Kilka zasad zdrowego odchudzania

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Wiele osób, zwłaszcza wiosną czy przed wakacyjnym wyjazdem chce szybko zrzucić zbędne kilogramy. Warto mieć świadomość, że wszelkie restrykcyjne diety, za pomocą których można schudnąć, na przykład 10 kg w miesiąc są bardzo niezdrowe, a wręcz wyniszczające dla organizmu. Z tego powodu, warto jak najwcześniej przejść na dietę redukcyjną, by móc zdrowo schudnąć, bez efektu jojo. Jakie są zasady zdrowego odchudzania? Podpowiadamy.

 

Deficyt kaloryczny

Każda dieta odchudzająca oparta jest na ujemnym bilansie kalorycznym. Oznacza to, że aby zdrowo schudnąć, musimy jeść mniej, niż wynosi zapotrzebowanie naszego organizmu. Deficyt kaloryczny nie może być jednak zbyt niski, aby nie przekroczył wskaźnika PPM, czyli podstawowej przemiany materii informującej o tym, ile kalorii potrzebuje nasz organizm, aby zachowane zostały wszystkie jego podstawowe funkcje życiowe. Z tego powodu, by zdrowo schudnąć, należy obliczyć swój wskaźnik PPM, a także CPM i przejść na deficyt kaloryczny. Powinien on wynosić około 10-15% wartości CPM i absolutnie nigdy nie należy przekraczać wartości wskaźnika PPM. Zdrowa dieta powinna obfitować w witaminy i minerały dla kobiet, wszelkie niezbędne makro- i mikroelementy, a także składniki odżywcze, aby nie spowodowała niedoborów żywieniowych.

 

Regularne spożywanie posiłków

Zalecane jest spożywanie pięciu posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, a więc co około 3-4 godziny. Takie równomierne rozłożenie dań pozwala kontrolować apetyt, wyrównuje też wchłanianie składników odżywczych, a przede wszystkim nie doprowadza nas do dużego głodu i konieczności podjadania. Ważne są też pory posiłków. Śniadanie należy spożywać 1-2 godziny po przebudzeniu, z kolei kolację najpóźniej 3 godziny przed snem.

Różnorodny jadłospis

Żeby zdrowo schudnąć, wcale nie musimy jeść monotonnie. Nasz jadłospis powinien być różnorodny. Najlepiej, jeżeli będzie się opierał o warzywa i owoce, które powinniśmy dodawać do każdego posiłku. Są one nie tylko niskokaloryczne, ale przede wszystkim zawierają wiele witamin, minerałów i błonnik. Źródłem węglowodanów w diecie powinny być z kolei produkty pełnoziarniste, na przykład ciemne pieczywo czy makaron, a także kasze.

Żeby zdrowo schudnąć powinniśmy zadbać również o odpowiednią podaż białka, która wynosi od 0,8 do 1 g na kilogram masy ciała na dobę. Nie możemy zapomnieć również o spożywaniu zdrowych tłuszczów. Najlepiej postawić na jednonasycone, a także z rodziny omega-3. Istotna jest także właściwa podaż wody.

 

Regularna aktywność fizyczna

Żeby zdrowo schudnąć, powinniśmy dbać nie tylko o swoją dietę, ale także aktywność fizyczną. Jest ona istotna dla każdego człowieka, ponieważ wzmacnia organizm i zapobiega wielu chorobom metabolicznym. Dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, istotny jest jednak fakt, iż pobudza ona metabolizm, a także pozwala spalić kalorie, a więc utrzymać deficyt kaloryczny.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ