Większy komfort snu? 3 triki, jak to osiągnąć

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Wiele osób skarży się na najróżniejsze problemy z zasypianiem, albo po przespanej nocy budzi się z uczuciem zmęczenia. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, wpływa to bardzo negatywnie na stan zdrowia, kondycję psychiczną oraz samopoczucie i efektywność w działaniu w ciągu dnia. Warto więc zapoznać się z kilkoma prostymi trikami, które z pewnością pomogą zwiększyć komfort snu.

 

Dlaczego komfort snu ma tak duże znaczenie?

Żyjemy w czasach, które charakteryzują się bardzo szybkim tempem życia, intensywnym działaniem, a także niedbałością o siebie, higienę snu, odpoczynku czy właściwe posiłki. Wszystkie te czynniki bardzo negatywnie odbijają się na stanie zdrowia. Niedostateczny komfort snu może sprawić, że w ciągu dnia nie będziemy dostatecznie efektywni, a także będziemy borykać się z rozkojarzeniem, zmęczeniem, osłabioną koncentracją, rozdrażnieniem, gorszą pamięcią, skłonnością do popełniania błędów itd. Zły sen może też prowadzić do różnych chorób psychicznych oraz fizycznych. 

 

1. Wygodne i zdrowe łóżko 

Pierwszą i najważniejszą kwestią, o którą trzeba zadbać, aby polepszyć jakość snu, jest wygodne łóżko. Materac powinien być dopasowany do naszych potrzeb. W ofercie firmy Hilding można znaleźć m.in. materac 120×200materac Step czy wiele innych produktów, które wykonane są z materiałów najwyższej jakości, dzięki uzyskanym certyfikatom mają status produktów medycznych, co świadczy o tym, że jeszcze bardziej poprawiają jakość snu. Alergicy czy osoby, które cierpią na różnego typu schorzenia i dolegliwości powinny postawić na specjalistyczne materace, które wyróżniają się specjalnymi właściwościami. 

 

2. Spokojne wnętrze 

Sypialnia powinna być miejscem przeznaczonym tylko do regeneracji. Warto zadbać o to, aby nie używać w niej zbyt agresywnych kolorów. Nie powinny się tam także znajdować ruchome elementy dekoracyjne, które wydają dźwięki. Pomieszczenie powinno być ochronione od ulicznego gwaru np. poprzez zastosowanie specjalnych okien wyciszających. W sypialni należy też unikać takich czynników rozpraszających jak np. telewizor czy komputer. Duże znaczenie ma także światło, nie powinno być zbyt mocne i rażące, najlepiej, żeby jego barwa była możliwie ciepła.

3. Wyciszenie się przed snem 

Aby komfortowo wypoczywać, dobrze jest także zrezygnować przed snem z elektroniki i innych rozrywek tego typu, ponieważ niebieskie światło rozprasza i znacząco pogarsza jakość snu. Patrząc na ekran, mózg dostaje fałszywy komunikat i może zachowywać się tak jakby był dzień. Elektronika to także rozpraszacze, które zakłócają zasypianie, wybijają ze spokojnego odprężenia. Lepszym pomysłem jest posłuchanie spokojne, relaksującej muzyki, przeczytanie książki czy medytacja. W ten sposób przygotowuje się ciało i umysł do nocnego odpoczynku. 

Komfortowy sen ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia, a także dla tego, jak będziemy funkcjonować i na ile będziemy efektowni w trakcie dnia. Aby podnieść jego jakość warto m.in. zadbać o wygodne i zdrowe łóżko oraz komfortowe pomieszczenie do spania. Dobrym rozwiązaniem jest także wprowadzenie pewnej rutyny, dzięki której organizm przyzwyczai się do tego, że o pewnej godzinie przychodzi pora na sen. Dzięki temu z pewnością rano będziemy pełni energii i chęci do działania. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ