Postanowienia noworoczne – o czym pamiętać, chcąc schudnąć?

Ostatnio aktualizowane: 18.06.24

 

Nowy Rok to dla wielu osób dobra okazja, by wprowadzić w swoim życiu zmiany. Twoim postanowieniem noworocznym jest zrzucenie zbędnych kilogramów? Boisz się, że Ci się nie uda? Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci dotrzymać swojego postanowienia!

 

Słuchaj swojego organizmu

Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się jak schudnąć 5 kg, 10 kg czy 15 kg, najważniejszą kwestią jest słuchanie swojego organizmu oraz jego potrzeb. Wprowadzając od nowego roku dietę, pamiętaj, aby zawsze postępować według jej zasad. Będzie to łatwiejsze i bardziej skuteczne, jeśli zmiany w odżywianiu będą pozytywnie wpływać na Twoje samopoczucie. Zbyt restrykcyjna dieta sprawi, że szybko się poddasz.

Masz bardzo ambitne plany na nowy rok, np. 5 treningów tygodniowo i codzienne gotowanie posiłków? Jeśli masz sporo obowiązków i dołożysz sobie kolejne rzeczy do planu dnia, może Cię to skutecznie zniechęcić. Twój organizm z pewnością nie zareaguje pozytywnie na przemęczenie. Najlepiej zatem pójść na kompromis i wyznaczyć sobie realistyczne cele. Zbyt ambitna ścieżka na samym początku nie zawsze zmotywuje Cię do walki o lepszą sylwetkę. 

 

Pamiętaj o metodzie małych kroków

Łatwiej jest osiągnąć cel, jeśli dokładnie go zdefiniujesz. Twoim celem jest rozpoczęcie nowej diety? Określ konkretnie, co to dla Ciebie oznacza. Czy chcesz np. jeść 5 posiłków dziennie? Zaczynać dzień od pożywnego śniadania? A może w miarę możliwości jeść o stałych porach? Pamiętaj, że samo „chcę schudnąć 5 kg”, bez opracowania planu, to za mało.

Rozpisz swoje postanowienia noworoczne na mniejsze zadania. Kolejne kroki będzie Ci zdecydowanie łatwiej wdrażać. Przykładowo, jeśli na śniadanie do tej pory jadłaś drożdżówkę, spróbuj zaczynać swój dzień od zdrowego śniadania. Jeśli Ci się to uda, przejdź do kolejnego kroku, np. spożywania 5 posiłków dziennie i tak dalej. Taka realizacja postanowienia o schudnięciu będzie nie tylko skuteczna, ale też przyjemniejsza niż rzucanie się na głęboką wodę.

Monitoruj postępy i nagradzaj się za małe zwycięstwa

Wypracowanie nowych nawyków wymaga nie tylko sporego zaangażowania się, ale też czasu. Jeśli nie chcesz stracić motywacji, zadbaj o monitorowanie i zapisywanie efektów. Możesz to robić np. w zeszycie lub na komputerze czy w aplikacji. Przygotuj sobie tabelkę, w której wypiszesz zadania do zrealizowania np. na dany  miesiąc i zaznaczaj, które z nich udało Ci się wykonać w pełni. 

Przygotuj się też na to, że przytrafią Ci się zarówno gorsze, jak i lepsze dni. Na trudniejsze okresy warto przygotować plan minimum, który pomoże Ci się zmotywować na kolejne etapy. Pamiętaj też, żeby nagradzać się za drobne sukcesy. Udało Ci się przez cały miesiąc jeść pożywne śniadania? Wybierz się do kosmetyczki lub kup sobie jakiś drobiazg, o jakim marzyłaś. To także zmotywuje Cię do dalszej pracy nad sobą.

Przy realizowaniu postanowień noworocznych warto dać sobie czas. W końcu nie schudniesz 5 czy 10 kg w jeden tydzień. Pamiętaj, że systematyczność i wiara w siebie to klucz to sukcesu!

Podsumowując, klucz do skutecznego realizowania postanowień noworocznych dotyczących utraty wagi leży w słuchaniu swojego ciała, wyznaczaniu realistycznych celów i stopniowym wprowadzaniu zmian. Ważne jest, aby pamiętać o metodzie małych kroków, monitorować postępy i nagradzać się za osiągnięcia. Systematyczność, cierpliwość i pozytywne nastawienie są niezbędne, aby osiągnąć zamierzone cele i utrzymać motywację na dłuższą metę.

 

Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ