Wygląd szyi mówi o naszym wieku – dbajmy o nią

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Każda z pań chciałaby zachować młody wygląd i urodę jak najdłużej. Wiele z nas bardzo dba o wygląd swojej twarzy stosując rozmaite maseczki, masaże, kremy. O ile o pielęgnacji twarzy możemy znaleźć wiele informacji i od najmłodszych lat każda z pań jest zaznajomiona z tym tematem, o tyle często szyja ulega zapomnieniu i pielęgnację kończymy na krawędziach żuchwy.

To błąd, bowiem szyja i dekolt również zdradzą nasz wiek i aby zachować urodę jak najdłużej, trzeba o nią dbać z równą atencją jak o twarz. Współczesne życie w pośpiechu, pełne technologii znalazło również określenie na zjawisko jakie dotyczy starzenia się szyi zarówno damskiej jak i męskiej i powstających na niej zmarszczek w wyniku tych czynności, które wykonujemy każdego dnia.

 

Co to jest tech neck? 

Najkrócej mówiąc określenie “tech neck” oznacza wszystko to, co sami robimy powodując zmarszczki na szyi. Termin ten określa głębokie, poprzeczne zmarszczki na szyi, zjawisku temu mogą też towarzyszyć również bóle głowy, karku i pleców. Zmarszczki mogą być zarówno pionowe jak i poziome i zależy to od wielu czynników. Poza uwarunkowaniami genetycznymi, na które nie mamy żadnego wpływu, są jeszcze czynniki takie, które możemy zmienić, bo są krótko mówiąc – wynikiem naszego takiego czy innego postępowania.

Zmarszczki na skórze szyi mogą powstawać na przykład z powodu długiego przesiadywania przed komputerem i pochylania głowy w kierunku monitora, korzystania ze smartfona z pochyloną głową, ale także podczas snu, gdy  poduszka nie została najlepiej dobrana do pozycji spania. Czynników jest wiele, części nie damy rady wyeliminować, ale nad pozostałymi mamy kontrolę i możemy działać w kierunku takiego usprawnienia, by skóra szyi i dekoltu nie ulegała stale silnemu marszczeniu w tych samych miejscach. Bowiem to prowadzi do utrwalenia się zmarszczek mimicznych.

 

Profilaktyka

Jak zawsze najważniejsze jest nie szkodzić. Zadbajmy więc o odpowiednie stanowisko pracy, gdzie monitor będzie na poziomie oczu, a fotel pozwoli na wygodne oparcie głowy. Zadbajmy o odpowiednim stojaku do smartfona, aby korzystając z niego nie mieć głowy stale pochylonej. Przyglądnijmy się swojemu materacowi i poduszce, zastanówmy się w jakiej pozycji najchętniej śpimy, jakie pozy przybieramy i jak sprawić, aby pozycja nie powodowała zmarszczek szyi i dekoltu.

Wreszcie zadbajmy o masaż skóry, który sprawi, że będzie ona bardziej elastyczna i nie będzie podlegała trwałym odkształceniom. Wystarczy masaż wykonany dłońmi, ważna jest tu regularność. Może to być też masaż wykonany urządzeniami do masażu twarzy i dekoltu. Kolejną sprawą istotną w zapobieganiu powstawaniu zmarszczek jest odpowiednie nawodnienie. Należy zadbać o odpowiednią ilość wody wypitą w ciągu dnia, a także właściwe nawilżenie skóry, aby zatrzymać w niej istniejące płyny i dostarczyć życiodajnych składników.

W jakim wieku zacząć dbać o szyję i dekolt?

Już prekursor profilaktyki ponad 2400 lat temu, Hipokrates mówił:„Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Zatem nie ma wieku, od którego należałoby rozpocząć działania profilaktyczne. Są one odpowiednie dla młodej kobiety jak i starszej. Działania profilaktyczne mają to do siebie, że nie dają spektakularnych efektów widocznych od zaraz. Profilaktyka więc nie będzie skuteczna, albo będzie dużo mniej skuteczna w przypadku, gdy zmarszczki na szyi już wystąpiły w postaci głębokich bruzd.

Najbardziej skuteczne działanie są wtedy, kiedy zapobiegamy ich powstawaniu. Zatem nawet wtedy, gdy twoja szyja nie ma oznak powstawania na niej zmarszczek powinnaś stosować profilaktykę w postaci masażu, odpowiedniego nawilżenia zarówno wewnętrznego jak i stosowania odpowiednich kremów i maseczek. Ważnym też jest aby od początku swojej pracy zawodowej stworzyć odpowiednie stanowisko pracy, a przede wszystkim mieć świadomość, że wszystkie nasze działania przez długie lata życia odbijają się na naszym wyglądzie. To od nas zależy czy nasza skóra w wieku lat 50 będzie gładka i jedwabna, czy pomarszczona, brzydka i wskazująca na upływ lat.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ