Dlaczego ludzie wciąż wybierają automaty z niskim RTP?

Ostatnio aktualizowane: 18.06.24

 

Dobór odpowiedniej gry zdecydowanie nie zawsze należy do łatwych zadań. Kierujemy się przy tym wieloma kryteriami, choć do głównych, w przypadku wielu graczy, trzeba zaliczyć właśnie RTP. Dlaczego w takim razie wciąż możemy spotkać się stosunkowo często z sytuacją, w której gracze wybierają automaty z niskim RTP? W poniższym tekście pochylamy się nad tym, co powoduje taki stan rzeczy.

 

Wyjaśnienie pojęć

Wskaźnik zwrotu do gracza (RTP) to procent, który daje dość mgliste pojęcie o tym, ile można oczekiwać od wygranych w dłuższej perspektywie. Łatwo można przez to wywnioskować, że teoretycznie automaty o niskim procencie RTP powinny z czasem prowadzić do jedynie niewielkich wygranych. Standardem na rynku są sloty w przedziale od 95% do 96,5%, zwłaszcza wśród najbardziej popularnych pozycji. Czy jednak warto rezygnować z przyjemnej rozgrywki na rzecz jednego lub dwóch punktów procentowych większej szansy na wygraną? Na to każdy gracz musi już sobie odpowiedzieć we własnym zakresie.

W celu uzupełnienia informacji na temat tego, jakiego zwrotu możemy oczekiwać przy okazji gry w konkretny automat online, dobrze będzie wyjaśnić jeszcze wariację. Jest to nic innego, jak informowanie gracza o tym, jak często gra będzie dostarczała graczowi wygranych oraz jak duże one będą. Niska wariacja oznacza zatem niskie, ale częste wygrane, średnia pół na pół, a wysoka rzadkie i duże wygrane. Za bardzo wysoką wariację można uznać te sloty, w których decydujemy się na grę o Jackpot. Wówczas nasze szanse na wygraną są niezwykle niskie, ale za to potencjalna wygrana może być równie ogromna.

 

Co wpływa na decyzję graczy?

Skoro już wyjaśniliśmy sobie najważniejsze czynniki, które wpływają na opłacalność gry w dany automat online, dobrze będzie teraz zwrócić uwagę na to, co konkretnie motywuje graczy do pozostania przy slotach o niskim RTP.

Zacznijmy od najważniejszego elementu, czyli niejasnej przewidywalności. Automaty do gry to gry losowe, w których wyników każdego rozegranego spinu nie można w absolutnie żaden sposób dokładnie przewidzieć. Metryki RTP i wariancji są zwykle gromadzone poprzez obserwację nawyków wypłat gier w ciągu tysięcy obrotów. Łatwo można więc wywnioskować, że jeśli gra ma stawkę RTP na poziomie 95%, nie ma pewności, że wypłaci 95 złotych, gdy zakłady po 100 złotych będą stawiane przez długi czas. To samo dotyczy wariacji. Można przewidzieć, że slot o niskiej wariacji będzie nagradzał małymi, ale częstymi wypłatami, ale nie jest to dokładne wyliczenie i prawdopodobnie nigdy nie będzie. Wypłaty mogą zadziałać zupełnie od drugiej strony i przyznać graczowi duże wygrane, które są rozłożone na kilka dowolnych sesji. Dlatego też, nawet jeśli te wskaźniki określają, jak prawdopodobnie będzie się zachowywać automat, wysokie wygrane są głównie skutkiem szczęścia gracza, a nie zaplanowanej gry.

Idąc dalej, na pewno trzeba krótko omówić aspekt samej rozrywki, o której to wspominaliśmy już krótko przy okazji tłumaczenia pojęcia, jakim jest RTP. Automaty nie dają graczowi żadnych szans na wykorzystanie swoich umiejętności w celu wygrywania, co czyni je głównie źródłem rozrywki i niczym więcej. Ze względu na ten fakt niektóre automaty do gier mogą cechować się niskim RTP i wariacją, a mimo to oferować więcej rozrywki niż bardziej popularny tytuł. Na przykład niektóre automaty wykorzystują zabawne przejścia podczas spinów lub otwierające skecze, które mogą nawet przygotowywać scenę pod pozornie prostą, ale wciąż złożoną fabułę. To przełamuje monotonię zwykłych spinów i sprawia, że sesje rozgrywki są bardziej rozrywkowe niż zarobkowe. I to tym tak naprawdę powinni się kierować gracze przy wyborze konkretnego automatu online – rozrywką, a nie tylko i wyłącznie szansą na wygraną, gdyż jest ona losowa.

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

RTP i zmienność są brane pod uwagę podczas wyboru idealnego slotu, ale nie są to jedyne czynniki, z których gracze korzystają w tym celu. Twórca oprogramowania do gier online stojący za stworzeniem gry również odgrywa znaczącą rolę w wyborze gry. Chociaż automaty do gier mają podobne podstawy, mają różne odmiany, które czynią je wyjątkowymi. Przykładem interesującego automatu o charakterystyce slotu ze stosunkowo niskim RTP jest Jackpot 6000. Co więcej, każdy dostawca oprogramowania ma unikalny styl tworzenia automatów, co wiąże je z marką. Niektórzy dostawcy gier zyskują większą popularność niż inni, dzięki ich umiejętnościom w tworzeniu automatów będących w stanie skutecznie zaangażować graczy. Do takich producentów zaliczyć można między innymi:

NetEnt,

Wazdan,

Yggdrasil Gaming,

Microgaming,

Play’n Go,

Red Tiger Gaming,

Blueprint Gaming.

Co więcej, zachęty od strony kasyna są od dawna wykorzystywane jako narzędzie marketingowe dla sektora gier online. W końcu tego rodzaju nagrody oferują graczom szansę na grę na rachunku kasyna. Są one skierowane głównie do automatów w formie darmowych spinów, matchupów, darmowych pieniędzy i cashbacków. W zależności od kasyna, w którym pobierane są bonusy, oferty mogą być ograniczone do automatów do gier o niskim RTP i wariacji. Ponieważ witryna z grami zapewnia gotówkę lub spiny używane do hazardu, straty dla kasyna najprawdopodobniej nie będą zbytnio odczuwalne. Ponadto warunki gry używane do rozliczania wszelkich wygranych do wypłaty nie wymagają w większości przypadków stosowania depozytów do gry tylko w określone tytuły. W związku z tym gracz ma do czynienia ze swobodą wyboru w związku z innymi zestawami gier, które odznaczają się wyższym procentem wypłat.

Oprócz tego automaty do gry online uzależnione są w pewnym stopniu od zachęt, które zostają umieszczone w grze, aby urozmaicić rozgrywkę, poza tymi oferowanymi przez zakłady hazardowe. Nagrody przydają się, aby zwiększyć regularne wypłaty, które są przyznawane przez kombinacje symboli. W efekcie łatwo można zrozumieć sytuację, w której nawet przy niskim współczynniku RTP, automat z soczystymi bonusami jest przekonującym argumentem do uruchomienia i daje graczom szansę na znaczne wypłaty. Bonusy różnią się w zależności od automatu do gry, a niektóre z najczęstszych obejmują mnożniki, darmowe spiny, mini-gry i rundy klikania. Na tym jednak to wszystko się nie kończy, ponieważ niektóre bonusy zawierają inne zachęty, dzięki czemu gry są jeszcze bardziej atrakcyjne. Na przykład darmowe spiny mogą mieć zaimplementowane rozwiązania korzystające z mnożnika, aby jeszcze bardziej zwiększyć wartość poszczególnych kombinacji prowadzących do wygranej.

 

Podsumowanie

Jak więc można zauważyć, powodów za tym, aby zagrać na automatach do gier z niskim RTP, jest całe mnóstwo. Począwszy od samej rozrywki, którą zapewniają niektóre tytuły, a skończywszy na różnego rodzaju bonusach, promocjach, specjalnych funkcjach, zachętach od strony kasyn online czy nawet konkretnych producentach. W efekcie nie można więc się dziwić, że wielu graczy wciąż wybiera w 2024 roku automaty z niskim RTP czy wariacją, gdyż nie muszą to być główne kryteria wyboru, zwłaszcza że nie mają bezpośredniego przełożenia na wypłaty, a stanowią jedynie procent wyciągnięty z co najmniej tysięcy różnych spinów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ