Jak poprawić kondycję włosów?

Ostatnio aktualizowane: 21.07.24

 

Lśniące i gęste włosy, które sięgają nawet po pas to marzenie praktycznie każdej kobiety. Nie wszystkie jednak mają genetyczne predyspozycje, aby móc cieszyć się gładką taflą pasm. Najczęściej jesteśmy zmuszeni do sięgania po różnego rodzaju specyfiki, które pomogą nam w szybszym poroście kosmyków. Są też panie, które wykorzystują domowe sposoby służące zagęszczeniu i wygładzeniu włosów. Jak zatem poprawić ich kondycję? Podpowiadamy.

 

Co zrobić, aby polepszyć kondycję włosów?

Bardzo istotny wpływ na wzrost włosa w sposób prawidłowy ma zdrowy tryb życia, a także dieta obfitująca w warzywa i owoce, jaja, ryby oraz nabiał. Dzieje się tak, ze względu na wysoką zawartość witamin z grupy B, które mają wpływ na szybszy wzrost włosów. Ważne są również produkty wzbogacone o cynk, w tym wszelkiego rodzaju kasze, kakao, żółty czy nawet biały ser.

Niezwykle ważne jest to, aby zwracać uwagę nie tylko na składniki konieczne do wyeliminowania braków w organizmie, ale także na to, co warto spożywać by ilość wartościowych składników pomnożyć. Pierwszym elementem będzie  z pewnością białko, które ma znaczący wpływ na budowę skóry głowy. Zawarte jest w mięsie, rybach oraz nabiale. Podobnie jest w przypadku witamin. Te z grupy A stymulują wzrost mieszków włosowych. Występują one w brokułach, owocach dzikiej róży czy marchewce. Warto nie zapominać o witaminie E, której odpowiednia ilość sprawia, że wzrost pasm jest przyspieszony, a także zostaje poprawiony poziom ich nawilżenia.

Dobrze jest również wypatrywać tak zwanych mikroelementów, jakimi są cynk, miedź oraz żelazo. Wpływają one na całościową kondycję i wygląd włosów. Zbyt mała ilość pierwszego czynnika może prowadzić do hiperkeratozy skóry oraz nadmiernego wypadania pasm. Składnik ten znajdziemy w ostrygach, ziarnach sezamu, a nawet w orzeszkach ziemnych. Z kolei miedź znajduje się w kakao, kaszy gryczanej oraz natce pietruszki.

 

Suplementacja, a kondycja włosów – dlaczego suplementy warto przyjmować?

Suplementy diety to jedne z ważniejszych elementów, które mogą poprawić kondycję naszych pasm. Głównym składnikiem suplementów są witaminy z grupy B, które potrafią niezwykle mocno wpłynąć na odżywienie włosów. Zalicza się do nich biotynę, ryboflawinę, foliany, a także kwas pantotenowy, lecz to pierwsza z nich jest najbardziej popularną witaminą wspomagającą nasze pasma. Jej niedobór może prowadzić do nadmiernego osłabienia, a w konsekwencji – wypadania włosów. Jej poziom wpływa również negatywnie na wygląd paznokci i skóry.

Ryboflawina, czyli witamina B2 oraz kwas foliowy również mają znaczenie przy wyglądzie kosmyków. Niedostateczne dostarczanie tych substancji z pożywieniem może prowadzić do osłabienia oraz łamliwości pasm. Z kolei kwas pantotenowy, potocznie nazywany witaminą B5 wzmacnia strukturę włosa i pobudza go do wzrostu.

 

Co jeszcze wpływa na kondycję włosów?

Kondycja włosów zależna jest nie tylko od tego, co spożywamy i jakie produkty kosmetyczne używamy. Dużą rolę może odgrywać również stres, a także pewne stany emocjonalne czy wszelkiego rodzaju infekcje. Nawet krótkotrwałe przeziębienie jest w stanie wpłynąć na kondycję włosów. Z tego punktu widzenia niezwykle istotna jest dodatkowa suplementacja, która uzupełni braki witaminowe w produktach spożywczych. Można do nich zaliczyć mikroelementy, proteoglikany oraz witaminę C, która wspomaga produkcję kolagenu i wyrównuje poziomów pierwiastków w organizmie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ