Jak świadomie wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy?

Ostatnio aktualizowane: 18.06.24

 

Świadoma pielęgnacja sprawia, że nasza cera jest promienna, a przy tym zmarszczki są mniej widoczne. Tak naprawdę nie wystarczy tylko nałożyć pierwszy lepszy kosmetyk i liczyć, że poprawi on kondycję naszej skóry. Warto wybierać kosmetyki wysokiej jakości. Dziś podpowiemy Wam, na co zwrócić uwagę.

 

Szkodliwe składniki w kosmetykach

Unia Europejska nakazuje dokładną kontrolę składów kosmetyków i choć firmy tego przestrzegają, to jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że wciąż dodawane są do produktów składniki, które zasadniczo nie mają destrukcyjnego wpływu na organizm, natomiast nie poprawiają kondycji skóry. Wśród niezbyt zalecanych składników są oczywiście silikony, ale też silne detergenty takie jak SLS czy SLES. Im więcej konserwantów, tym oczywiście gorzej. Pomyślcie tylko, że zarówno SLS, jak i SLES mogą podrażniać skórę, a przy tym uszkadzać jej warstwę ochronną.

Natomiast silikony mogą powodować zatykanie porów, a jeżeli stosujecie kosmetyki do włosów z silikonem, to składnik może wysuszać włosy. Z konserwantami jest taki problem, że ich całkowite wyeliminowanie nie jest możliwe. W końcu chronią one kosmetyki przed psuciem się, a do tego zapobiegają namnażaniu bakterii, przy czym stężenie konserwantów nie może być duże. Na pewno za jeden z najbardziej szkodliwych konserwantów uznaje się fenostyetanol. Z badań FDA wynika, że zbyt duże stężenie może prowadzić do stanów zapalnych skóry, ale i uszkodzenia układu nerwowego. 

 

Serum a krem — poznajcie różnice

Serum a krem – zależność pomiędzy nimi występuje, jednak oba znacząco różnią się od siebie. Tutaj należy wiedzieć, że serum jest silniejsze od kremu. Ma zdecydowanie wyższe stężenie składników aktywnych, a przy tym jego forma jest lżejsza. Może być wodnista bądź żelowa. Trzeba jeszcze wiedzieć, że serum co do zasady nie powinno zastępować kremu. Należy go stosować po to, by wzmocnić efekt. Jeżeli potrzebujecie np. wzmocnić nawilżenie skóry, to właśnie wtedy serum z kwasem hialuronowym będzie strzałem w dziesiątkę.

Jego zadaniem jest naprawdę szybka poprawa stanu skóry. Serum należy też stosować dla wzmocnienia jakiegoś efektu. Jeżeli używacie kremu przeciwzmarszczkowego, to sięgając po serum przeciwzmarszczkowe, możecie sprawić, że bruzdy będą mniej widoczne. Mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie serum szybciej paruje ze względu na wodnistą konsystencję, a więc po nałożeniu serum należy też nałożyć krem, dzięki temu ograniczycie ulatnianie się kosmetyku. 

Jakich składników szukać w kosmetykach?

Są takie składniki, które mają naprawdę prozdrowotny wpływ na skórę. Jednym z nich jest niacynamid, który zapobiega powstawaniu przebarwień, a przy tym je rozjaśnia. Hamuje syntezę melaniny. Jednocześnie niacynamid jest silnym antyoksydantem, który reguluje poziom wydzielania sebum, a przy tym pozwala na utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry. W zestawieniu najlepszych składników nie może też zabraknąć retinolu.

Odblokowuje on, a także zwęża pory. Dzięki temu zapobiega powstawaniu wyprysków czy też zaskórników. Sprawdzi się do pielęgnacji cery tłustej czy też ze zmianami trądzikowymi. Świetnym wyborem są produkty z witaminą C, która wyrównuje koloryt. Sprawia, że skóra zyskuje naturalny blask. Jednocześnie witamina C minimalizuje skutki stresu oksydacyjnego i wspomaga leczenie trądziku. Jeżeli zmagacie się z licznymi przebarwieniami, to powinniście sięgnąć po kosmetyki z dodatkiem kwasu kojowego.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ