Jak zregenerować włosy po zimie?

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Bezsprzecznie trzeba stwierdzić, że włosy nie lubią  zimy. Nie służy im noszenie czapki, mróz i inne skrajne warunki atmosferyczne. Pod czapką, czy też na skutek działającej klimatyzacji, suchego powietrza, część osób skarży się na to, że włosy stają się łamliwe, tracą sprężystość i blask. Co zatem zrobić, by podczas zimy włosy nie straciły swojego ładnego wyglądu i po zdjęciu czapki nadal skóra głowy oraz stan włosów były w zadowalającym stanie? O tym właśnie chcieliśmy porozmawiać.

 

Nawilżenie

Nieustannie ocierające się o siebie kosmyki ujarzmione pod czapką, szalikiem generują ujemne ładunki elektryczne, które powodują wzajemne odpychanie się. Takie włosy mocno elektryzują się i puszą. Receptą na zapanowanie nad mocno puszącymi się włosami jest ich gruntowne nawilżenie. Nawilżenie musi odbywać się w korelacji do posiadanej porowatości włosów. Chodź porowatość można określić samemu, jednak bez doświadczenia w tej dziedzinie lepiej zwrócić się z problemem do fryzjera, który bezbłędnie określi naszą porowatość włosów. Do nawilżenia włosów świetnie nadają się rozmaite naturalne oleje. W zależności od porowatości włosów należy użyć olejek arganowy, jojoba, z ogórecznika, ze słodkich migdałów, lniany lub konopny.

Obok wspomnianych olejków, w celu nawilżenia włosów można zaopatrzyć się w szereg specjalnie dedykowanych do tego kosmetyków. Są to odżywki, balsamy, maski i szampony, które obok nawilżenia również mogą zapobiegać rozdwajaniu się końcówek, mają funkcję regenerującą czy zwiększającą objętość włosów. Szeroki wybór kosmetyków, z dokładnym opisem zawartości możemy kupić zawsze w aptekach internetowych. Apteka online oferuje bezpieczne kosmetyki sprawdzonych producentów. W tym miejscu możemy zaopatrzyć się zarówno w kosmetyki jak i suplementy diety.

 

Szampony

Choć przyczyną zniszczenia włosów mogą być różne czynniki, takie jak zła dieta, farbowanie włosów, stylizacja na gorąco czy po prostu stres lub uwarunkowania genetyczne, to mimo wszystko odpowiednia pielęgnacja i dobranie właściwego szamponu może sytuację zdecydowanie poprawić. Szampon do włosów zniszczonych powinien być starannie dobrany, powinien też bazować na nieagresywnych detergentach i mieć bogaty skład w składniki aktywne, które są w stanie wniknąć w głąb włosa oraz odżywić go od środka. Składnikiem nawilżającym włos są tak zwane humektanty, czyli składniki dostarczające wilgoci, jest nim na przykład aloes. Dobry szampon zawiera również emolienty, czyli składniki chroniące przed utratą wilgoci. Przykładem emolientów mogą być: awokado shea czy naturalne oleje kokosowe.

Niezwykle ważnym elementem uzupełniającym ubytki we włosach oraz wzmacniającym odporność i sprężystość są proteiny czyli kolagen i keratyna. Natomiast przed wysuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi chronią włosy ceramidy oraz inne lipidy. Dobrze jest jeśli wybrany szampon został wzbogacony również o witaminę A oraz E, które chronią włosy przed promieniami UV i wolnymi rodnikami. Każdy z szamponów powinien również zawierać wyciągi z ziół, działają one leczniczo na skórę głowy oraz kojąco i regulują wydzielanie łoju. Natomiast zawarte w szamponie surfaktanty i silikony sprawiają że  łuski włosa nie rozchylają się oraz włosy nie ulegają splątaniu. Istotnym też będzie sposób mycia włosów, ponieważ najwięcej uszkodzeń ich struktury powstaje gdy są one mokre. Włosy należy myć w sposób delikatny, bez zgniatania kosmyków i drapania skóry głowy, które pobudza gruczoły łojowe.

Dieta

Jak zostało wspomniane, dieta ma olbrzymie znaczenie w pielęgnacji włosów. Właściwy dobór produktów spożywczych może pomóc w zregenerowaniu i odbudowie struktury włosa. Zatem dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, a także ryby nabiał, kaszę i zboża pełnoziarniste, natomiast dobrze jest ograniczyć używki, słodycze i ostre przyprawy. Rozsądne będzie również uzupełnić dietę suplementami i preparatami zawierającymi zestawy witaminowe z minerałami.

Składniki które będą nam potrzebne do właściwego odżywienia włosów to witaminy z grupy B, w szczególności witamina B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna) oraz B5 (kwas pantotenowy) i B6 (pirydoksyna), B7 (biotyna), B8 (kwas foliowy), B12 (kobalamina), a także krzem, cynk, żelazo i wapń. Wśród wymienionych witamin i mikroelementów na szczególne wyróżnienie zasługuje biotyna, zwana inaczej witaminą H lub też nazywaną “witaminą zdrowych włosów”. Składnik ten nie tylko wpływa na ogólną kondycję zdrowotną włosów, ale także opóźnia proces ich siwienia i znacznie ogranicza wypadanie włosów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ