Rola kolagenu w pielęgnacji skóry. Czy suplementy z kolagenem działają na zmarszczki?

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

Artykuł sponsorowany

Jak przyjmowanie doustne kolagenu może wpływać na odbudowę skóry? Kolagen jest białkiem składającym się z aminokwasów i wydaje się, że po przyjęciu suplementu z kolagenem organizm go strawi. Tymczasem okazuje się, że aminokwasy powstałe po jego rozpadzie docierają do skóry, uzupełniając ją o peptydy. Tym samym kolagen do picia dobroczynnie wpływa na wygląd. Na czym polega jego działanie na skórę?

 

Czym właściwie jest kolagen w skórze?

Kolagen jest białkiem, które naturalnie występuje w naszej skórze, kościach, chrząstce, rogówce. Jest odpowiedzialny za rozciągliwość skóry, nadaje tkankom wytrzymałość i wypełnia przestrzeń między komórkami. Zmniejsza ryzyko odwodnienia skóry i bierze udział w procesie gojenia się ran. Wyróżnia się około 30 typów kolagenu, które różnią się struktura i funkcją.

W skórze najwięcej znajduje się kolagen typu I (około 85–90% jego całkowitej zawartości). Z wiekiem jest go w organizmie coraz mniej – po 25–30 roku życia jego poziom w organizmie zmniejsza się, a włókna kolagenowe tracą na jakości. Stają się cieńsze i gorzej rozpuszczalne – pojawiają się zmarszczki. Dlatego kolagen suplement staje się coraz popularniejszym środkiem nie tylko na problemy ze stawami, ale również sposobem na zatrzymanie młodego wyglądu skóry.

 

Jakie są objawy braku kolagenu?

Objawy niedoboru kolagenu to między innymi przedwczesne zmarszczki mimiczne w okolicach oczu, matowe włosy, łamliwe paznokcie, a także bóle stawów i problemy z wiązadłami. Kolagen stanowi swego rodzaju szkielet dla skóry – gdy brakuje go w organizmie, skóra traci sprężystość i elastyczność.

 

Jaki wpływ na skórę ma kolagen?

• Zwiększa gęstość macierzy kolagenowej w skórze i pomaga w odbudowie sieci kolagenowej.

• Polepsza nawilżenie skóry.

• Poprawia jej elastyczność.

• Wygładza drobne zmarszczki.

• Redukuje cellulit.

Wypełniacze tkanek, kremy z peptydami i suplementy

Jednym ze sposobów na uzupełnienie kolagenu w skórze są wypełniacze tkanek w formie zastrzyków śródskórnych. Iniekcje wypełniają zmarszczki i pomagają w redukcji blizn. Używane są również do modelowania ust czy zmieniania owalu twarzy. Kolagen w kremach może mieć zbyt duże cząsteczki, by przeniknąć przez skórę. Dlatego w produktach pielęgnacyjnych stosuje się peptydy, które stymulują produkcję kolagenu w skórze. Sam kolagen zaś tworzy warstwę okluzyjną, która zapobiega odparowywaniu wody z naskórka i zatrzymuje cząstki odżywcze w skórze. Innym sposobem na dostarczenie kolagenu jest przyjmowanie suplementów w postaci tabletek, płynów czy żelków.

 

Czy kolagen w postaci suplementów działa na skórę?

Suplementowanie nutraceutyków w postaci hydrolizatu kolagenu może przynieść efekt nawilżonej i wygładzonej skóry. Oczywiście należy wybierać preparaty dobrej jakości i renomowanych marek. Warto sprawdzić, czy są uzupełnione o witaminy, antyoksydanty i składniki, które zmniejszają tempo starzenia się skóry (między innymi kwas hialuronowy, witaminę C, cynk, selen). Ważne jest też picie dużej ilości płynów, by dobrze nawodnić organizm – to jedno z najważniejszych zaleceń nowoczesnej pielęgnacji skóry. Warto dodać, że przyjmowanie kolagenu powinno trwać przynajmniej 3 miesiące – dopiero po takim czasie zauważalne są pierwsze efekty kolagenowej terapii. 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ