Zrelaksuj się po ciężkim tygodniu!

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

Któż z nas po całym tygodniu pracy nie marzy o tym, by w końcu się zrelaksować? Jeśli brakuje Ci pomysłu na odstresowanie się po pracowitym okresie, to koniecznie skorzystaj z aromaterapii. Zapachy mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i nie warto tego bagatelizować. Wykorzystaj zatem moc olejków eterycznych, które są nieocenione, gdy odczuwasz zmęczenie i napięcie w całym ciele. Dzięki nim szybko poczujesz się lepiej!

 

Czym są olejki eteryczne?

Naturalne olejki eteryczne są silnie skoncentrowanymi ciekłymi i lotnymi substancjami zapachowymi, które otrzymuje się z różnych części roślin. Substancje te są mieszaninami nawet kilkuset organicznych związków chemicznych. Wyróżniamy olejki eteryczne cytrusowe, kwiatowe, owocowe, ziołowe i korzenne. Olejki eteryczne rozpuszczają się w olejach i alkoholach, dlatego są stosowane w perfumiarstwie.

Oprócz tego, że pięknie pachną, mają też wpływ na nasze zdrowie i urodę – stosuje się je w medycynie naturalnej oraz do produkcji naturalnych kosmetyków takich jak kremy do twarzy, balsamy i olejki do ciała, toniki, szampony i odżywki do włosów, kule do kąpieli oraz mydełka. Dzięki nim skomponujesz naturalne perfumy do ciała, a wykorzystuje się je na różne sposoby. Każdy olejek eteryczny ma inne właściwości aromaterapeutyczne i inne zastosowanie. Można je ze sobą łączyć!

 

Zastosowanie olejków eterycznych w aromaterapii

Aromaterapia znana jest od tysięcy lat. Naturalne związki zapachowe od niepamiętnych czasów były wykorzystywane do pielęgnacji skóry i włosów, a także między innymi do oczyszczania powietrza. Obecnie aromaterapia, w której wykorzystuje się głównie olejki eteryczne uważana jest za jedną z form medycyny alternatywnej. Ma ona wpływ na ludzki umysł i nastrój, a także na funkcje poznawcze. Terapia z zastosowaniem olejków eterycznych, które za pośrednictwem zmysłu węchu działają na cały organizm, jest niezwykle przyjemna!

Olejki eteryczne – jak ich używać, by poczuć się lepiej po ciężkim dniu?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zrelaksowanie się przy użyciu olejku eterycznego jest zastosowanie kominka ceramicznego. Relaksujący aromat będzie uwalniał się dzięki podgrzaniu wody z dodanym olejkiem. Po przyjściu z pracy marzysz o relaksującej kąpieli? Napełnij wannę wodą i dodaj do niej kilkanaście kropel wybranego olejku eterycznego. Zalecane jest wcześniejsze wymieszanie tego produktu z niewielką ilością oleju migdałowego, arganowego lub kokosowego.

Jeśli nie masz wanny, dodaj odrobinę olejku eterycznego do żelu pod prysznic. Olejki eteryczne rozcieńczamy w oleju również w sytuacji, gdy chcemy wykonać masaż z ich wykorzystaniem. Pamiętaj o tym, że nie powinno się nakładać olejków eterycznych bezpośrednio na skórę, nie należy też przesadzać z ich ilością!

Nie wiesz, który olejek eteryczny wybrać? Jednym z najlepiej działających na stres i przemęczenie olejków eterycznych jest olejek lawendowy. Pomaga on też pozbyć się bólu głowy. Napięcie łagodzi także olejek pomarańczowy, który poprawia samopoczucie i koi nerwy. Na rozdrażnienie świetnie działa także olejek cedrowy, uspokaja on bowiem umysł zmęczony natłokiem myśli. Warto też zainteresować się olejkiem z trawy cytrynowej, ponieważ usuwa ból mięśni i wspaniale relaksuje oraz uspokaja. To tylko kilka przykładów olejków eterycznych, które pomagają zrelaksować się po ciężkim tygodniu. Pamiętaj o tym, że najlepiej działają naturalne olejki eteryczne, które kupisz tylko w niektórych sklepach.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ