3 sposoby, w jakie media społecznościowe mogą pomóc Twojemu zdrowiu psychicznemu

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Media społecznościowe to jedno z najpotężniejszych narzędzi w świecie Internetu. Chociaż wiele osób może myśleć, że media to jedynie leżakowanie i wpatrywanie się w ekran urządzenia, to jednak media społecznościowe mają wiele zalet w praktycznie każdej sferze życia. Jedną z nich jest to, że mogą pomóc w dbaniu o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

W rzeczywistości Facebook został nazwany „emocjonalnie zaraźliwym”. Chcesz wiedzieć dlaczego? Cóż, to dlatego, że emocje, które pokazujesz na Facebooku, faktycznie mają ogromny wpływ na Twój nastrój. Może to również wpłynąć na zdrowie psychiczne. Oczywiście, nie zaprzeczamy, że istnieją minusy korzystania z mediów społecznościowych.

Istnieje wiele problemów zdrowotnych pojawiających się wyłącznie z powodu długich godzin, które spędziłeś siedząc w jednej pozycji, ponieważ byłeś tak zaangażowany w używanie swoich gadżetów. Wiele chorób jest związanych z brakiem ruchu przez długi okres. Te choroby mogą nawet zabić ludzi i robią to, co roku. Są to choroby takie jak:

• otyłość;

• cukrzyca;

• nadciśnienie.

Jednak niektóre badania popierają twierdzenie, że media społecznościowe mogą być również wykorzystywane do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego. Oczywiście, aby skorzystać z tych platform, powinieneś mieć niezawodne połączenie internetowe. Ponadto jako przerywnik pomiędzy ogromnymi porcjami informacji, możesz grać w gry hazardowe na witrynie Vulkan Vegas, odbierając przy tym hojny bonus za rejestrację bez depozytu dla wszystkich nowych graczy.

Przechodząc do konkretów – poniżej podane są niektóre z możliwych pozytywnych skutków mediów społecznych wpływających na Twoje zdrowie psychiczne.

 

Środki komunikacji

Globalna pandemia nie tylko uderzyła w nasze zdrowie, ale także mocno uderzyła w relacje międzyludzkie. Zmusiła nas do zamknięcia się w domach, bez możliwości fizycznego kontaktu z ludźmi. Nie było żadnych hangoutów ani meetupów. Taka izolacja spowodowała wiele rodzajów wyzwań zdrowotnych, przy czym problemy związane ze zdrowiem psychicznym były dość widoczne. Dystans społeczny może sprawić, że wpadniesz w depresję i wszelkiego rodzaju paranoje.

Dzięki mediom społecznościowym ludzie znaleźli przestrzeń do dzielenia się swoimi myślami, bycia z bliskimi, wyrażania siebie i swoich doświadczeń, i to bez konieczności ujawniania swojej tożsamości. Media społecznościowe są jednym ze sposobów wyrażania swoich poglądów i opinii na różne tematy bez ryzyka napiętnowania.

Ogólnie rzecz biorąc, media społecznościowe zapewniają środki komunikacji dla wszystkich na całym świecie. Dzięki temu poczucie izolacji znacznie się zmniejsza, co pozwala na nawiązywanie kontaktów z ludźmi, z którymi można się identyfikować.

 

Zdrowy styl życia

Jedną z rzeczy, do której można wykorzystać media społecznościowe, jest narzędzie motywacyjne, dzięki któremu można osiągnąć swoje cele zdrowotne. Zwykle uważamy, że korzystanie z mediów społecznościowych może skończyć się przybieraniem na wadze. Cóż, to tylko jedna strona medalu. Pozwól, że przedstawimy Ci drugą stronę, która pozwala Ci skontaktować się z ekspertami, trenerami i dietetykami, abyś mógł zmienić swój styl życia. Kiedy widzisz, że ktoś inny robi coś, co ma pozytywny wpływ na jego życie, masz tendencję do naśladowania go.

Na przykład, widząc swoją ulubioną gwiazdę ogłaszającą w mediach społecznościowych, że rzuciła palenie lub poszła na siłownię, może to również zmotywować Ciebie, aby zrobić to samo.

Ponadto, jeśli ustaliłeś swój cel i ogłosiłeś go w mediach społecznościowych, istnieje całkiem duża szansa, że będziesz się go trzymać, ponieważ, zadeklarowałeś się przed dużą liczbą znajomych. Jest to pozytywne wzmocnienie, które pomoże Ci w utrzymaniu się na drodze do osiągnięcia sukcesu. Ponadto Twoi internetowi przyjaciele lub rówieśnicy mogą pracować jako Twój system wsparcia społecznego i jest to również świetny sposób na utrzymanie motywacji.

Media społecznościowe dają nastolatkom platformę do wyrażania siebie

Media społecznościowe zapewniają nastolatkom formę do wyrażania siebie. Jest to okazja dla nastolatków, aby pisać o rzeczach, o których niechętnie rozmawiają z rodzicami lub rodziną. Dotyczy to takich tematów jak orientacja i edukacja seksualna, antykoncepcja i wiele innych.

Nastolatki używają tej platformy również jako sposobu na wyrażenie siebie nie tylko na poziomie osobistym, ale również na poziomie twórczym. Uważają, że media społecznościowe są miejscem, gdzie sztuka wszelkiego rodzaju może być akceptowana i doceniana, w przeciwieństwie do świata fizycznego, gdzie czasami trzeba zmienić swoje dzieła, aby dostosować się do oczekiwań społeczeństwa.

Ponadto media tworzą pewnego rodzaju środowisko, w którym młodzi ludzie często dzielą się swoimi poglądami i uzyskują poparcie innych osób, wzmacniając jednocześnie swoje przekonania oraz budując pewność siebie.

 

Podsumowanie

Być może jesteś świadomy wielu korzyści płynących z używania mediów społecznościowych. W tym artykule poruszyliśmy niektóre istotne sposoby, dzięki którym serwisy społecznościowe mogą pomóc Ci w utrzymaniu zdrowia psychicznego. Mamy nadzieję, że wszystkie zaprezentowane tutaj informacje okażą się dla Ciebie pomocne, a Twoje podejście do mediów stanie się obiektywne.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ