inne metody ochrony przed nieplanowaną ciążą zawiodą, pozostaje tabletka „dzień po”, czyli antykoncepcja ratunkowa stosowana w sytuacjach awaryjnych. Czy jednak stosowanie środków tego typu jest dla kobiety bezpieczne? Jakie skutki uboczne mogą wystąpić w związku z przyjęciem tabletki „dzień po”? Informacje na ten temat zebraliśmy poniżej.

 

Czym są i jak działają tabletki „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna należy do środków hormonalnych antykoncepcyjnych, które przyjmowane są „ratunkowo” w sytuacjach zagrożenia zajściem w ciążę. Tabletkę „po” można przyjąć, gdy pacjentka współżyła wyjątkowo bez zabezpieczenia. Jest to także opcja, gdy stosowane w czasie współżycia zabezpieczenie mogło okazać się zawodne. Przykładem może być zsunięta prezerwatywa, czy wypadnięcie krążka antykoncepcyjnego. 

Działanie tabletek „dzień po” polega przede wszystkim na opóźnianiu lub hamowaniu owulacji. W ten sposób plemniki uwolnione do dróg rodnych kobiety nie będą w stanie zapłodnić komórki jajowej, a w konsekwencji nie dojdzie do ciąży. Tabletki „po” nie działają, jeśli już doszło do ciąży, gdyż nie wykazują działania wczesnoporonnego i nie przyczynią się do przerwania istniejącej ciąży. 

 

Czy tabletki „dzień po” są bezpieczne? 

Podstawą bezpieczeństwa jakichkolwiek leków jest ich stosowanie przez osoby ze wskazaniami i brakiem przeciwwskazań, a także przestrzeganie zaleceń podanych w ulotce lub przez lekarza. Biorąc pod uwagę to, jak działają tabletki „dzień po”, w Polsce można kupić je jedynie na receptę. Jest to trochę problematyczne, gdyż skuteczność tabletek „dzień po” ściśle powiązana jest z czasem ich zażycia, a do lekarza przyjmującego stacjonarnie nie zawsze można dostać się od ręki. Możliwe są jednak również konsultacje zdalne z możliwością wystawienia recepty – na przykład uzyskana w kilka minut może być tabletka dzień po na NaszaRecepta.pl. Wcześniej jednak lekarz w wywiadzie medycznym sprawdzi, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna w przypadku danej pacjentki.

Wywiad medyczny online nieco różni się od ustnego wywiadu lekarskiego, który odbywa się podczas wizyty stacjonarnej. Ma on zazwyczaj postać pisemnego formularza. Pacjentka proszona jest o udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu medycznym, natomiast lekarz analizuje odpowiedzi pacjentki, by na tej podstawie poznać wskazania i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania leku przez daną kobietę. Aby tabletki „dzień po” były bezpieczne, nie mogą stosować ich kobiety mające przeciwwskazania.

Skutki uboczne tabletek „dzień po”

Bezpieczeństwo stosowania antykoncepcji awaryjnej zależy również od samej kobiety i jej odpowiedzialnego podejścia do leków z tej grupy. Tabletek „po” nie można przede wszystkim nadużywać – nie są to środki, które mogą być traktowane jako podstawowa metoda zabezpieczenia przed ciążą i nie można ich stosować częściej niż 1 raz na cykl. Zawsze należy poza tym przestrzegać zaleceń podanych w ulotce i stosować się do zamieszczonych tam środków ostrożności.

U niektórych pacjentek tabletka „dzień po” może przyczynić się do wystąpienia pewnych działań niepożądanych, chociaż nie muszą one pojawić się u każdej kobiety stosującej antykoncepcję ratunkową. Działania niepożądane tabletek „po” opisano szczegółowo w ulotkach dołączonych do opakowań preparatów. Skutki uboczne mogą być różne, w tym między innymi mogą wiązać się z różnorodnymi zaburzeniami dotyczącymi miesiączki. Pigułka „po” może sprawić, że miesiączka nie pojawi się na czas (opóźni się lub pojawi się wcześniej), poza tym krwawienie może być nietypowe (bardziej lub mniej obfite, krócej lub dłużej trwające). 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ