Kosmetyki naturalne – skąd ich rosnąca popularność?
W XXI wieku gwałtownie rośnie wiedza i świadomość społeczna na temat zdrowego stylu życia, dlatego chcemy być eko. Żyć w zgodzie z naturą i korzystać z jej dobrodziejstw. Nic dziwnego, że wybieramy produkty opatrzone znakiem żywność organiczna. Co z kosmetykami? Czy w przypadku kosmetyków można całkowicie wykluczyć chemię i zbędne dodatki, konserwanty i inne wspomagacze? Przekonajmy się.
Wiedza to wybór, a wybór to władza
Moda na ekologię i naturalne składy nie wzięła się znikąd. W reklamach wciąż spotykamy się z frazami naturalny skład, od matki natury, naturalne właściwości. Wydaje się, że nacisk kładziony na to, co naturalne, co jak najmniej przetworzone, pozbawione sztucznych wspomagaczy i zbędnych dodatków jest znakiem naszych czasów. Faktycznie, coraz więcej mówi się o zrównoważonym rozwoju i przyjaźni ze środowiskiem.
Temat naturalności i wiedzy o tym, co spożywamy, jak i co nakładamy na naszą skórę, jest wciąż podsycany. Dzięki temu konsumenci zyskują władzę. Wywierają presję na producentach wielkich marek, a producenci muszą dostosowywać się do zmieniających się gustów i trendów. W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować gwałtowny wzrost marek i sklepów gotowych zapełnić pewną niszę. Niszę wynikającą z potrzeby naturalności. Choćby na https://triny.pl możemy znaleźć właśnie kosmetyki o naturalnym, bezpiecznym składzie.
Czym kierować się przy wyborze kosmetyków naturalnych?
Trzeba sprawdzać opisy w sklepach internetowych oraz etykietki, szukając w nich jak najwięcej naturalnych składów. Poznamy je jako esencje, wyciągi, oleje, ekstrakty z ziół, kwiatów, liści i drzew czy minerałów. Nie dajmy się oszukać zapewnieniom, że coś jest naturalne, tylko dlatego, że sklep lub producent nazwał je eko. Nie każdy kosmetyk nazywany organicznym faktycznie nie był przetwarzany z substancji syntetycznych.
Jeśli kosmetyk został oznaczony etykietą z certyfikatem dla wegan, możemy być pewni, że do ich produkcji użyto bezpiecznych dla środowiska substancji, takich, które znajdziemy w naturalnym środowisku na przykład miód, wosk pszczeli czy śluz ślimaka. Innymi popularnymi składnikami kosmetyków są oleje, witamina C, kofeina, ekstrakty z drożdży czy wyciągi z pokrzyw.
Pamiętajmy jednak, że nawet kosmetyki naturalne mogą uczulać. W końcu nawet w naturze spotykamy się z alergenami. Jeśli jesteśmy alergikami, zwracajmy uwagę na to, z jakich składników wyprodukowano kosmetyk. Często będą to olejki eteryczne, (cynamonowy, miętowy, z drzewa herbacianego), aloes, rumianek oraz składniki pochodzenia zwierzęcego – na przykład miód.
Czy naturalne kosmetyki są drogie?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo owszem, niekiedy ceny kosmetyków naturalnych bywają nieco wyższe od tych popularnych z drogerii. Często jednak ich cena jest zbliżona, a ewentualna różnica wynosi zaledwie kilka złotych. Weźmy jednak pod uwagę, że wyprodukowanie kosmetyków naturalnych wiąże się z wyższymi kosztami produkcji oraz wyższą jakością surowca.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ