Jak biotyna wpływa na kondycję włosów i skóry?

Ostatnio aktualizowane: 04.10.24

 

Kiedy Twoje włosy zaczynają się łamać, wypadać i tracą swój naturalny blask, to znak, że w może Ci brakować biotyny. Witaminy istotnej dla utrzymania zdrowych włosów, skóry i paznokci. Bierze ona udział w produkcji keratyny – podstawowego budulca włosów. Ale to nie jedyny powód, dla którego biotyna jest tak ważna dla organizmu. Zobacz, jaki ma wpływ na kondycję włosów i skóry!

 

Biotyna na ratunek dla osłabionych włosów i wiotkiej skóry

Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, która pełni kluczową rolę w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów, a te niezbędne są dla utrzymania zdrowych włosów i skóry. Jej działanie jest szerokie. Udowodniono między innymi, że biotyna ma korzystny wpływ na aktywność gruczołów łojowych, zapobiega więc przetłuszczaniu się włosów czy nadmiernemu łojotokowi skóry. Wzmacnia kosmyki, sprawia, że stają się grubsze, bardziej elastyczne i wytrzymałe. Może mieć też wpływ na hamowanie siwienia włosów.

Ponadto biotyna niweluje też powstawanie przebarwień na skórze, ujednolica jej koloryt i hamuje powstawanie wyprysków. Działa kojąco na naskórek, regeneruje go i stymuluje proces gojenia się ran. Dostarczana do organizmu regularnie może też być skuteczna w walce ze zmarszczkami.

 

Objawy niedoborów biotyny

Czasami w organizmie pojawiają się niedobory biotyny. Zwykle związane są one z nieprawidłowym metabolizmem kwasów tłuszczowych.  A mogą być następstwem nieprawidłowej diety, choroby alkoholowej, oporności na insulinę, niektórych chorób zapalnych czy chociażby przyjmowania antybiotyków. Do najczęstszych objawów niedoborów biotyny zalicza się:

• zmiany na skórze – zaczerwienienia, wypryski, stany zapalne, przesuszenia, złuszczanie się,

• wzmożoną pracę gruczołów łojowych, a co za tym idzie nadmierne przetłuszczanie się włosów, skłonność do zatykania porów skóry i powstawania trądziku,

• wypadanie i zahamowanie wzrostu włosów,

• osłabienie paznokci, często połączone z rozdwajaniem się i łamaniem,

• podwyższony poziom cholesterolu we krwi,

• bóle mięśni,

• drętwienie kończyn,

• rozdrażnienie i senność.

Jak uzupełnić biotynę w diecie?

Najlepszym sposobem na przywrócenie właściwego poziomu biotyny w organizmie jest właściwie zbilansowana dieta. Najwięcej tej witaminy znajduje się w wątrobie wołowej, drożdżach piwnych i ziarnach soi. Oczywiście nie oznacza to, że w Twojej codziennej diecie powinny znaleźć się właśnie te produkty. Dużo biotyny mają również żółtka kurze, orzechy włoskie, migdały, sardynki, grzyby, ryż, mąka pełnoziarnista, szpinak, marchew oraz pomidory.

Do jadłospisu możesz też włączyć tuńczyka, łososia, sery żółte, awokado czy kalafiora. Staraj się jeść różnorodnie, dbając, by w Twojej diecie nie zabrakło również witamin C, A, E, cynku oraz selenu. Każda z nich ma bowiem ogromny wpływ na zdrowe włosy i paznokcie.

Jeśli natomiast niedobór biotyny jest znaczny, możesz wspomóc się suplementami diety. Wybieraj dobrej jakości produkty, najlepiej jednoskładnikowe i dokładnie czytaj etykiety. Znajdziesz tam informacje na temat zawartości biotyny w produkcie, a to od niej zależne będzie dawkowanie suplementu. Przestrzegaj zawsze zaleceń producenta i pamiętaj, że suplementy mają jedynie uzupełniać zróżnicowaną dietę. Nie są i nie mogą być traktowane jako jej zamiennik.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ